J16 2x (Marlow Bowl) Time Trial

12 fastest => SAB

pos.codecrew
stroke
number400m900m
interval
1400m
interval
finish
interval
qualification
1.WYJWycliffe Junior Rowing Club B5301:53.85(26)03:07.14(7)04:56.36(1)06:47.94(1)SAB
 Max van der Linden01:13.2901:49.2201:51.58
2.EXEExeter Rowing Club Ltd75--02:50.90(2)04:57.89(2)06:48.36(2)SAB
 Edward Fuller02:06.9901:50.47+0.42
3.RBLReading Blue Coat School Boat Club A5601:36.08(10)03:10.81(10)05:01.05(5)06:50.35(3)SAB
 Will Mackean01:34.7301:50.2401:49.30+2.41
4.TSSTideway Scullers School A6001:42.54(18)03:10.92(11)05:00.70(4)06:50.42(4)SAB
 Albie Oliver01:28.3801:49.7801:49.72+2.48
5.LEALea Rowing Club A7301:34.29(5)02:54.49(4)05:00.22(3)06:50.69(5)SAB
 Marlow DePeza-Purvis01:20.2002:05.7301:50.47+2.75
6.CLSChester le Street Amateur Rowing Club A5201:34.78(6)03:11.39(12)05:02.75(6)06:52.73(6)SAB
 Roman Bowery01:36.6101:51.3601:49.98+4.79
7.MHDMaidenhead Rowing Club A5701:46.59(22)03:13.52(13)05:05.33(9)06:54.60(7)SAB
 Oliver Evans01:26.9301:51.8101:49.27+6.66
8.HENHenley Rowing Club A7401:39.35(13)03:10.10(9)05:03.28(8)06:55.94(8)SAB
 Cameron Seager01:30.7501:53.1801:52.66+8.00
9.SHSShanklin Sandown Rowing Club A7801:39.00(12)02:34.74(1)05:05.52(10)06:56.88(9)SAB
 Riley Horrix00:55.7402:30.7801:51.36+8.94
10.MGNMagdalen College School Boat Club7601:58.18(28)02:54.41(3)05:02.89(7)06:57.45(10)SAB
 James Pullinger00:56.2302:08.4801:54.56+9.51
11.NUNNottingham and Union Rowing Club A5101:36.27(11)03:13.99(14)05:06.85(11)06:57.93(11)SAB
 Harvey Lunn01:37.7201:52.8601:51.08+9.99
12.TRFTrafford Rowing Club6701:25.09(1)03:18.07(17)--06:59.63(12)SAB
 Albert Whistance01:52.98+11.69
13.YRMYarm School Boat Club6801:43.99(19)03:15.77(15)05:08.01(12)07:00.35(13)
 Elijah Stannard01:31.7801:52.2401:52.34+12.41
14.KGSKingston Grammar School Boat Club A6101:41.25(16)03:18.32(19)05:10.96(14)07:02.07(14)
 Harry Fletcher01:37.0701:52.6401:51.11+14.13
15.NOWNorthwich Rowing Club5401:34.87(8)03:17.32(16)05:10.80(13)07:02.89(15)
 Aaron Bennion 01:42.4501:53.4801:52.09+14.95
16.GLRGloucester Rowing Club79--02:58.95(5)05:13.40(15)07:05.24(16)
