J15 2nd 8+ (Bluefriars Cup) Time Trial

12 fastest => SAB

pos.codecrew
stroke
number400m900m
interval
1400m
interval
finish
interval
qualification
1.SPSSt Pauls School Boat Club B8701:14.64(1)02:53.53(1)--06:13.17(1)SAB
 Benedict Harker01:38.89
2.NSCNorwich School Boat Club8501:17.82(3)02:57.50(2)--06:17.89(2)SAB
 James (Alex) Dixon01:39.68+4.72
3.KCSKings College School Boat Club A9101:18.51(8)02:59.79(4)--06:22.53(3)SAB
 William Long01:41.28+9.36
4.RADRadley College Boat Club A8901:17.51(2)02:58.29(3)--06:22.74(4)SAB
 March Turnbull01:40.78+9.57
5.WBSWindsor Boys School, The, Boat Club A9501:19.25(11)03:01.91(9)--06:24.20(5)SAB
 Taylor Brown01:42.66+11.03
6.ETNEton College Boat Club B8101:17.85(4)03:00.67(6)--06:25.78(6)SAB
 Titus MacDermot01:42.82+12.61
7.BDSBedford School Boat Club A9201:19.63(12)03:01.65(8)--06:27.98(7)SAB
 Archie Sellers01:42.02+14.81
8.ABSAbingdon School Boat Club A7801:18.28(6)03:00.96(7)--06:28.46(8)SAB
 Max Kidd May01:42.68+15.29
9.HAMHampton School Boat Club A8201:17.95(5)03:00.40(5)--06:28.47(9)SAB
 Jamie Harrison01:42.45+15.30
10.LTULatymer Upper School Boat Club A9401:20.35(14)03:03.61(13)--06:28.90(10)SAB
 Tom Kerley01:43.26+15.73
11.SGCSt Georges College Boat Club A9301:18.65(9)03:03.44(12)--06:31.58(11)SAB
 Matthew Kondo01:44.79+18.41
12.KCHKings School Chester, The, Rowing Club A8401:19.03(10)03:03.14(11)--06:32.37(12)SAB
 William Burrows01:44.11+19.20
13.DULDulwich College Boat Club8301:18.30(7)03:02.37(10)--06:33.24(13)
 Tom Bull01:44.07+20.07
14.ETNEton College Boat Club A9001:19.99(13)03:04.57(14)--06:33.52(14)
 Maximus Eddis01:44.58+20.35
15.SHRRoyal Shrewsbury School Boat Club B7901:21.43(16)03:08.49(17)--06:40.31(15)
 Frederick Bayne01:47.06+27.14
16.SPSSt Pauls School Boat Club C8601:21.04(15)03:07.29(16)--06:40.75(16)
 Alexander Ridley01:46.25+27.58
17.BDSBedford School Boat Club B9601:24.29(19)03:15.36(18)--06:57.96(17)
 Ethan Whitlock01:51.07+44.79
18.LTULatymer Upper School Boat Club B9701:23.25(18)03:17.73(19)--06:58.61(18)
 Sammi Kylani01:54.48+45.44
19.HAMHampton School Boat Club B8801:25.58(20)03:19.18(20)--07:06.81(19)
 Ben Francis01:53.60+53.64
20.RADRadley College Boat Club B8001:21.83(17)03:07.26(15)--07:07.78(20)
 Oscar White01:45.43+54.61
21.KCSKings College School Boat Club B7701:31.94(21)03:25.74(21)--07:11.52(21)
 David Lovering01:53.80+58.35

Sat, 13:29 - Race 223E - J15 2nd 8+ Semifinal A/B 1

1st, 2nd, 3rd => FA, other => FB

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
qualification
1.NSCNorwich School Boat Club[5]01:35.73(2)03:16.51(2)04:57.45(2)06:36.72(1)FA
 James (Alex) Dixon01:40.7801:40.9401:39.27
2.ETNEton College Boat Club B[6]01:34.70(1)03:15.52(1)04:57.13(1)06:37.86(2)FA
 Titus MacDermot01:40.8201:41.6101:40.73+1.14
3.KCSKings College School Boat Club A[4]01:37.74(3)03:19.51(3)05:01.08(3)06:42.68(3)FA
 William Long01:41.7701:41.5701:41.60+5.96
4.BDSBedford School Boat Club A[3]01:40.87(6)03:23.14(4)05:04.26(4)06:47.78(4)FB
 Archie Sellers01:42.2701:41.1201:43.52+11.06
5.LTULatymer Upper School Boat Club A[7]01:40.20(5)03:23.53(5)05:07.31(5)06:51.15(5)FB
 Tom Kerley01:43.3301:43.7801:43.84+14.43
6.SGCSt Georges College Boat Club A[2]01:39.57(4)03:25.46(6)05:11.71(6)06:56.24(6)FB
 Matthew Kondo01:45.8901:46.2501:44.53+19.52

