J16 4x (Kingston Cup) Time Trial

12 fastest => SAB

pos.codecrew
stroke
number400m900m
interval
1400m
interval
finish
interval
qualification
1.TSSTideway Scullers School A501:13.32(3)02:50.15(1)04:28.14(1)06:06.76(1)SAB
 Gabriele Woolmer01:36.8301:37.9901:38.62
2.STKTrentham Boat Club1501:16.03(4)--04:37.78(4)06:13.25(2)SAB
 Jonathan Matthews01:35.47+6.49
3.SWBSir William Borlase's Gram Sch Boat Club2001:16.19(5)02:54.39(2)04:33.99(2)06:15.29(3)SAB
 Ben Furley01:38.2001:39.6001:41.30+8.53
4.PETPeterborough City Rowing Club901:16.55(6)02:55.73(3)04:37.11(3)06:18.64(4)SAB
 Callum Gilbey01:39.1801:41.3801:41.53+11.88
5.WRCWallingford Rowing Club1301:16.62(7)03:35.34(24)05:18.73(25)06:21.50(5)SAB
 Philip van Der Veen02:18.7201:43.3901:02.77+14.74
6.ASRAberdeen Schools Rowing Association23--02:59.15(6)04:40.76(6)06:21.86(6)SAB
 Oscar Forbes01:41.6101:41.10+15.10
7.CCSClaires Court School Boat Club4--02:58.71(5)04:40.28(5)06:22.14(7)SAB
 Jaco Overturf01:41.5701:41.86+15.38
8.HINHinksey Sculling School1801:16.68(8)02:58.50(4)04:41.28(7)06:23.37(8)SAB
 Daniel Carpenter01:41.8201:42.7801:42.09+16.61
9.ZASMSt Michaels Rowing Club (Limerick) A7--03:01.12(8)04:44.74(9)06:29.71(9)SAB
 Diarmuid Hartney01:43.6201:44.97+22.95
10.TSSTideway Scullers School B2601:18.82(9)03:00.90(7)04:44.51(8)06:29.86(10)SAB
 Leon Fettan01:42.0801:43.6101:45.35+23.10
11.DULDulwich College Boat Club2501:07.19(2)03:02.28(9)04:46.96(10)06:31.63(11)SAB
 Henry Bichard01:55.0901:44.6801:44.67+24.87
12.KSWKings School Worcester, The, Boat Club A6--03:04.27(12)04:48.16(11)06:33.43(12)SAB
 Alex Checkley01:43.8901:45.27+26.67
13.DUSDurham School Boat Club B2--03:02.55(10)04:48.92(12)06:33.82(13)
 Ross Mushens 01:46.3701:44.90+27.06
14.GWCGeorge Watsons College RC1101:20.19(12)03:16.48(18)05:03.56(19)06:34.18(14)
 Angus Millar01:56.2901:47.0801:30.62+27.42
15.NSCNorwich School Boat Club1701:19.52(10)03:03.00(11)04:49.25(13)06:34.25(15)
 Charlie Hulbert01:43.4801:46.2501:45.00+27.49
16.WYCWycliffe College Boat Club1--03:05.25(13)04:49.84(14)06:35.12(16)
 James Brixey01:44.5901:45.28+28.36
17.BDSBedford School Boat Club A2201:20.45(13)03:06.41(14)04:51.89(15)06:35.47(17)
 Harvey Toms01:45.9601:45.4801:43.58+28.71
18.TKCTeam Keane Sculling School A1201:19.61(11)03:21.37(23)05:02.59(18)06:36.78(18)
 Theo Jeronimus02:01.7601:41.2201:34.19+30.02
19.ZANPNeptune Rowing Club, Ireland1401:21.14(14)03:09.71(16)--06:38.12(19)
 Jonah Stapleton01:48.57+31.36
20.HWGRoyal Grammar Sch. High Wycombe Boat Club A2400:58.75(1)03:08.35(15)04:57.24(16)06:46.02(20)
 Toby Bradshaw02:09.6001:48.8901:48.78+39.26
21.BEDBedford Rowing Club301:23.53(15)03:11.74(17)04:59.84(17)06:47.81(21)
 Reese Kilby01:48.2101:48.1001:47.97+41.05
22.HWGRoyal Grammar Sch. High Wycombe Boat Club B1601:27.35(17)03:16.94(19)05:08.38(20)06:57.81(22)
 Robert Velica01:49.5901:51.4401:49.43+51.05
23.EMAEmanuel School Boat Club21--03:19.17(20)05:11.50(21)07:02.84(23)
 Ben Tamlyn01:52.3301:51.34+56.08
24.KCHKings School Chester, The, Rowing Club A1001:28.57(19)03:19.71(21)05:11.72(22)07:03.11(24)
 Arthur Greenwood01:51.1401:52.0101:51.39+56.35
25.MGNMagdalen College School Boat Club A801:27.62(18)03:45.74(25)05:13.33(23)07:03.92(25)
 Archie Albert 02:18.1201:27.5901:50.59+57.16
26.KSWKings School Worcester, The, Boat Club B1901:27.03(16)03:20.27(22)05:16.17(24)07:11.63(26)
 Wilfie George01:53.2401:55.9001:55.46+1:04.87