 Samuel Austin02:14.4501:51.84+17.30
17.TKCTeam Keane Sculling School6901:57.34(27)03:18.16(18)06:10.13(30)07:06.91(17)
 Carlos Garofolin01:20.8202:51.9700:56.78+18.97
18.IELIsle of Ely Rowing Club7101:48.91(24)03:21.93(20)05:15.27(16)07:08.64(18)
 Tom Sharrock01:33.0201:53.3401:53.37+20.70
19.HWGRoyal Grammar Sch. High Wycombe Boat Club A8501:33.08(4)03:33.56(29)05:15.34(17)07:09.01(19)
 Thomas Mathuson02:00.4801:41.7801:53.67+21.07
20.FULFulham Reach Boat Club A5901:39.86(14)03:22.39(22)05:18.22(18)07:12.12(20)
 Adam Salanki01:42.5301:55.8301:53.90+24.18
21.DULDulwich College Boat Club6201:47.12(23)03:23.05(23)05:18.69(19)07:13.51(21)
 Francesco Dembinski01:35.9301:55.6401:54.82+25.57
22.ZASMSt Michaels Rowing Club (Limerick) A5801:41.34(17)03:27.38(24)05:24.35(20)07:19.30(22)
 Ian Neville01:46.0401:56.9701:54.95+31.36
23.TWKTwickenham Rowing Club A5001:52.95(25)03:05.24(6)05:28.09(21)07:25.18(23)
 Oliver Humphrey01:12.2902:22.8501:57.09+37.24
24.WRCWallingford Rowing Club6501:44.93(20)03:30.45(28)05:29.60(22)07:26.40(24)
 Rhydian Watson 01:45.5201:59.1501:56.80+38.46
25.LEALea Rowing Club C8201:30.29(2)03:22.24(21)05:32.19(23)07:32.07(25)
 Adam Kalechman01:51.9502:09.9501:59.88+44.13
26.RBLReading Blue Coat School Boat Club B6601:34.84(7)03:30.32(27)05:33.76(24)07:35.01(26)
 Barney Thompson01:55.4802:03.4402:01.25+47.07
27.LEELeeds Rowing Club7701:59.46(29)03:46.93(31)05:44.47(27)07:36.62(27)
 Joe Bramham Butts01:47.4701:57.5401:52.15+48.68
28.KRCKingston Rowing Club8301:35.32(9)03:37.19(30)05:39.78(25)07:38.92(28)
 Liam Bryan02:01.8702:02.5901:59.14+50.98
29.ZASMSt Michaels Rowing Club (Limerick) B8101:32.30(3)03:07.26(8)05:41.91(26)07:40.09(29)
 Ciaran Foster01:34.9602:34.6501:58.18+52.15
30.WBSWindsor Boys School, The, Boat Club A7201:40.46(15)03:28.44(25)05:45.55(28)07:49.01(30)
 Will Mumford01:47.9802:17.1102:03.46+1:01.07
31.ASLAmerican School In London Boat Club B84--03:28.65(26)05:52.41(29)07:53.76(31)
 George Henry Yardley02:23.7602:01.35+1:05.82
32.LYTLYR Tradesmen A7001:46.04(21)----07:55.63(32)
 Anton Francesco Nieboer+1:07.69
TES1863 Club A64   did not start
 Sebastian Forrest

