2nd 8+ (Elsenham Cup) Time Trial

6 fastest => FA, other => FB

pos.codecrew
stroke
number400m900m
interval
1400m
interval
finish
interval
qualification
1.SHRRoyal Shrewsbury School Boat Club27801:09.46(5)02:40.00(3)04:10.57(2)05:40.86(1)FA
 Henry Fletcher01:30.5401:30.5701:30.29
2.SHPShiplake College Boat Club A27001:08.76(2)--04:11.72(4)05:41.67(2)FA
 Federico Focosi01:29.95+0.81
3.RADRadley College Boat Club A27501:08.78(3)02:39.28(2)04:11.02(3)05:41.72(3)FA
 Alec Goschen01:30.5001:31.7401:30.70+0.86
4.SPSSt Pauls School Boat Club27701:08.73(1)02:38.85(1)04:10.44(1)05:42.66(4)FA
 Joseph Rosenfeld01:30.1201:31.5901:32.22+1.80
5.ETNEton College Boat Club27201:09.36(4)02:40.08(4)04:12.63(5)05:45.85(5)FA
 Arnav Jain01:30.7201:32.5501:33.22+4.99
6.HAMHampton School Boat Club27601:10.86(8)02:43.24(5)04:15.83(6)05:47.96(6)FA
 Edward Allen01:32.3801:32.5901:32.13+7.10
7.KCSKings College School Boat Club B28001:10.75(7)02:43.78(6)04:16.41(7)05:49.06(7)FB
 Matthew Cabot01:33.0301:32.6301:32.65+8.20
8.ABSAbingdon School Boat Club A27401:10.04(6)02:44.13(7)04:18.55(8)05:51.82(8)FB
 Joshua Rundle01:34.0901:34.4201:33.27+10.96
9.BDSBedford School Boat Club27301:14.65(10)02:53.25(9)04:31.56(10)06:08.48(9)FB
 John Hopcroft01:38.6001:38.3101:36.92+27.62
10.CANCanford School Boat Club A28101:13.09(9)--04:30.40(9)06:08.83(10)FB
 Nathan Bulstrode01:38.43+27.97
11.KCHKings School Chester, The, Rowing Club27901:16.43(12)02:55.99(10)04:32.78(12)06:11.63(11)FB
 Arthur Greenwood01:39.5601:36.7901:38.85+30.77
12.PANPangbourne College Boat Club27101:14.72(11)02:52.50(8)04:32.70(11)06:13.86(12)FB
 Alexander Spiers01:37.7801:40.2001:41.16+33.00

Sat, 17:52 - Race 267W - 2nd 8+ Final B

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.ABSAbingdon School Boat Club A[5]01:30.50(1)03:04.85(1)04:39.54(1)06:12.53(1)
 Joshua Rundle01:34.3501:34.6901:32.99
2.KCSKings College School Boat Club B[4]01:32.45(2)03:06.59(2)04:41.08(2)06:15.45(2)
 Matthew Cabot01:34.1401:34.4901:34.37+2.92
3.BDSBedford School Boat Club[3]01:35.03(3)03:13.27(4)04:53.32(4)06:29.94(3)
 John Hopcroft01:38.2401:40.0501:36.62+17.41
4.PANPangbourne College Boat Club[7]01:35.63(4)03:12.47(3)04:52.11(3)06:30.34(4)
 Alexander Spiers01:36.8401:39.6401:38.23+17.81
5.CANCanford School Boat Club A[6]01:35.83(5)03:15.08(5)04:57.07(5)06:36.08(5)
 Nathan Bulstrode01:39.2501:41.9901:39.01+23.55
6.KCHKings School Chester, The, Rowing Club[2]01:36.72(6)03:17.78(6)04:58.54(6)06:36.43(6)
 Arthur Greenwood01:41.0601:40.7601:37.89+23.90

Sat, 17:58 - Race 268X - 2nd 8+ Final A

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.RADRadley College Boat Club A[3]01:29.03(1)03:00.08(1)04:31.38(1)06:00.92(1)
 Alec Goschen01:31.0501:31.3001:29.54
2.ETNEton College Boat Club[2]01:29.50(2)03:01.84(2)04:33.27(2)06:03.35(2)
 Arnav Jain01:32.3401:31.4301:30.08+2.43
3.SHPShiplake College Boat Club A[5]01:30.10(3)03:02.60(3)04:34.79(3)06:04.97(3)
 Federico Focosi01:32.5001:32.1901:30.18+4.05
4.SHRRoyal Shrewsbury School Boat Club[4]01:31.56(5)03:03.15(4)04:35.93(4)06:07.17(4)
 Henry Fletcher01:31.5901:32.7801:31.24+6.25
5.SPSSt Pauls School Boat Club[6]01:31.09(4)03:04.04(5)04:36.54(5)06:07.89(5)
 Joseph Rosenfeld01:32.9501:32.5001:31.35+6.97
6.HAMHampton School Boat Club[7]01:31.89(6)03:05.69(6)04:39.97(6)06:15.64(6)
 Edward Allen01:33.8001:34.2801:35.67+14.72