J15 8+ (Founder’s Cup) Time Trial

12 fastest => SAB

pos.codecrew
stroke
number400m900m
interval
1400m
interval
finish
interval
qualification
1.NSCNorwich School Boat Club12------05:57.43(1)SAB
 Sonny Cooper
2.KCSKings College School Boat Club A13------05:59.43(2)SAB
 Tom Monaghan+2.00
3.RADRadley College Boat Club17------06:00.90(3)SAB
 Guy Jardine+3.47
4.ETNEton College Boat Club10------06:02.64(4)SAB
 Alexander Johnstone+5.21
5.SPSSt Pauls School Boat Club A8------06:03.86(5)SAB
 Callum Elder+6.43
6.ABSAbingdon School Boat Club A21------06:07.65(6)SAB
 Sam Hayes-Newington+10.22
7.BDSBedford School Boat Club6------06:08.11(7)SAB
 Charlie McCutcheon+10.68
8.ZAPREnniskillen Royal Boat Club, Ireland A4------06:08.19(8)SAB
 Lewis Nixon+10.76
9.LTULatymer Upper School Boat Club14------06:08.34(9)SAB
 Tom Scott+10.91
10.SHRRoyal Shrewsbury School Boat Club A9------06:08.60(10)SAB
 Garret Healy+11.17
11.WBSWindsor Boys School, The, Boat Club A7------06:09.94(11)SAB
 Charlie Warren+12.51
12.KCHKings School Chester, The, Rowing Club A24------06:10.80(12)SAB
 Alex Crees+13.37
13.WESWestminster School Boat Club15------06:12.10(13)
 Harry Polychronopoulos+14.67
14.GRNGrange School (Hartford),The Rowing Club A1------06:12.23(14)
 Omar Siddiqi+14.80
15.HAMHampton School Boat Club2------06:12.31(15)
 Liam Weaver+14.88
16.SHPShiplake College Boat Club22------06:13.08(16)
 William Fundell+15.65
17.GMSGreat Marlow School Boat Club A20------06:15.90(17)
 Hugo Loretto+18.47
18.DULDulwich College Boat Club16------06:15.98(18)
 Finlay Munyard+18.55
19.SGCSt Georges College Boat Club A19------06:19.53(19)
 Sebastian Camargo+22.10
20.BMSBedford Modern School Boat Club5------06:27.33(20)
 Max Hanford+29.90
21.MNSMonmouth School Rowing Club A23------06:29.06(21)
 Ed McCoy+31.63
22.WINWinchester College Boat Club A3------06:31.13(22)
 William Simmons+33.70
23.ZAJSSt Joseph College Rowing Club, Ireland11------06:34.79(23)
 Rossa McCabe+37.36
24.SWBSir William Borlase's Gram Sch Boat Club18------06:40.45(24)
 Max Rhamian+43.02
FBSFulham Boys School, The, Boat Club25   did not start
 Shadrach Rhoden

Sat, 13:05 - Race 219A - J15 8+ Semifinal A/B 1

1st, 2nd, 3rd => FA, other => FB

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
qualification
1.RADRadley College Boat Club[5]--03:07.76(1)--06:18.43(1)FA
 Guy Jardine
2.KCSKings College School Boat Club A[4]--03:09.87(2)--06:20.97(2)FA
 Tom Monaghan+2.54
3.WBSWindsor Boys School, The, Boat Club A[7]--03:13.63(4)--06:25.09(3)FA
 Charlie Warren+6.66
4.SHRRoyal Shrewsbury School Boat Club A[2]--03:11.20(3)--06:27.93(4)FB
 Garret Healy+9.50
5.ABSAbingdon School Boat Club A[3]--03:14.51(5)--06:33.98(5)FB
 Sam Hayes-Newington+15.55
6.BDSBedford School Boat Club[6]--03:15.39(6)--06:37.02(6)FB
 Charlie McCutcheon+18.59

Sat, 13:11 - Race 220B - J15 8+ Semifinal A/B 2

1st, 2nd, 3rd => FA, other => FB

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
qualification
1.NSCNorwich School Boat Club[5]01:33.40(2)03:09.38(1)04:46.19(1)06:21.13(1)FA
 Sonny Cooper01:35.9801:36.8101:34.94
2.SPSSt Pauls School Boat Club A[6]01:34.28(3)03:10.55(2)--06:25.36(2)FA
 Callum Elder01:36.27+4.23
3.ETNEton College Boat Club[4]01:31.94(1)03:12.11(3)--06:27.19(3)FA
 Alexander Johnstone01:40.17+6.06
4.ZAPREnniskillen Royal Boat Club, Ireland A[3]01:35.50(5)03:13.99(4)--06:31.41(4)FB
 Lewis Nixon01:38.49+10.28
5.LTULatymer Upper School Boat Club[7]01:36.89(6)03:15.57(6)--06:34.83(5)FB
 Tom Scott01:38.68+13.70
6.KCHKings School Chester, The, Rowing Club A[2]01:34.54(4)03:14.96(5)--06:36.96(6)FB
 Alex Crees01:40.42+15.83

Sat, 15:29 - Race 243Y - J15 8+ Final B

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.SHRRoyal Shrewsbury School Boat Club A[5]01:34.47(1)03:11.93(1)04:50.07(1)06:27.15(1)
 Garret Healy01:37.4601:38.1401:37.08
2.ZAPREnniskillen Royal Boat Club, Ireland A[4]01:35.30(2)03:14.20(2)04:51.50(2)06:28.30(2)
 Lewis Nixon01:38.9001:37.3001:36.80+1.15
3.ABSAbingdon School Boat Club A[6]01:35.85(4)03:14.95(3)04:54.01(3)06:33.22(3)
 Sam Hayes-Newington01:39.1001:39.0601:39.21+6.07
4.LTULatymer Upper School Boat Club[3]01:37.65(6)03:17.38(6)04:57.13(6)06:33.76(4)
 Tom Scott01:39.7301:39.7501:36.63+6.61
5.BDSBedford School Boat Club[7]01:35.53(3)03:17.15(5)04:55.98(4)06:34.69(5)
 Charlie McCutcheon01:41.6201:38.8301:38.71+7.54
6.KCHKings School Chester, The, Rowing Club A[2]01:37.40(5)03:15.70(4)04:56.48(5)06:35.41(6)
 Alex Crees01:38.3001:40.7801:38.93+8.26

Sat, 15:35 - Race 244Z - J15 8+ Final A

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.NSCNorwich School Boat Club[5]01:31.41(1)03:06.67(1)04:42.32(1)06:16.52(1)
 Sonny Cooper01:35.2601:35.6501:34.20
2.KCSKings College School Boat Club A[6]01:34.35(4)03:08.84(2)04:44.31(2)06:18.98(2)
 Tom Monaghan01:34.4901:35.4701:34.67+2.46
3.RADRadley College Boat Club[4]01:34.04(3)03:09.62(3)04:45.98(3)06:21.37(3)
 Guy Jardine01:35.5801:36.3601:35.39+4.85
4.SPSSt Pauls School Boat Club A[3]01:33.70(2)03:10.30(4)04:46.52(4)06:22.22(4)
 Callum Elder01:36.6001:36.2201:35.70+5.70
5.ETNEton College Boat Club[7]01:35.32(5)03:12.48(5)04:49.34(5)06:25.09(5)
 Alexander Johnstone01:37.1601:36.8601:35.75+8.57
6.WBSWindsor Boys School, The, Boat Club A[2]01:36.06(6)03:13.82(6)04:53.39(6)06:29.21(6)
 Charlie Warren01:37.7601:39.5701:35.82+12.69