Ch 8+/Non-Ch 8+ Time Trial

16 fastest => SAB, 17 - 24 => FC, other => FD

pos.codecrew
stroke
eventnumber400m900m
interval
1400m
interval
finish
interval
qualification
1.RADRadley College Boat ClubCh 8+365--02:32.34(2)03:59.79(1)05:26.60(1)SAB
 Felix Rawlinson01:27.4501:26.81
2.ETNEton College Boat Club ACh 8+37501:04.81(1)02:31.77(1)03:59.81(2)05:27.77(2)SAB
 William Burges Watson01:26.9601:28.0401:27.96+1.17
3.SHRRoyal Shrewsbury School Boat Club ACh 8+37201:05.73(2)02:32.82(3)04:00.95(3)05:30.10(3)SAB
 Dominic Sullivan01:27.0901:28.1301:29.15+3.50
4.SHPShiplake College Boat Club ACh 8+36801:06.28(4)02:34.71(5)04:03.34(4)05:31.43(4)SAB
 Sydney Burnand01:28.4301:28.6301:28.09+4.83
5.WESWestminster School Boat Club ACh 8+36701:06.20(3)02:34.39(4)04:03.88(5)05:33.36(5)SAB
 Angus Stevenson01:28.1901:29.4901:29.48+6.76
6.ZAPREnniskillen Royal Boat Club, Ireland ANon-Ch 8+38801:07.07(7)02:36.17(7)04:05.69(8)05:33.45(6)SAB
 Michael Stewart01:29.1001:29.5201:27.76+6.85
7.ABSAbingdon School Boat Club ACh 8+36601:06.99(6)02:35.47(6)04:05.07(6)05:33.65(7)SAB
 Christopher Fry01:28.4801:29.6001:28.58+7.05
8.SPSSt Pauls School Boat ClubCh 8+37001:08.25(12)02:37.29(11)04:05.23(7)05:35.31(8)SAB
 Joseph Middleton01:29.0401:27.9401:30.08+8.71
9.LTULatymer Upper School Boat Club ACh 8+364--02:37.19(10)04:07.60(11)05:36.65(9)SAB
 Thomas De Meeûs d'Argenteuil01:30.4101:29.05+10.05
10.MNSMonmouth School Rowing ClubNon-Ch 8+38601:07.66(9)02:37.49(12)04:07.27(10)05:36.77(10)SAB
 Iwan Hadfield01:29.8301:29.7801:29.50+10.17
11.KCHKings School Chester, The, Rowing Club ACh 8+37401:07.50(8)02:37.04(9)04:07.20(9)05:37.36(11)SAB
 Oliver Irvine01:29.5401:30.1601:30.16+10.76
12.KCSKings College School Boat Club BCh 8+37301:08.22(11)02:38.42(13)04:07.91(12)05:38.15(12)SAB
 George Thompson01:30.2001:29.4901:30.24+11.55
13.HAMHampton School Boat Club ACh 8+36901:09.09(15)02:39.47(14)04:09.88(13)05:40.95(13)SAB
 Benjamin Andrews01:30.3801:30.4101:31.07+14.35
14.SGCSt Georges College Boat Club ANon-Ch 8+39101:09.12(16)02:39.70(15)04:10.76(14)05:41.23(14)SAB
 Samuel Owen01:30.5801:31.0601:30.47+14.63
15.NSCNorwich School Boat ClubNon-Ch 8+39001:08.58(13)02:40.27(16)04:13.40(17)05:45.07(15)SAB
 Huckleberry Hempsall01:31.6901:33.1301:31.67+18.47
16.PANPangbourne College Boat Club ANon-Ch 8+38201:10.24(18)02:41.45(18)04:13.21(16)05:45.28(16)SAB
 Stanley Thomas01:31.2101:31.7601:32.07+18.68
17.BDSBedford School Boat ClubNon-Ch 8+38001:06.76(5)02:36.36(8)04:11.08(15)05:46.98(17)FC
 Alex English01:29.6001:34.7201:35.90+20.38
18.WINWinchester College Boat Club ANon-Ch 8+38501:10.55(20)02:43.16(21)04:15.84(21)05:47.01(18)FC
 Louis Christie01:32.6101:32.6801:31.17+20.41
19.BRYBryanston School Boat Club ACh 8+37101:10.25(19)02:43.92(22)04:16.14(22)05:48.10(19)FC
 Alex Andreae01:33.6701:32.2201:31.96+21.50
20.ZAJSSt Joseph College Rowing Club, Ireland ANon-Ch 8+38101:10.18(17)02:42.65(20)04:15.82(20)05:48.19(20)FC
 Kaj Siltanen01:32.4701:33.1701:32.37+21.59
21.KCAKings School Canterbury, The, Boat Club ANon-Ch 8+37601:07.73(10)02:40.87(17)04:15.24(18)05:48.75(21)FC
 Ian Wingfield 01:33.1401:34.3701:33.51+22.15
22.CANCanford School Boat Club ANon-Ch 8+37701:08.94(14)02:41.64(19)04:15.37(19)05:50.10(22)FC
 Rory Johnson01:32.7001:33.7301:34.73+23.50
23.CCSClaires Court School Boat ClubNon-Ch 8+37801:12.86(25)02:46.47(23)04:19.98(23)05:52.43(23)FC
 Charles Nash01:33.6101:33.5101:32.45+25.83
24.MNKMonkton Combe School Boat ClubNon-Ch 8+38401:12.16(23)02:47.14(26)04:22.42(24)05:57.27(24)FC
 George Shaw01:34.9801:35.2801:34.85+30.67
25.BMSBedford Modern School Boat Club ANon-Ch 8+38901:11.59(21)02:46.88(24)04:22.80(26)05:58.21(25)FD
 Aaron Smith01:35.2901:35.9201:35.41+31.61
26.RBLReading Blue Coat School Boat Club ANon-Ch 8+38701:11.87(22)02:47.11(25)04:22.66(25)05:58.49(26)FD
 William Shedden01:35.2401:35.5501:35.83+31.89
27.CABCantabrigian Rowing Club ANon-Ch 8+37901:12.49(24)02:48.86(27)04:24.76(27)05:59.39(27)FD
 Robert Steyn01:36.3701:35.9001:34.63+32.79
28.GRNGrange School (Hartford),The Rowing Club ANon-Ch 8+38301:13.97(26)02:51.95(28)04:29.81(28)06:06.60(28)FD
 Harry Barker01:37.9801:37.8601:36.79+40.00

