Ch 1x (Sculls Cup) Time Trial

16 fastest => SAB, 17 - 24 => FC, 25 - 32 => FD

pos.codecrew
stroke
number400m900m
interval
1400m
interval
finish
interval
qualification
1.WBSWindsor Boys School, The, Boat Club A24001:25.11(2)03:19.25(3)05:09.43(1)06:59.94(1)SAB
 Julian van Gelderen01:54.1401:50.1801:50.51
2.ROBRob Roy Boat Club22101:23.84(1)03:16.64(1)05:11.41(2)07:02.14(2)SAB
 Brett Taylor01:52.8001:54.7701:50.73+2.20
3.NUNNottingham and Union Rowing Club25901:27.01(6)03:18.67(2)--07:04.13(3)SAB
 James Forward01:51.66+4.19
4.LDRLeander Club A26701:28.78(16)03:43.41(33)--07:05.19(4)SAB
 Alexander Milne02:14.63+5.25
5.AGEAgecroft Rowing Club24801:27.10(7)03:20.09(5)--07:07.68(5)SAB
 Paul Phillips01:52.99+7.74
6.NCRNottinghamshire County Rowing Assn25401:27.81(8)03:44.28(34)--07:11.21(6)SAB
 Finn Larkin02:16.47+11.27
7.CLSChester le Street Amateur Rowing Club A24501:26.15(3)03:19.42(4)--07:11.43(7)SAB
 Joseph Adamson01:53.27+11.49
8.ZASMSt Michaels Rowing Club (Limerick) A22601:28.82(18)03:22.57(6)05:18.58(3)07:13.59(8)SAB
 Ryan Spelman01:53.7501:56.0101:55.01+13.65
9.CHRChristchurch Rowing Club A25701:30.10(26)03:43.14(31)--07:14.92(9)SAB
 Solomon Hewitt02:13.04+14.98
10.LDRLeander Club B23201:26.52(4)03:50.85(48)05:20.35(4)07:16.51(10)SAB
 Joe Willis02:24.3301:29.5001:56.16+16.57
11.LDRLeander Club C22801:29.96(24)03:27.26(10)05:26.67(7)07:20.04(11)SAB
 Tristan Grainge01:57.3001:59.4101:53.37+20.10
12.HENHenley Rowing Club E27301:27.83(9)03:31.11(17)--07:20.96(12)SAB
 Euan Turnell02:03.28+21.02
13.HENHenley Rowing Club D27401:29.16(22)03:44.29(35)--07:21.11(13)SAB
 Luke Marshall02:15.13+21.17
14.LEALea Rowing Club23701:28.72(14)03:29.25(14)05:25.39(5)07:21.59(14)SAB
 Luca Ferraro02:00.5301:56.1401:56.20+21.65
15.SWBSir William Borlase's Gram Sch Boat Club B25301:31.97(35)03:27.95(12)--07:21.71(15)SAB
 Edward O'Neill01:55.98+21.77
16.TTATalkin Tarn Amateur Rowing Club23101:29.80(23)03:26.25(7)05:26.04(6)07:21.91(16)SAB
 Benjamin Norman01:56.4501:59.7901:55.87+21.97
17.GGAGlasgow Academy Rowing Club B27901:27.85(10)03:46.20(43)--07:22.39(17)FC
 Idris Mahamdi02:18.35+22.45
18.RDGReading Rowing Club26501:33.16(43)03:45.82(40)--07:22.44(18)FC
 Oscar Turner02:12.66+22.50
19.CHRChristchurch Rowing Club B23401:27.96(11)03:42.43(28)--07:22.48(19)FC
 William Tate02:14.47+22.54
20.NWKNewark Rowing Club25501:31.47(32)03:43.13(30)--07:23.32(20)FC
 Joseph Bowes02:11.66+23.38
21.RDHRadnor House School Rowing Club A23501:30.06(25)03:51.81(50)--07:23.89(21)FC
 Emil Ghattas02:21.75+23.95
22.GHPGloucester Hartpury A25001:32.12(37)03:30.34(15)--07:24.18(22)FC
 Robert Kilgour01:58.22+24.24
23.GWCGeorge Watsons College RC B22501:32.49(39)03:31.47(18)05:30.24(10)07:26.32(23)FC
 Harry Grant01:58.9801:58.7701:56.08+26.38
24.IELIsle of Ely Rowing Club26001:31.05(29)03:46.45(44)--07:26.58(24)FC
 Jake Tompkins02:15.40+26.64
25.FULFulham Reach Boat Club B26801:28.78(16)03:42.76(29)--07:26.93(25)FD
 AIDAN-PIERRE HUI-LE MARER02:13.98+26.99
26.ASLAmerican School In London Boat Club26901:30.73(28)03:49.69(47)--07:26.95(26)FD
 Tucker Moran02:18.96+27.01
27.SUAStratford-upon-Avon Boat Club22701:28.89(21)03:27.10(8)05:28.83(9)07:27.27(27)FD
 Frederick Tyler01:58.2102:01.7301:58.44+27.33
28.HENHenley Rowing Club F24401:28.60(12)03:27.59(11)--07:27.73(28)FD