Sun, 12:14 - Race 318E - J16 2x Semifinal A/B 1

1st, 2nd, 3rd => FA, other => FB

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
qualification
1.EXEExeter Rowing Club Ltd[6]01:42.65(1)--05:22.11(1)07:11.85(1)FA
 Edward Fuller01:49.74
2.RBLReading Blue Coat School Boat Club A[5]01:47.60(3)--05:26.51(2)07:15.56(2)FA
 Will Mackean01:49.05+3.71
3.CLSChester le Street Amateur Rowing Club A[4]01:48.03(4)--05:30.12(4)07:17.08(3)FA
 Roman Bowery01:46.96+5.23
4.MGNMagdalen College School Boat Club[2]01:45.43(2)--05:28.34(3)07:18.52(4)FB
 James Pullinger01:50.18+6.67
5.MHDMaidenhead Rowing Club A[3]01:48.52(5)--05:31.75(5)07:22.53(5)FB
 Oliver Evans01:50.78+10.68
6.NUNNottingham and Union Rowing Club A[1]01:49.50(6)--05:36.65(6)07:31.33(6)FB
 Harvey Lunn01:54.68+19.48

Sun, 12:20 - Race 319F - J16 2x Semifinal A/B 2

1st, 2nd, 3rd => FA, other => FB

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
qualification
1.WYJWycliffe Junior Rowing Club B[6]01:43.12(1)03:31.57(1)05:23.33(1)07:12.79(1)FA
 Max van der Linden01:48.4501:51.7601:49.46
2.LEALea Rowing Club A[4]01:46.87(3)03:35.59(2)05:26.17(2)07:13.56(2)FA
 Marlow DePeza-Purvis01:48.7201:50.5801:47.39+0.77
3.TSSTideway Scullers School A[5]01:46.36(2)03:36.69(3)05:29.39(3)07:19.35(3)FA
 Albie Oliver01:50.3301:52.7001:49.96+6.56
4.HENHenley Rowing Club A[3]01:47.55(4)03:38.57(4)05:31.08(4)07:21.32(4)FB
 Cameron Seager01:51.0201:52.5101:50.24+8.53
5.SHSShanklin Sandown Rowing Club A[2]01:48.37(5)03:40.63(5)05:32.97(5)07:24.91(5)FB
 Riley Horrix01:52.2601:52.3401:51.94+12.12
6.TRFTrafford Rowing Club[1]01:49.42(6)03:44.16(6)05:38.86(6)07:36.19(6)FB
 Albert Whistance01:54.7401:54.7001:57.33+23.40

Sun, 15:02 - Race 346G - J16 2x Final B

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.MHDMaidenhead Rowing Club A[3]01:44.40(2)03:33.13(1)05:21.31(1)07:08.88(1)
 Oliver Evans01:48.7301:48.1801:47.57
2.HENHenley Rowing Club A[5]01:45.79(4)03:34.37(2)05:23.10(2)07:09.35(2)
 Cameron Seager01:48.5801:48.7301:46.25+0.47
3.TRFTrafford Rowing Club[1]01:44.96(3)03:37.62(6)05:28.71(6)07:12.91(3)
 Albert Whistance01:52.6601:51.0901:44.20+4.03
4.SHSShanklin Sandown Rowing Club A[4]01:46.82(5)03:36.86(5)05:28.25(5)07:13.39(4)
 Riley Horrix01:50.0401:51.3901:45.14+4.51
5.NUNNottingham and Union Rowing Club A[2]01:47.85(6)03:36.29(4)05:27.44(4)07:17.67(5)
 Harvey Lunn01:48.4401:51.1501:50.23+8.79
6.MGNMagdalen College School Boat Club[6]01:43.37(1)03:34.95(3)05:26.82(3)07:18.30(6)
 James Pullinger01:51.5801:51.8701:51.48+9.42

Sun, 15:08 - Race 347H - J16 2x Final A

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.EXEExeter Rowing Club Ltd[6]01:37.75(1)03:24.64(1)05:11.51(1)06:56.45(1)
 Edward Fuller01:46.8901:46.8701:44.94
2.WYJWycliffe Junior Rowing Club B[5]01:39.19(2)03:25.42(2)05:13.72(2)06:58.50(2)
 Max van der Linden01:46.2301:48.3001:44.78+2.05
3.LEALea Rowing Club A[3]01:42.96(4)03:29.51(3)05:17.40(3)07:00.05(3)
 Marlow DePeza-Purvis01:46.5501:47.8901:42.65+3.60
4.CLSChester le Street Amateur Rowing Club A[2]01:43.61(5)03:31.13(5)05:18.81(4)07:01.98(4)
 Roman Bowery01:47.5201:47.6801:43.17+5.53
5.RBLReading Blue Coat School Boat Club A[4]01:42.28(3)03:30.26(4)05:19.79(5)07:06.56(5)
 Will Mackean01:47.9801:49.5301:46.77+10.11
6.TSSTideway Scullers School A[1]01:44.55(6)03:34.02(6)05:24.68(6)07:12.40(6)
 Albie Oliver01:49.4701:50.6601:47.72+15.95