Sat, 15:17 - Race 241W - Ch 8+/Non-Ch 8+ Semifinal A/B 1

1st, 2nd, 3rd, 4th => FA, other => FB

pos.codecrew
stroke
eventlane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
qualification
1.ETNEton College Boat Club ACh 8+[5]01:26.40(3)02:54.38(2)04:22.76(2)05:52.10(1)FA
 William Burges Watson01:27.9801:28.3801:29.34
2.SHRRoyal Shrewsbury School Boat Club ACh 8+[4]01:24.31(1)02:52.49(1)04:21.70(1)05:54.16(2)FA
 Dominic Sullivan01:28.1801:29.2101:32.46+2.06
3.MNSMonmouth School Rowing ClubNon-Ch 8+[7]01:27.01(4)02:59.76(6)04:26.19(3)05:55.33(3)FA
 Iwan Hadfield01:32.7501:26.4301:29.14+3.23
4.ZAPREnniskillen Royal Boat Club, Ireland ANon-Ch 8+[6]01:25.78(2)02:57.81(5)04:27.34(4)05:58.00(4)FA
 Michael Stewart01:32.0301:29.5301:30.66+5.90
5.ABSAbingdon School Boat Club ACh 8+[3]01:28.15(5)02:56.48(3)--05:58.71(5)FB
 Christopher Fry01:28.33+6.61
6.KCHKings School Chester, The, Rowing Club ACh 8+[2]01:29.55(7)02:57.43(4)04:29.48(5)06:00.16(6)FB
 Oliver Irvine01:27.8801:32.0501:30.68+8.06
7.NSCNorwich School Boat ClubNon-Ch 8+[1]01:29.77(8)03:02.73(7)04:36.62(7)06:09.42(7)FB
 Huckleberry Hempsall01:32.9601:33.8901:32.80+17.32
8.SGCSt Georges College Boat Club ANon-Ch 8+[8]01:29.16(6)--04:32.85(6)06:09.75(8)FB
 Samuel Owen01:36.90+17.65