Sat, 13:35 - Race 224F - J15 2nd 8+ Semifinal A/B 2

1st, 2nd, 3rd => FA, other => FB

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
qualification
1.SPSSt Pauls School Boat Club B[5]01:32.20(1)03:11.96(1)04:51.69(1)06:33.14(1)FA
 Benedict Harker01:39.7601:39.7301:41.45
2.WBSWindsor Boys School, The, Boat Club A[6]01:38.09(4)03:20.03(3)05:00.95(3)06:41.72(2)FA
 Taylor Brown01:41.9401:40.9201:40.77+8.58
3.RADRadley College Boat Club A[4]01:37.31(2)03:18.99(2)05:00.42(2)06:44.57(3)FA
 March Turnbull01:41.6801:41.4301:44.15+11.43
4.HAMHampton School Boat Club A[7]01:38.83(5)03:22.05(4)05:41.53(4)06:46.98(4)FB
 Jamie Harrison01:43.2202:19.4801:05.45+13.84
5.KCHKings School Chester, The, Rowing Club A[2]01:39.66(6)03:25.12(6)05:50.63(5)06:52.80(5)FB
 William Burrows01:45.4602:25.5101:02.17+19.66
6.ABSAbingdon School Boat Club A[3]01:37.89(3)03:23.87(5)05:54.67(6)06:57.87(6)FB
 Max Kidd May01:45.9802:30.8001:03.20+24.73

Sat, 16:17 - Race 251G - J15 2nd 8+ Final B

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.HAMHampton School Boat Club A[5]01:39.84(2)03:23.78(2)05:06.36(2)06:48.04(1)
 Jamie Harrison01:43.9401:42.5801:41.68
2.BDSBedford School Boat Club A[4]01:41.85(3)03:25.64(3)05:07.34(3)06:48.82(2)
 Archie Sellers01:43.7901:41.7001:41.48+0.78
3.ABSAbingdon School Boat Club A[2]01:39.62(1)03:22.57(1)05:06.11(1)06:50.76(3)
 Max Kidd May01:42.9501:43.5401:44.65+2.72
4.LTULatymer Upper School Boat Club A[3]01:43.21(5)03:28.84(4)05:13.11(4)06:56.05(4)
 Tom Kerley01:45.6301:44.2701:42.94+8.01
5.KCHKings School Chester, The, Rowing Club A[6]01:45.43(6)03:32.16(6)05:17.80(5)07:03.30(5)
 William Burrows01:46.7301:45.6401:45.50+15.26
6.SGCSt Georges College Boat Club A[7]01:42.50(4)03:29.69(5)05:52.82(6)07:24.29(6)
 Matthew Kondo01:47.1902:23.1301:31.47+36.25

Sat, 16:23 - Race 252H - J15 2nd 8+ Final A

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.SPSSt Pauls School Boat Club B[4]01:33.49(1)03:11.92(1)04:55.25(2)06:26.57(1)
 Benedict Harker01:38.4301:43.3301:31.32
2.NSCNorwich School Boat Club[5]01:38.51(3)03:18.79(3)05:19.13(6)06:34.54(2)
 James (Alex) Dixon01:40.2802:00.3401:15.41+7.97
3.RADRadley College Boat Club A[2]01:38.73(4)03:18.39(2)04:57.98(3)06:37.96(3)
 March Turnbull01:39.6601:39.5901:39.98+11.39
4.ETNEton College Boat Club B[3]01:37.86(2)03:19.34(4)04:49.57(1)06:41.11(4)
 Titus MacDermot01:41.4801:30.2301:51.54+14.54
5.KCSKings College School Boat Club A[7]01:39.48(5)03:20.15(5)05:00.67(5)06:41.37(5)
 William Long01:40.6701:40.5201:40.70+14.80
6.WBSWindsor Boys School, The, Boat Club A[6]01:54.37(6)03:35.19(6)05:00.37(4)07:03.69(6)
 Taylor Brown01:40.8201:25.1802:03.32+37.12