Sun, 09:30 - Race 308 - Ch 1x Time Trial

16 fastest => SAB, 17 - 24 => FC, 25 - 32 => FD

pos.codecrew
stroke
number400m900m
interval
1400m
interval
finish
interval
qualification
1.WBSWindsor Boys School, The, Boat Club A24001:25.11(2)03:19.25(3)05:09.43(1)06:59.94(1)SAB
 Julian van Gelderen01:54.1401:50.1801:50.51
2.ROBRob Roy Boat Club22101:23.84(1)03:16.64(1)05:11.41(2)07:02.14(2)SAB
 Brett Taylor01:52.8001:54.7701:50.73+2.20
3.NUNNottingham and Union Rowing Club25901:27.01(6)03:18.67(2)--07:04.13(3)SAB
 James Forward01:51.66+4.19
4.LDRLeander Club A26701:28.78(16)03:43.41(33)--07:05.19(4)SAB
 Alexander Milne02:14.63+5.25
5.AGEAgecroft Rowing Club24801:27.10(7)03:20.09(5)--07:07.68(5)SAB
 Paul Phillips01:52.99+7.74
6.NCRNottinghamshire County Rowing Assn25401:27.81(8)03:44.28(34)--07:11.21(6)SAB
 Finn Larkin02:16.47+11.27
7.CLSChester le Street Amateur Rowing Club A24501:26.15(3)03:19.42(4)--07:11.43(7)SAB
 Joseph Adamson01:53.27+11.49
8.ZASMSt Michaels Rowing Club (Limerick) A22601:28.82(18)03:22.57(6)05:18.58(3)07:13.59(8)SAB
 Ryan Spelman01:53.7501:56.0101:55.01+13.65
9.CHRChristchurch Rowing Club A25701:30.10(26)03:43.14(31)--07:14.92(9)SAB
 Solomon Hewitt02:13.04+14.98
10.LDRLeander Club B23201:26.52(4)03:50.85(48)05:20.35(4)07:16.51(10)SAB
 Joe Willis02:24.3301:29.5001:56.16+16.57
11.LDRLeander Club C22801:29.96(24)03:27.26(10)05:26.67(7)07:20.04(11)SAB
 Tristan Grainge01:57.3001:59.4101:53.37+20.10
12.HENHenley Rowing Club E27301:27.83(9)03:31.11(17)--07:20.96(12)SAB
 Euan Turnell02:03.28+21.02
13.HENHenley Rowing Club D27401:29.16(22)03:44.29(35)--07:21.11(13)SAB
 Luke Marshall02:15.13+21.17
14.LEALea Rowing Club23701:28.72(14)03:29.25(14)05:25.39(5)07:21.59(14)SAB
 Luca Ferraro02:00.5301:56.1401:56.20+21.65
15.SWBSir William Borlase's Gram Sch Boat Club B25301:31.97(35)03:27.95(12)--07:21.71(15)SAB
 Edward O'Neill01:55.98+21.77
16.TTATalkin Tarn Amateur Rowing Club23101:29.80(23)03:26.25(7)05:26.04(6)07:21.91(16)SAB
 Benjamin Norman01:56.4501:59.7901:55.87+21.97
17.GGAGlasgow Academy Rowing Club B27901:27.85(10)03:46.20(43)--07:22.39(17)FC
 Idris Mahamdi02:18.35+22.45
18.RDGReading Rowing Club26501:33.16(43)03:45.82(40)--07:22.44(18)FC
 Oscar Turner02:12.66+22.50
19.CHRChristchurch Rowing Club B23401:27.96(11)03:42.43(28)--07:22.48(19)FC
 William Tate02:14.47+22.54
20.NWKNewark Rowing Club25501:31.47(32)03:43.13(30)--07:23.32(20)FC
 Joseph Bowes02:11.66+23.38
21.RDHRadnor House School Rowing Club A23501:30.06(25)03:51.81(50)--07:23.89(21)FC
 Emil Ghattas02:21.75+23.95
22.GHPGloucester Hartpury A25001:32.12(37)03:30.34(15)--07:24.18(22)FC
 Robert Kilgour01:58.22+24.24
23.GWCGeorge Watsons College RC B22501:32.49(39)03:31.47(18)05:30.24(10)07:26.32(23)FC
 Harry Grant01:58.9801:58.7701:56.08+26.38
24.IELIsle of Ely Rowing Club26001:31.05(29)03:46.45(44)--07:26.58(24)FC
 Jake Tompkins02:15.40+26.64
25.FULFulham Reach Boat Club B26801:28.78(16)03:42.76(29)--07:26.93(25)FD
 AIDAN-PIERRE HUI-LE MARER02:13.98+26.99
26.ASLAmerican School In London Boat Club26901:30.73(28)03:49.69(47)--07:26.95(26)FD
 Tucker Moran02:18.96+27.01
27.SUAStratford-upon-Avon Boat Club22701:28.89(21)03:27.10(8)05:28.83(9)07:27.27(27)FD
 Frederick Tyler01:58.2102:01.7301:58.44+27.33
28.HENHenley Rowing Club F24401:28.60(12)03:27.59(11)--07:27.73(28)FD