Sat, 15:23 - Race 242X - Ch 8+/Non-Ch 8+ Semifinal A/B 2

1st, 2nd, 3rd, 4th => FA, other => FB

pos.codecrew
stroke
eventlane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
qualification
1.RADRadley College Boat ClubCh 8+[4]01:24.53(1)02:51.81(1)04:19.66(1)05:48.65(1)FA
 Felix Rawlinson01:27.2801:27.8501:28.99
2.SHPShiplake College Boat Club ACh 8+[5]01:25.23(2)02:53.46(2)04:22.23(2)05:51.81(2)FA
 Sydney Burnand01:28.2301:28.7701:29.58+3.16
3.SPSSt Pauls School Boat ClubCh 8+[6]01:25.46(3)02:56.52(6)04:23.08(3)05:53.31(3)FA
 Joseph Middleton01:31.0601:26.5601:30.23+4.66
4.KCSKings College School Boat Club BCh 8+[7]01:28.26(6)02:58.94(7)04:24.98(4)05:54.72(4)FA
 George Thompson01:30.6801:26.0401:29.74+6.07
5.WESWestminster School Boat Club ACh 8+[3]01:27.87(5)02:55.43(4)04:25.72(5)05:55.92(5)FB
 Angus Stevenson01:27.5601:30.2901:30.20+7.27
6.LTULatymer Upper School Boat Club ACh 8+[2]01:26.37(4)02:53.96(3)04:27.68(6)05:56.66(6)FB
 Thomas De Meeûs d'Argenteuil01:27.5901:33.7201:28.98+8.01
7.HAMHampton School Boat Club ACh 8+[1]01:29.31(7)02:56.14(5)04:29.17(7)05:59.47(7)FB
 Benjamin Andrews01:26.8301:33.0301:30.30+10.82
8.PANPangbourne College Boat Club ANon-Ch 8+[8]01:29.54(8)03:00.30(8)04:32.01(8)06:00.46(8)FB
 Stanley Thomas01:30.7601:31.7101:28.45+11.81

Sat, 18:40 - Race 275E - Ch 8+/Non-Ch 8+ Final D

pos.codecrew
stroke
eventlane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.BMSBedford Modern School Boat Club ANon-Ch 8+[4]01:33.13(2)03:10.17(2)04:48.30(3)06:23.68(1)
 Aaron Smith01:37.0401:38.1301:35.38
2.CABCantabrigian Rowing Club ANon-Ch 8+[3]01:32.36(1)03:09.25(1)04:47.43(1)06:24.16(2)
 Robert Steyn01:36.8901:38.1801:36.73+0.48
3.RBLReading Blue Coat School Boat Club ANon-Ch 8+[5]01:33.52(3)03:10.47(3)04:48.04(2)06:24.99(3)
 William Shedden01:36.9501:37.5701:36.95+1.31
4.GRNGrange School (Hartford),The Rowing Club ANon-Ch 8+[6]01:35.87(4)03:13.94(4)04:54.54(4)06:35.79(4)
 Harry Barker01:38.0701:40.6001:41.25+12.11

Sat, 18:46 - Race 276F - Ch 8+/Non-Ch 8+ Final C

pos.codecrew
stroke
eventlane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.WINWinchester College Boat Club ANon-Ch 8+[4]01:31.78(6)03:03.12(3)04:36.02(1)06:07.74(1)
 Louis Christie01:31.3401:32.9001:31.72
2.ZAJSSt Joseph College Rowing Club, Ireland ANon-Ch 8+[3]01:29.68(3)03:06.62(6)04:37.89(2)06:09.33(2)
 Kaj Siltanen01:36.9401:31.2701:31.44+1.59
3.BRYBryanston School Boat Club ACh 8+[6]01:30.57(4)03:04.88(5)04:39.05(5)06:10.55(3)
 Alex Andreae01:34.3101:34.1701:31.50+2.81
4.KCAKings School Canterbury, The, Boat Club ANon-Ch 8+[7]01:28.44(1)03:02.33(2)04:38.57(4)06:11.43(4)
 Ian Wingfield 01:33.8901:36.2401:32.86+3.69
5.BDSBedford School Boat ClubNon-Ch 8+[5]01:28.74(2)03:01.73(1)04:38.31(3)06:13.46(5)
 Alex English01:32.9901:36.5801:35.15+5.72
6.CANCanford School Boat Club ANon-Ch 8+[2]01:32.47(7)03:03.97(4)04:40.00(6)06:15.25(6)
 Rory Johnson01:31.5001:36.0301:35.25+7.51
7.MNKMonkton Combe School Boat ClubNon-Ch 8+[1]01:33.29(8)03:08.05(8)04:43.02(7)06:16.82(7)
 George Shaw01:34.7601:34.9701:33.80+9.08
8.CCSClaires Court School Boat ClubNon-Ch 8+[8]01:31.57(5)03:07.65(7)--06:17.39(8)
 Charles Nash01:36.08+9.65