Sun, 11:50 - Race 314A - J16 4x Semifinal A/B 1

1st, 2nd, 3rd => FA, other => FB

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
qualification
1.STKTrentham Boat Club[7]01:36.49(3)--04:58.48(2)06:36.82(1)FA
 Jonathan Matthews01:38.34
2.SWBSir William Borlase's Gram Sch Boat Club[6]01:35.55(1)--04:57.34(1)06:38.22(2)FA
 Ben Furley01:40.88+1.40
3.ASRAberdeen Schools Rowing Association[5]01:36.16(2)--04:59.90(3)06:43.11(3)FA
 Oscar Forbes01:43.21+6.29
4.CCSClaires Court School Boat Club[4]01:37.34(4)----06:43.51(4)FB
 Jaco Overturf+6.69
5.TSSTideway Scullers School B[3]01:39.33(5)--05:03.33(4)06:50.74(5)FB
 Leon Fettan01:47.41+13.92
6.DUSDurham School Boat Club B[1]01:40.57(7)----06:58.28(6)FB
 Ross Mushens +21.46
7.DULDulwich College Boat Club[2]01:40.23(6)--05:18.30(5)07:00.66(7)
 Henry Bichard01:42.36+23.84

Sun, 11:56 - Race 315B - J16 4x Semifinal A/B 2

1st, 2nd, 3rd => FA, other => FB

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
qualification
1.TSSTideway Scullers School A[6]01:33.74(1)--04:51.97(1)06:31.65(1)FA
 Gabriele Woolmer01:39.68
2.PETPeterborough City Rowing Club[5]01:36.06(2)--05:00.74(2)06:39.51(2)FA
 Callum Gilbey01:38.77+7.86
3.WRCWallingford Rowing Club[4]01:38.39(4)--05:03.48(4)06:41.20(3)FA
 Philip van Der Veen01:37.72+9.55
4.HINHinksey Sculling School[3]01:37.01(3)--05:02.14(3)06:42.02(4)FB
 Daniel Carpenter01:39.88+10.37
5.ZASMSt Michaels Rowing Club (Limerick) A[2]01:39.14(5)--05:12.51(5)06:55.56(5)FB
 Diarmuid Hartney01:43.05+23.91
6.KSWKings School Worcester, The, Boat Club A[1]01:40.43(6)--05:17.77(6)07:04.45(6)FB
 Alex Checkley01:46.68+32.80

Sun, 14:38 - Race 342C - J16 4x Final B

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.CCSClaires Court School Boat Club[7]------06:43.43(1)
 Jaco Overturf
2.HINHinksey Sculling School[6]------06:47.52(2)
 Daniel Carpenter+4.09
3.TSSTideway Scullers School B[5]------06:53.00(3)
 Leon Fettan+9.57
4.ZASMSt Michaels Rowing Club (Limerick) A[4]------06:53.28(4)
 Diarmuid Hartney+9.85
5.KSWKings School Worcester, The, Boat Club A[3]------06:53.94(5)
 Alex Checkley+10.51
6.DUSDurham School Boat Club B[2]------06:56.46(6)
 Ross Mushens +13.03
7.DULDulwich College Boat Club[1]------06:58.00(7)
 Henry Bichard+14.57

Sun, 14:44 - Race 343D - J16 4x Final A

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.TSSTideway Scullers School A[5]--03:11.30(1)04:50.43(1)06:28.36(1)
 Gabriele Woolmer01:39.1301:37.93
2.STKTrentham Boat Club[6]--03:16.90(3)04:55.46(2)06:31.72(2)
 Jonathan Matthews01:38.5601:36.26+3.36
3.PETPeterborough City Rowing Club[4]--03:16.16(2)04:57.09(3)06:33.35(3)
 Callum Gilbey01:40.9301:36.26+4.99
4.SWBSir William Borlase's Gram Sch Boat Club[3]--03:17.91(4)04:58.31(4)06:36.85(4)
 Ben Furley01:40.4001:38.54+8.49
5.WRCWallingford Rowing Club[2]--03:22.22(6)05:03.30(6)06:41.58(5)
 Philip van Der Veen01:41.0801:38.28+13.22
6.ASRAberdeen Schools Rowing Association[1]--03:19.74(5)05:02.06(5)06:42.57(6)
 Oscar Forbes01:42.3201:40.51+14.21