 Grant Taylor01:58.99+27.79
29.HENHenley Rowing Club C22401:28.88(20)03:28.31(13)05:28.76(8)07:27.89(29)FD
 James Swinburn01:59.4302:00.4501:59.13+27.95
30.NORNorwich Rowing Club276--03:44.84(36)--07:28.14(30)FD
 Rowan Baker+28.20
31.HWGRoyal Grammar Sch. High Wycombe Boat Club A26201:32.85(42)03:47.36(45)--07:29.16(31)FD
 Benjamin Hinves02:14.51+29.22
32.GRNGrange School (Hartford),The Rowing Club26601:32.05(36)03:37.33(25)--07:29.71(32)FD
 Sebastian Paisley02:05.28+29.77
33.DULDulwich College Boat Club A27101:28.87(19)03:51.65(49)--07:30.37(33)
 Fergus Thomas02:22.78+30.43
34.GGAGlasgow Academy Rowing Club A25201:33.52(46)03:32.01(20)--07:31.08(34)
 Rory White01:58.49+31.14
35.TRTTrent Rowing Club A24701:31.55(33)03:30.35(16)--07:31.90(35)
 Samuel Smith01:58.80+31.96
36.GWCGeorge Watsons College RC A28001:33.59(47)--(55)--07:32.28(36)
 Peter Demyanov+32.34
37.DULDulwich College Boat Club B22301:28.70(13)03:27.16(9)05:31.09(11)07:32.29(37)
 William Robinson01:58.4602:03.9302:01.20+32.35
38.ZAPREnniskillen Royal Boat Club, Ireland B26101:34.09(48)03:45.47(38)--07:33.45(38)
 Rory Gamble02:11.38+33.51
39.ZAPREnniskillen Royal Boat Club, Ireland A24201:30.28(27)03:31.82(19)--07:33.71(39)
 Michael Stewart02:01.54+33.77
40.TYNTyne Amateur Rowing Club A27701:28.74(15)03:34.32(22)--07:35.78(40)
 Matthew Hudson02:05.58+35.84
41.HWGRoyal Grammar Sch. High Wycombe Boat Club B25801:32.49(39)03:56.03(53)--07:35.97(41)
 Duncan Huntley02:23.54+36.03
42.GHPGloucester Hartpury B23301:31.65(34)03:46.06(41)05:35.43(12)07:36.19(42)
 Fergus Woolnough02:14.4101:49.3702:00.76+36.25
43.DURDurham Amateur Rowing Club27001:33.47(44)03:41.10(27)--07:38.89(43)
 Adam Morris02:07.63+38.95
44.HOLHollingworth Lake Rowing Club25101:31.46(31)03:33.56(21)--07:39.17(44)
 Joe Diver02:02.10+39.23
45.MHDMaidenhead Rowing Club24601:31.08(30)03:35.32(23)--07:40.38(45)
 Edward Rayner02:04.24+40.44
46.CLSChester le Street Amateur Rowing Club B24301:32.52(41)03:36.22(24)--07:42.35(46)
 Dean Slater02:03.70+42.41
47.WYJWycliffe Junior Rowing Club26301:32.16(38)03:45.67(39)--07:43.92(47)
 Richard Loch02:13.51+43.98
48.WESWestminster School Boat Club24101:35.42(51)03:37.81(26)--07:44.23(48)
 Daniyal Hameedi02:02.39+44.29
49.NRCNottingham Rowing Club23801:34.37(49)03:55.10(52)--07:49.95(49)
 Harry Preston02:20.73+50.01
50.GWCGeorge Watsons College RC C23601:33.48(45)04:05.43(54)--07:50.04(50)
 Oleg Dmitriev02:31.95+50.10
51.TYNTyne Amateur Rowing Club B27201:35.36(50)03:49.52(46)--07:52.33(51)
 William Viney02:14.16+52.39
52.FULFulham Reach Boat Club A22001:37.38(53)03:43.26(32)05:48.84(13)07:53.69(52)
 Robert Sutherland02:05.8802:05.5802:04.85+53.75
53.NSCNorwich School Boat Club23901:35.55(52)--(56)--07:57.50(53)
 Josh Gray+57.56
54.GWCGeorge Watsons College RC D229--03:45.09(37)05:53.84(14)07:59.22(54)
 Rowen Marwick02:08.7502:05.38+59.28
55.RDHRadnor House School Rowing Club B23001:26.57(5)03:46.17(42)05:58.42(15)08:03.95(55)
 Andrew Sharp02:19.6002:12.2502:05.53+1:04.01
56.ZAJSSt Joseph College Rowing Club, Ireland A22201:40.89(55)03:53.58(51)06:06.32(16)08:15.65(56)
 Alexey Kolyzaev02:12.6902:12.7402:09.33+1:15.71
57.FULFulham Reach Boat Club C24901:40.11(54)----08:18.03(57)
 Thomas Battah+1:18.09
SWBSir William Borlase's Gram Sch Boat Club A278   did not start
 Norbert Bolier