 Grant Taylor01:58.99+27.79
29.HENHenley Rowing Club C22401:28.88(20)03:28.31(13)05:28.76(8)07:27.89(29)FD
 James Swinburn01:59.4302:00.4501:59.13+27.95
30.NORNorwich Rowing Club276--03:44.84(36)--07:28.14(30)FD
 Rowan Baker+28.20
31.HWGRoyal Grammar Sch. High Wycombe Boat Club A26201:32.85(42)03:47.36(45)--07:29.16(31)FD
 Benjamin Hinves02:14.51+29.22
32.GRNGrange School (Hartford),The Rowing Club26601:32.05(36)03:37.33(25)--07:29.71(32)FD
 Sebastian Paisley02:05.28+29.77
33.DULDulwich College Boat Club A27101:28.87(19)03:51.65(49)--07:30.37(33)
 Fergus Thomas02:22.78+30.43
34.GGAGlasgow Academy Rowing Club A25201:33.52(46)03:32.01(20)--07:31.08(34)
 Rory White01:58.49+31.14
35.TRTTrent Rowing Club A24701:31.55(33)03:30.35(16)--07:31.90(35)
 Samuel Smith01:58.80+31.96
36.GWCGeorge Watsons College RC A28001:33.59(47)--(55)--07:32.28(36)
 Peter Demyanov+32.34
37.DULDulwich College Boat Club B22301:28.70(13)03:27.16(9)05:31.09(11)07:32.29(37)
 William Robinson01:58.4602:03.9302:01.20+32.35
38.ZAPREnniskillen Royal Boat Club, Ireland B26101:34.09(48)03:45.47(38)--07:33.45(38)
 Rory Gamble02:11.38+33.51
39.ZAPREnniskillen Royal Boat Club, Ireland A24201:30.28(27)03:31.82(19)--07:33.71(39)
 Michael Stewart02:01.54+33.77
40.TYNTyne Amateur Rowing Club A27701:28.74(15)03:34.32(22)--07:35.78(40)
 Matthew Hudson02:05.58+35.84
41.HWGRoyal Grammar Sch. High Wycombe Boat Club B25801:32.49(39)03:56.03(53)--07:35.97(41)
 Duncan Huntley02:23.54+36.03
42.GHPGloucester Hartpury B23301:31.65(34)03:46.06(41)05:35.43(12)07:36.19(42)
 Fergus Woolnough02:14.4101:49.3702:00.76+36.25
43.DURDurham Amateur Rowing Club27001:33.47(44)03:41.10(27)--07:38.89(43)
 Adam Morris02:07.63+38.95
44.HOLHollingworth Lake Rowing Club25101:31.46(31)03:33.56(21)--07:39.17(44)
 Joe Diver02:02.10+39.23
45.MHDMaidenhead Rowing Club24601:31.08(30)03:35.32(23)--07:40.38(45)
 Edward Rayner02:04.24+40.44
46.CLSChester le Street Amateur Rowing Club B24301:32.52(41)03:36.22(24)--07:42.35(46)
 Dean Slater02:03.70+42.41
47.WYJWycliffe Junior Rowing Club26301:32.16(38)03:45.67(39)--07:43.92(47)
 Richard Loch02:13.51+43.98
48.WESWestminster School Boat Club24101:35.42(51)03:37.81(26)--07:44.23(48)
 Daniyal Hameedi02:02.39+44.29
49.NRCNottingham Rowing Club23801:34.37(49)03:55.10(52)--07:49.95(49)
 Harry Preston02:20.73+50.01
50.GWCGeorge Watsons College RC C23601:33.48(45)04:05.43(54)--07:50.04(50)
 Oleg Dmitriev02:31.95+50.10
51.TYNTyne Amateur Rowing Club B27201:35.36(50)03:49.52(46)--07:52.33(51)
 William Viney02:14.16+52.39
52.FULFulham Reach Boat Club A22001:37.38(53)03:43.26(32)05:48.84(13)07:53.69(52)
 Robert Sutherland02:05.8802:05.5802:04.85+53.75
53.NSCNorwich School Boat Club23901:35.55(52)--(56)--07:57.50(53)
 Josh Gray+57.56
54.GWCGeorge Watsons College RC D229--03:45.09(37)05:53.84(14)07:59.22(54)
 Rowen Marwick02:08.7502:05.38+59.28
55.RDHRadnor House School Rowing Club B23001:26.57(5)03:46.17(42)05:58.42(15)08:03.95(55)
 Andrew Sharp02:19.6002:12.2502:05.53+1:04.01
56.ZAJSSt Joseph College Rowing Club, Ireland A22201:40.89(55)03:53.58(51)06:06.32(16)08:15.65(56)
 Alexey Kolyzaev02:12.6902:12.7402:09.33+1:15.71
57.FULFulham Reach Boat Club C24901:40.11(54)----08:18.03(57)
 Thomas Battah+1:18.09
SWBSir William Borlase's Gram Sch Boat Club A278   did not start
 Norbert Bolier

