Sun, 08:35 - Race 304 - Ch 2- Time Trial

12 fastest => SAB

pos.codecrew
stroke
number400m900m
interval
1400m
interval
finish
interval
qualification
1.RADRadley College Boat Club A90--03:06.82(1)04:54.78(1)06:40.72(1)SAB
 Felix Rawlinson01:47.9601:45.94
2.WLTWalton Rowing Club10501:21.06(2)--(2)05:03.30(3)06:47.65(2)SAB
 Matthew Heywood01:44.35+6.93
3.KCAKings School Canterbury, The, Boat Club B9301:20.75(1)03:09.61(3)05:00.21(2)06:51.09(3)SAB
 Ian Wingfield 01:48.8601:50.6001:50.88+10.37
4.KCHKings School Chester, The, Rowing Club B10801:24.48(5)03:14.56(4)05:06.65(4)06:58.01(4)SAB
 William Meakin01:50.0801:52.0901:51.36+17.29
5.KCHKings School Chester, The, Rowing Club A10401:24.47(4)03:17.17(6)05:07.67(5)06:58.94(5)SAB
 Oliver Irvine01:52.7001:50.5001:51.27+18.22
6.ZAPREnniskillen Royal Boat Club, Ireland A9801:26.12(8)03:18.51(9)05:09.83(6)06:59.36(6)SAB
 Peter Murphy01:52.3901:51.3201:49.53+18.64
7.RBLReading Blue Coat School Boat Club B8901:23.00(3)03:15.74(5)05:11.29(7)07:01.42(7)SAB
 William Shedden01:52.7401:55.5501:50.13+20.70
8.BDSBedford School Boat Club A11001:25.41(7)03:18.11(7)05:12.75(9)07:03.59(8)SAB
 Trent Abraham01:52.7001:54.6401:50.84+22.87
9.GRNGrange School (Hartford),The Rowing Club9501:26.95(11)03:18.39(8)05:11.83(8)07:04.36(9)SAB
 Samuel Thorington01:51.4401:53.4401:52.53+23.64
10.SWBSir William Borlase's Gram Sch Boat Club9701:27.06(13)03:18.68(10)05:14.12(10)07:05.60(10)SAB
 Samuel Nicklin01:51.6201:55.4401:51.48+24.88
11.HENHenley Rowing Club9401:26.98(12)03:18.92(11)05:14.86(11)07:07.50(11)SAB
 John Yolland01:51.9401:55.9401:52.64+26.78
12.RBLReading Blue Coat School Boat Club A10601:26.86(10)03:20.47(13)05:15.99(12)07:07.59(12)SAB
 Jacob Parrington01:53.6101:55.5201:51.60+26.87
13.KCAKings School Canterbury, The, Boat Club E91--03:24.76(15)05:20.67(14)07:15.43(13)
 James Crawley 01:55.9101:54.76+34.71
14.GGAGlasgow Academy Rowing Club9601:25.38(6)03:20.41(12)05:19.46(13)07:15.65(14)
 Matthew Hodge01:55.0301:59.0501:56.19+34.93
15.CABCantabrigian Rowing Club8701:26.26(9)03:22.95(14)05:22.28(15)07:15.96(15)
 Joshua Pearson01:56.6901:59.3301:53.68+35.24
16.NSCNorwich School Boat Club A10701:28.86(16)03:25.46(16)05:24.02(17)07:16.38(16)
 George Prior01:56.6001:58.5601:52.36+35.66
17.WEYWeybridge Rowing Club A9901:29.63(17)03:26.44(17)05:22.89(16)07:19.17(17)
 Timothy Johnson01:56.8101:56.4501:56.28+38.45
18.BDSBedford School Boat Club C10101:28.03(15)03:27.13(18)05:26.62(18)07:22.59(18)
 George Whitcombe01:59.1001:59.4901:55.97+41.87
19.ZAGHColeraine Grammar School, N.Ireland8801:27.93(14)03:28.25(19)05:29.94(19)07:27.93(19)
 Rory Seaton02:00.3202:01.6901:57.99+47.21
20.MAVMaidstone Invicta Rowing Club11201:30.33(18)03:29.28(20)05:31.42(20)07:28.72(20)
 Ross Bain01:58.9502:02.1401:57.30+48.00
21.WBSWindsor Boys School, The, Boat Club A10301:30.70(19)03:31.03(22)05:32.51(21)07:32.22(21)
 Curtis Workman02:00.3302:01.4801:59.71+51.50
22.DULDulwich College Boat Club10001:30.76(20)03:29.91(21)05:35.07(22)07:38.56(22)
 Harvey Buchan01:59.1502:05.1602:03.49+57.84
23.PETPeterborough City Rowing Club11101:33.35(21)03:36.54(23)05:40.03(23)07:40.33(23)
 Henry Barnett02:03.1902:03.4902:00.30+59.61
BDSBedford School Boat Club B92   did not start
 Lennart Roese
KCSKings College School Boat Club A109   did not start
 Oliver Pearson