Ch4- (Royal Engineers’ Cup) Time Trial

12 fastest => SAB

pos.codecrew
stroke
number400m900m
interval
1400m
interval
finish
interval
qualification
1.ZAPREnniskillen Royal Boat Club, Ireland A36401:14.72(9)02:51.73(6)04:29.91(3)06:05.23(1)SAB
 Jack McDade01:37.0101:38.1801:35.32
2.RADRadley College Boat Club A36601:14.71(8)02:50.40(2)04:28.84(2)06:05.56(2)SAB
 Rory Gearing01:35.6901:38.4401:36.72+0.33
3.SPSSt Pauls School Boat Club B36201:13.21(1)02:49.14(1)04:27.22(1)06:06.33(3)SAB
 Joseph Middleton01:35.9301:38.0801:39.11+1.10
4.SHRRoyal Shrewsbury School Boat Club37201:32.33(17)02:51.36(5)04:30.84(4)06:09.42(4)SAB
 Dominic Sullivan01:19.0301:39.4801:38.58+4.19
5.SESSt Edwards School Boat Club A37701:13.91(2)02:52.33(8)04:31.97(7)06:09.60(5)SAB
 Barnaby Singfield01:38.4201:39.6401:37.63+4.37
6.WESWestminster School Boat Club A37001:38.34(18)02:51.24(4)04:31.02(5)06:09.91(6)SAB
 Arnav Sawhney01:12.9001:39.7801:38.89+4.68
7.ETNEton College Boat Club A36701:14.67(7)02:51.85(7)04:32.02(8)06:10.05(7)SAB
 William Burges Watson01:37.1801:40.1701:38.03+4.82
8.KCSKings College School Boat Club38001:15.84(10)02:53.64(12)04:32.63(10)06:10.84(8)SAB
 George Thompson01:37.8001:38.9901:38.21+5.61
8.LTULatymer Upper School Boat Club A36901:14.47(5)02:52.82(10)04:32.19(9)06:10.84(8)SAB
 Thomas De Meeûs d'Argenteuil01:38.3501:39.3701:38.65+5.61
10.SHPShiplake College Boat Club36801:14.17(3)02:50.67(3)04:31.37(6)06:12.62(10)SAB
 Sydney Burnand01:36.5001:40.7001:41.25+7.39
11.WESWestminster School Boat Club B37801:14.41(4)02:53.19(11)04:33.93(11)06:13.77(11)SAB
 Nathan Raghavan01:38.7801:40.7401:39.84+8.54
12.PANPangbourne College Boat Club A36501:14.66(6)02:52.73(9)04:34.71(12)06:14.93(12)SAB
 Stanley Thomas01:38.0701:41.9801:40.22+9.70
13.ABSAbingdon School Boat Club A37601:17.19(12)02:58.56(14)04:41.02(14)06:21.75(13)
 Mathew Wiblin01:41.3701:42.4601:40.73+16.52
14.WLTWalton Rowing Club A373--02:58.86(15)04:42.31(15)06:22.45(14)
 Ethan Robinson01:43.4501:40.14+17.22
15.SPSSt Pauls School Boat Club A37401:16.68(11)02:56.49(13)04:39.84(13)06:23.11(15)
 Joseph Rosenfeld01:39.8101:43.3501:43.27+17.88
16.HAMHampton School Boat Club A37102:25.92(19)03:02.30(18)04:45.86(16)06:28.10(16)
 Paul Carden00:36.3801:43.5601:42.24+22.87
17.ETNEton College Boat Club B36301:19.35(14)03:01.64(16)04:46.26(17)06:30.53(17)
 Arnav Jain01:42.2901:44.6201:44.27+25.30
18.WINWinchester College Boat Club A37901:17.79(13)03:01.65(17)04:47.74(18)06:30.88(18)
 Jonathan Davidson01:43.8601:46.0901:43.14+25.65
19.BRYBryanston School Boat Club A37501:19.94(15)03:06.26(19)04:52.63(19)06:35.75(19)
 Jj Sant01:46.3201:46.3701:43.12+30.52
20.TES1863 Club A38101:26.59(16)03:11.89(20)04:59.45(20)06:42.81(20)
 Joshua Rodgers01:45.3001:47.5601:43.36+37.58