Sun, 13:14 - Race 328O - Ch 1x Semifinal A/B 1

1st, 2nd, 3rd, 4th => FA, other => FB

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
qualification
1.ROBRob Roy Boat Club[8]01:47.22(1)03:40.69(1)05:36.60(1)07:27.35(1)FA
 Brett Taylor01:53.4701:55.9101:50.75
2.NUNNottingham and Union Rowing Club[7]01:50.09(4)03:42.69(3)05:39.25(2)07:29.51(2)FA
 James Forward01:52.6001:56.5601:50.26+2.16
3.CLSChester le Street Amateur Rowing Club A[5]01:49.58(2)03:42.26(2)05:40.62(3)07:32.27(3)FA
 Joseph Adamson01:52.6801:58.3601:51.65+4.92
4.NCRNottinghamshire County Rowing Assn[6]01:49.82(3)03:43.27(4)05:46.71(4)07:34.39(4)FA
 Finn Larkin01:53.4502:03.4401:47.68+7.04
5.LDRLeander Club B[4]01:51.42(5)03:48.27(5)05:52.19(5)07:44.96(5)FB
 Joe Willis01:56.8502:03.9201:52.77+17.61
6.LEALea Rowing Club[2]01:54.71(7)03:52.01(6)05:56.88(6)07:46.47(6)FB
 Luca Ferraro01:57.3002:04.8701:49.59+19.12
7.SWBSir William Borlase's Gram Sch Boat Club B[1]01:57.06(8)03:54.41(8)--07:51.11(7)FB
 Edward O'Neill01:57.35+23.76
8.LDRLeander Club C[3]01:54.53(6)03:52.80(7)--07:52.53(8)FB
 Tristan Grainge01:58.27+25.18