Sat, 18:52 - Race 277G - Ch 8+/Non-Ch 8+ Final B

pos.codecrew
stroke
eventlane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.WESWestminster School Boat Club ACh 8+[5]01:28.10(1)02:58.26(1)04:29.33(1)05:59.89(1)
 Angus Stevenson01:30.1601:31.0701:30.56
2.ABSAbingdon School Boat Club ACh 8+[4]01:28.42(2)02:59.37(2)04:31.30(2)06:01.86(2)
 Christopher Fry01:30.9501:31.9301:30.56+1.97
3.PANPangbourne College Boat Club ANon-Ch 8+[8]01:28.78(3)03:00.29(3)04:36.11(5)06:04.42(3)
 Stanley Thomas01:31.5101:35.8201:28.31+4.53
4.KCHKings School Chester, The, Rowing Club ACh 8+[3]01:30.51(5)03:01.79(5)04:33.79(3)06:04.48(4)
 Oliver Irvine01:31.2801:32.0001:30.69+4.59
5.NSCNorwich School Boat ClubNon-Ch 8+[7]01:31.14(8)03:03.14(6)--06:06.51(5)
 Huckleberry Hempsall01:32.00+6.62
5.HAMHampton School Boat Club ACh 8+[2]01:30.71(6)03:03.82(7)04:34.99(4)06:06.51(5)
 Benjamin Andrews01:33.1101:31.1701:31.52+6.62
7.LTULatymer Upper School Boat Club ACh 8+[6]01:29.19(4)03:01.44(4)04:36.67(6)06:08.53(7)
 Thomas De Meeûs d'Argenteuil01:32.2501:35.2301:31.86+8.64
8.SGCSt Georges College Boat Club ANon-Ch 8+[1]01:30.94(7)03:04.30(8)--06:08.58(8)
 Samuel Owen01:33.36+8.69

Sat, 18:58 - Race 278H - Ch 8+/Non-Ch 8+ Final A

pos.codecrew
stroke
eventlane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.SPSSt Pauls School Boat ClubCh 8+[7]01:23.49(1)02:50.84(1)04:19.88(1)05:48.10(1)
 Joseph Middleton01:27.3501:29.0401:28.22
2.SHPShiplake College Boat Club ACh 8+[6]01:26.32(5)02:54.00(4)04:23.23(4)05:49.19(2)
 Sydney Burnand01:27.6801:29.2301:25.96+1.09
3.RADRadley College Boat ClubCh 8+[5]01:25.15(4)02:53.66(3)04:22.86(3)05:50.37(3)
 Felix Rawlinson01:28.5101:29.2001:27.51+2.27
4.SHRRoyal Shrewsbury School Boat Club ACh 8+[3]01:24.29(2)02:53.09(2)04:22.51(2)05:50.44(4)
 Dominic Sullivan01:28.8001:29.4201:27.93+2.34
5.ETNEton College Boat Club ACh 8+[4]01:24.90(3)02:54.70(5)04:25.07(5)05:52.99(5)
 William Burges Watson01:29.8001:30.3701:27.92+4.89
6.MNSMonmouth School Rowing ClubNon-Ch 8+[2]01:27.59(7)02:57.38(7)04:26.72(6)05:54.59(6)
 Iwan Hadfield01:29.7901:29.3401:27.87+6.49
7.ZAPREnniskillen Royal Boat Club, Ireland ANon-Ch 8+[1]01:28.84(8)02:58.56(8)04:29.34(8)05:56.97(7)
 Michael Stewart01:29.7201:30.7801:27.63+8.87
8.KCSKings College School Boat Club BCh 8+[8]01:27.08(6)02:56.15(6)04:28.02(7)05:59.67(8)
 George Thompson01:29.0701:31.8701:31.65+11.57