Sun, 14:02 - Race 336W - Ch4- Semifinal A/B 1

1st, 2nd, 3rd => FA, other => FB

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
qualification
1.RADRadley College Boat Club A[6]01:34.69(4)03:09.03(2)04:45.50(2)06:20.57(1)FA
 Rory Gearing01:34.3401:36.4701:35.07
2.SPSSt Pauls School Boat Club B[5]01:33.22(2)03:08.01(1)04:44.51(1)06:21.07(2)FA
 Joseph Middleton01:34.7901:36.5001:36.56+0.50
3.WESWestminster School Boat Club A[4]01:32.11(1)03:09.41(3)04:46.77(3)06:21.98(3)FA
 Arnav Sawhney01:37.3001:37.3601:35.21+1.41
4.ETNEton College Boat Club A[3]01:34.25(3)03:10.67(4)04:48.04(4)06:22.58(4)FB
 William Burges Watson01:36.4201:37.3701:34.54+2.01
5.SHPShiplake College Boat Club[2]01:35.32(5)03:11.67(5)04:50.22(5)06:29.63(5)FB
 Sydney Burnand01:36.3501:38.5501:39.41+9.06
6.WESWestminster School Boat Club B[1]01:35.99(6)03:15.22(6)04:58.02(6)06:37.10(6)FB
 Nathan Raghavan01:39.2301:42.8001:39.08+16.53

Sun, 14:08 - Race 337X - Ch4- Semifinal A/B 2

1st, 2nd, 3rd => FA, other => FB

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
qualification
1.ZAPREnniskillen Royal Boat Club, Ireland A[6]01:34.03(2)03:12.05(4)04:49.39(2)06:24.11(1)FA
 Jack McDade01:38.0201:37.3401:34.72
2.SHRRoyal Shrewsbury School Boat Club[5]01:34.33(3)03:09.40(1)04:47.61(1)06:25.55(2)FA
 Dominic Sullivan01:35.0701:38.2101:37.94+1.44
3.SESSt Edwards School Boat Club A[4]01:34.62(4)03:11.28(3)04:49.41(3)06:26.46(3)FA
 Barnaby Singfield01:36.6601:38.1301:37.05+2.35
4.KCSKings College School Boat Club[3]01:35.19(5)03:12.51(5)04:52.00(5)06:27.42(4)FB
 George Thompson01:37.3201:39.4901:35.42+3.31
5.LTULatymer Upper School Boat Club A[2]01:33.55(1)03:10.31(2)04:50.46(4)06:32.96(5)FB
 Thomas De Meeûs d'Argenteuil01:36.7601:40.1501:42.50+8.85
6.PANPangbourne College Boat Club A[1]01:35.61(6)03:14.68(6)04:52.47(6)06:39.56(6)FB
 Stanley Thomas01:39.0701:37.7901:47.09+15.45

Sun, 16:50 - Race 364Y - Ch4- Final B

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.ETNEton College Boat Club A[6]01:35.00(2)03:12.93(2)04:50.68(1)06:25.76(1)
 William Burges Watson01:37.9301:37.7501:35.08
2.KCSKings College School Boat Club[5]01:35.61(3)03:14.05(3)04:52.42(2)06:26.04(2)
 George Thompson01:38.4401:38.3701:33.62+0.28
3.PANPangbourne College Boat Club A[2]01:34.64(1)03:12.60(1)04:53.19(3)06:27.48(3)
 Stanley Thomas01:37.9601:40.5901:34.29+1.72
4.WESWestminster School Boat Club B[1]01:37.83(6)03:15.27(6)04:58.77(6)06:27.69(4)
 Nathan Raghavan01:37.4401:43.5001:28.92+1.93
5.SHPShiplake College Boat Club[4]01:36.11(4)03:14.32(4)04:53.78(4)06:28.05(5)
 Sydney Burnand01:38.2101:39.4601:34.27+2.29
6.LTULatymer Upper School Boat Club A[3]01:37.40(5)03:14.63(5)04:55.59(5)06:28.77(6)
 Thomas De Meeûs d'Argenteuil01:37.2301:40.9601:33.18+3.01

Sun, 16:56 - Race 365Z - Ch4- Final A

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.SPSSt Pauls School Boat Club B[3]01:32.22(1)03:06.73(1)04:41.78(1)06:17.17(1)
 Joseph Middleton01:34.5101:35.0501:35.39
2.WESWestminster School Boat Club A[2]01:32.61(2)03:09.04(2)04:44.50(2)06:18.28(2)
 Arnav Sawhney01:36.4301:35.4601:33.78+1.11
3.RADRadley College Boat Club A[5]01:35.52(6)03:09.92(4)04:46.07(3)06:19.40(3)
 Rory Gearing01:34.4001:36.1501:33.33+2.23
4.ZAPREnniskillen Royal Boat Club, Ireland A[6]01:33.56(4)03:10.47(5)04:49.11(6)06:19.60(4)
 Jack McDade01:36.9101:38.6401:30.49+2.43
5.SESSt Edwards School Boat Club A[1]01:34.76(5)03:10.99(6)04:47.16(4)06:20.48(5)
 Barnaby Singfield01:36.2301:36.1701:33.32+3.31
6.SHRRoyal Shrewsbury School Boat Club[4]01:33.01(3)03:09.54(3)04:47.96(5)06:22.11(6)
 Dominic Sullivan01:36.5301:38.4201:34.15+4.94