Sun, 13:20 - Race 329P - Ch 1x Semifinal A/B 2

1st, 2nd, 3rd, 4th => FA, other => FB

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
qualification
1.WBSWindsor Boys School, The, Boat Club A[8]01:47.00(1)03:36.46(1)05:28.39(1)07:21.16(1)FA
 Julian van Gelderen01:49.4601:51.9301:52.77
2.LDRLeander Club A[7]01:49.26(3)03:41.75(3)05:32.64(2)07:26.68(2)FA
 Alexander Milne01:52.4901:50.8901:54.04+5.52
3.AGEAgecroft Rowing Club[6]01:47.79(2)03:41.15(2)05:35.76(3)07:30.47(3)FA
 Paul Phillips01:53.3601:54.6101:54.71+9.31
4.ZASMSt Michaels Rowing Club (Limerick) A[5]01:50.98(5)03:42.33(4)05:37.80(4)07:34.48(4)FA
 Ryan Spelman01:51.3501:55.4701:56.68+13.32
5.CHRChristchurch Rowing Club A[4]01:50.78(4)03:44.50(5)05:40.69(5)07:38.22(5)FB
 Solomon Hewitt01:53.7201:56.1901:57.53+17.06
6.HENHenley Rowing Club D[2]01:53.28(7)03:46.52(6)05:48.95(6)07:42.77(6)FB
 Luke Marshall01:53.2402:02.4301:53.82+21.61
7.HENHenley Rowing Club E[3]01:51.52(6)03:48.77(7)05:51.18(7)07:43.29(7)FB
 Euan Turnell01:57.2502:02.4101:52.11+22.13
8.TTATalkin Tarn Amateur Rowing Club[1]--03:50.06(8)05:51.23(8)07:49.85(8)FB
 Benjamin Norman02:01.1701:58.62+28.69

Sun, 14:26 - Race 340A - Ch 1x Final D

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.HENHenley Rowing Club F[5]01:52.05(3)03:48.29(2)05:44.90(1)07:39.10(1)
 Grant Taylor01:56.2401:56.6101:54.20
2.ASLAmerican School In London Boat Club[7]--03:50.59(5)05:46.73(2)07:39.58(2)
 Tucker Moran01:56.1401:52.85+0.48
3.HWGRoyal Grammar Sch. High Wycombe Boat Club A[2]01:50.78(1)03:48.80(3)05:48.75(4)07:40.11(3)
 Benjamin Hinves01:58.0201:59.9501:51.36+1.01
4.HENHenley Rowing Club C[4]01:51.15(2)03:47.79(1)05:47.57(3)07:42.33(4)
 James Swinburn01:56.6401:59.7801:54.76+3.23
5.NORNorwich Rowing Club[3]01:54.20(5)03:51.20(6)05:52.97(6)07:43.42(5)
 Rowan Baker01:57.0002:01.7701:50.45+4.32
6.SUAStratford-upon-Avon Boat Club[6]--03:49.28(4)05:49.96(5)07:45.03(6)
 Frederick Tyler02:00.6801:55.07+5.93
7.FULFulham Reach Boat Club B[8]01:52.70(4)03:55.51(7)05:57.92(7)07:53.88(7)
 AIDAN-PIERRE HUI-LE MARER02:02.8102:02.4101:55.96+14.78
8.GRNGrange School (Hartford),The Rowing Club[1]--03:58.63(8)05:57.99(8)07:54.75(8)
 Sebastian Paisley01:59.3601:56.76+15.65

