2nd 4x (Politzer Trophy for Second Quads) Time Trial

6 fastest => FA, 7 - 12 => FB

pos.codecrew
stroke
number400m900m
interval
1400m
interval
finish
interval
qualification
1.HENHenley Rowing Club38------05:55.41(1)FA
 James Swinburn
2.LDRLeander Club A27--02:47.53(1)--05:57.36(2)FA
 Paul Hoeselbarth +1.95
3.TSSTideway Scullers School31--03:15.55(5)--05:59.32(3)FA
 Cyprian Davies+3.91
4.WLTWalton Rowing Club34------06:01.94(4)FA
 Patrick Cleary+6.53
5.GHPGloucester Hartpury36------06:08.07(5)FA
 Tiernan Purkess+12.66
6.CCSClaires Court School Boat Club28--03:09.62(3)--06:14.79(6)FA
 Joseph Walton+19.38
7.WRCWallingford Rowing Club29--03:04.50(2)--06:16.28(7)FB
 Philip van Der Veen+20.87
8.ZANPNeptune Rowing Club, Ireland A33--03:44.02(6)--06:21.57(8)FB
 Alex Gillick+26.16
9.LEALea Rowing Club30------06:25.66(9)FB
 Marlow DePeza-Purvis+30.25
10.SPTSt Peter's School Boat Club A35------06:34.87(10)FB
 Harrison Smith+39.46
11.EMAEmanuel School Boat Club B37------06:37.35(11)FB
 Edward Berkley+41.94
12.WBSWindsor Boys School, The, Boat Club A26--03:11.36(4)--06:40.38(12)FB
 Ben Liddell+44.97
13.MGNMagdalen College School Boat Club B32------06:53.21(13)
 Ethan Mann+57.80

Sat, 15:41 - Race 245A - 2nd 4x Final B

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.LEALea Rowing Club[6]01:36.89(3)03:15.01(2)04:54.82(1)06:35.58(1)
 Marlow DePeza-Purvis01:38.1201:39.8101:40.76
2.ZANPNeptune Rowing Club, Ireland A[4]01:35.86(2)03:16.23(3)04:57.48(3)06:36.32(2)
 Alex Gillick01:40.3701:41.2501:38.84+0.74
3.WRCWallingford Rowing Club[5]01:34.30(1)03:14.00(1)04:55.23(2)06:37.47(3)
 Philip van Der Veen01:39.7001:41.2301:42.24+1.89
4.SPTSt Peter's School Boat Club A[3]01:37.96(4)03:18.77(4)05:00.85(4)06:46.22(4)
 Harrison Smith01:40.8101:42.0801:45.37+10.64
5.WBSWindsor Boys School, The, Boat Club A[2]01:43.44(6)03:28.56(6)05:11.99(6)06:57.07(5)
 Ben Liddell01:45.1201:43.4301:45.08+21.49
6.EMAEmanuel School Boat Club B[7]01:39.07(5)03:24.85(5)05:03.93(5)07:00.19(6)
 Edward Berkley01:45.7801:39.0801:56.26+24.61

Sat, 15:47 - Race 246B - 2nd 4x Final A

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.LDRLeander Club A[4]01:30.38(2)03:05.14(3)04:38.69(2)06:10.20(1)
 Paul Hoeselbarth 01:34.7601:33.5501:31.51
2.HENHenley Rowing Club[5]01:29.65(1)03:03.59(1)04:37.95(1)06:11.64(2)
 James Swinburn01:33.9401:34.3601:33.69+1.44
3.TSSTideway Scullers School[6]01:30.58(3)03:04.63(2)04:39.39(3)06:14.09(3)
 Cyprian Davies01:34.0501:34.7601:34.70+3.89
4.WLTWalton Rowing Club[3]01:31.96(5)03:06.76(4)04:41.29(4)06:15.13(4)
 Patrick Cleary01:34.8001:34.5301:33.84+4.93
5.GHPGloucester Hartpury[7]01:31.48(4)03:07.83(5)04:46.36(5)06:21.86(5)
 Tiernan Purkess01:36.3501:38.5301:35.50+11.66
6.CCSClaires Court School Boat Club[2]01:37.31(6)03:16.97(6)05:18.27(6)06:41.47(6)
 Joseph Walton01:39.6602:01.3001:23.20+31.27