Sun, 14:32 - Race 341B - Ch 1x Final C

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.RDHRadnor House School Rowing Club A[4]--03:47.96(2)--07:35.23(1)
 Emil Ghattas
2.GHPGloucester Hartpury A[3]--03:46.59(1)--07:35.59(2)
 Robert Kilgour+0.36
3.RDGReading Rowing Club[7]--03:50.70(4)--07:36.61(3)
 Oscar Turner+1.38
4.NWKNewark Rowing Club[5]--03:52.51(7)--07:39.52(4)
 Joseph Bowes+4.29
5.CHRChristchurch Rowing Club B[6]--03:49.98(3)--07:39.89(5)
 William Tate+4.66
6.GWCGeorge Watsons College RC B[2]--03:51.30(5)--07:41.06(6)
 Harry Grant+5.83
7.GGAGlasgow Academy Rowing Club B[8]--03:51.74(6)--07:51.72(7)
 Idris Mahamdi+16.49
IELIsle of Ely Rowing Club[1]--03:53.48(8)--did not finish
 Jake Tompkins

Sun, 16:02 - Race 356Q - Ch 1x Final B

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.LDRLeander Club B[8]01:50.06(2)03:43.83(2)05:38.34(1)07:28.59(1)
 Joe Willis01:53.7701:54.5101:50.25
2.CHRChristchurch Rowing Club A[7]01:47.95(1)03:42.55(1)05:38.70(2)07:29.27(2)
 Solomon Hewitt01:54.6001:56.1501:50.57+0.68
3.LEALea Rowing Club[6]01:54.40(6)03:47.14(4)05:41.76(3)07:34.08(3)
 Luca Ferraro01:52.7401:54.6201:52.32+5.49
4.HENHenley Rowing Club D[5]01:50.61(3)03:45.07(3)05:42.68(4)07:34.31(4)
 Luke Marshall01:54.4601:57.6101:51.63+5.72
5.SWBSir William Borlase's Gram Sch Boat Club B[4]01:56.19(7)03:50.43(8)05:46.19(6)07:34.63(5)
 Edward O'Neill01:54.2401:55.7601:48.44+6.04
6.TTATalkin Tarn Amateur Rowing Club[1]01:52.75(5)03:47.82(5)05:44.01(5)07:36.28(6)
 Benjamin Norman01:55.0701:56.1901:52.27+7.69
7.HENHenley Rowing Club E[3]01:52.07(4)03:50.10(7)05:47.90(8)07:37.47(7)
 Euan Turnell01:58.0301:57.8001:49.57+8.88
8.LDRLeander Club C[2]01:56.19(7)03:49.04(6)05:47.13(7)07:38.77(8)
 Tristan Grainge01:52.8501:58.0901:51.64+10.18

Sun, 16:08 - Race 357R - Ch 1x Final A

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.WBSWindsor Boys School, The, Boat Club A[8]01:45.66(2)03:33.55(1)05:23.06(1)07:10.35(1)
 Julian van Gelderen01:47.8901:49.5101:47.29
2.LDRLeander Club A[5]01:48.43(5)03:38.88(5)05:27.28(2)07:13.34(2)
 Alexander Milne01:50.4501:48.4001:46.06+2.99
3.ROBRob Roy Boat Club[7]01:45.14(1)03:35.59(2)05:28.26(3)07:15.07(3)
 Brett Taylor01:50.4501:52.6701:46.81+4.72
4.AGEAgecroft Rowing Club[3]01:46.55(3)03:36.79(3)05:28.90(4)07:15.57(4)
 Paul Phillips01:50.2401:52.1101:46.67+5.22
5.ZASMSt Michaels Rowing Club (Limerick) A[2]01:50.34(7)03:41.20(8)05:33.48(8)07:18.92(5)
 Ryan Spelman01:50.8601:52.2801:45.44+8.57
6.NUNNottingham and Union Rowing Club[6]01:49.57(6)03:40.56(7)05:32.23(6)07:20.87(6)
 James Forward01:50.9901:51.6701:48.64+10.52
7.NCRNottinghamshire County Rowing Assn[1]01:47.34(4)03:39.38(6)05:32.61(7)07:21.93(7)
 Finn Larkin01:52.0401:53.2301:49.32+11.58
8.CLSChester le Street Amateur Rowing Club A[4]01:51.42(8)03:37.93(4)05:30.83(5)07:22.88(8)
 Joseph Adamson01:46.5101:52.9001:52.05+12.53