Sat, 16:55 - Race 143 - M40 500m Heat 1

1st, 2nd, 3rd, remaining 11 fastest => FA, remaining 12 - 31 fastest => FB, other => FC

pos.codecrew
stroke
finishqualification
1.GBRIan Wilde01:23.3(1)FA
Sub 7 Indoor Rowing Club 01:23.347.0 spm
2.GBRRichard Sanders01:25.5(2)FA
Great Britain 01:25.546.0 spm
3.GBRCameron Saylor01:26.5(3)FA
League of Rowers 01:26.537.0 spm
4.GBRMartin Goldring01:30.2(4)FA
Great Britain 01:30.235.0 spm
5.GBRNick Brewer01:30.4(5)FA
Great Britain 01:30.436.0 spm
6.GBRAlex Scott01:31.6(6)FB
Crossfit Staines 01:31.635.0 spm
7.GBRDavid Seaman01:32.1(7)FB
Great Britain 01:32.135.0 spm
8.GBRCornelis Van Der Wiele01:32.3(8)FB
Great Britain 01:32.337.0 spm
9.GBRJon Cole01:32.7(9)FB
Curlew Rowing Club 00:00.0
10.GBRSean Smith01:34.1(10)FB
Newhaven Coastal Rowing Club, Edinburgh 01:34.134.0 spm
11.GBRAndrew Hitch01:35.2(11)FB
Hitch Fitness Training 01:35.237.0 spm
12.GBRKevin Aston01:47.6(12)FB
Great Britain 01:47.633.0 spm
GBRKevin Belldid not start
Fitness Matters Indoor Rowing Club 
IRLGareth Whittingtondid not start
St Michaels Rowing Club, Dun Laoghaire 
GBRLewis Watsondid not start
Great Britain 
GBRJonathan Knoxdid not start
Great Britain 
GBRRussell Wilksdid not start
Virgin Clearview 

Sat, 17:03 - Race 144 - M40 500m Heat 2

1st, 2nd, 3rd, remaining 11 fastest => FA, remaining 12 - 31 fastest => FB, other => FC

pos.codecrew
stroke
finishqualification
1.GBRFyn Corcoran01:23.4(1)FA
Project HOP 01:23.435.0 spm
2.GBRScott Exley01:23.7(2)FA
Primitive Gym 01:23.744.0 spm
3.GBRJames Wild01:25.6(3)FA
HG3 01:25.641.0 spm
4.GBRBen Morris01:25.8(4)FA
Trafford Rowing Club 01:25.852.0 spm
5.GBRRobert Mayes01:26.4(5)FA
Broxbourne rowing club / Proathlon 01:26.438.0 spm
6.IRLMartin Dowd01:29.5(6)FA
St Michaels Rowing Club, Dun Laoghaire 01:29.545.0 spm
7.GBRAndrew Curry01:30.1(7)FA
Great Britain 01:30.143.0 spm
7.GBRMark Veal01:30.1(7)FA
Bristol Ariel Rowing Club 
9.GBRJeremy Webb01:34.9(9)FB
Langstone Pilot Gig Club 01:34.936.0 spm
10.GBRLiam Hogan01:41.4(10)FB
Great Britain 01:41.431.0 spm
GBRMatthew Parishdid not start
Crabtree Boat Club 
GBRMichael Cannondid not start
Vesta Rowing Club 
GBRAdam Kaoullasdid not start
Putney Town Rowing Club 
GBRPetr Krivdindid not start
Great Britain 
GBRPhil Saxenadid not start
Great Britain 
USAMike Shawdid not start
United States 

Sat, 17:11 - Race 145 - M40 500m Heat 3

1st, 2nd, 3rd, remaining 11 fastest => FA, remaining 12 - 31 fastest => FB, other => FC

pos.codecrew
stroke
finishqualification
1.GBRMatthew West01:21.4(1)FA
Sub 7 Indoor Rowing Club 
2.GBRJon Goodall01:27.6(2)FA
MAD Team Indoor Rowing Club 
3.USACameron Brown01:28.1(3)FA
United States 
4.GBRDean Keeber01:28.4(4)FA
Unit Fitness Rushden 01:28.438.0 spm
5.GBRGuy Blackburn01:28.9(5)FA
Free Spirits Indoor Rowing Club 
6.GBRRichard Flaxman01:29.5(6)FA
Great Britain 
7.IRLBrian Hannon01:30.8(7)FA
Ireland 
8.GBRRoberto Laschevoski01:31.4(8)FB
Great Britain 01:31.437.0 spm
9.GREVasilis Stergiou01:31.6(9)FB
Greece 
10.GBRAndy Gray01:33.9(10)FB
Northwich Rowing Club 
10.GBRMike Houston01:33.9(10)FB
Great Britain 
12.GBRDavid Brackin01:36.3(12)FB
Yelo Studio Marlow 
13.ITAValerio Salomoni01:36.6(13)FB
IDART Mantova 
14.GBRKostas Didaskalou01:40.1(14)FB
Great Britain 
15.GBRGareth Davies01:44.7(15)FB
Great Britain 01:44.742.0 spm
GBRGerald Armstrongdid not start
Royal Air Force 
GBRAlistair Welsbydid not start
Great Britain 

M40 500m Final C

pos.codecrew
stroke
finishdifference
not drawn yet

M40 500m Final B

pos.codecrew
stroke
finishdifference
1.GBRAlex Scott01:28.3(1)
Crossfit Staines 01:28.337.0 spm
2.GBRRoberto Laschevoski01:29.8(2)+1.5
Great Britain 01:29.838.0 spm
3.GREVasilis Stergiou01:29.9(3)+1.6
Greece 00:00.0
4.GBRAndrew Hitch01:31.4(4)+3.1
Hitch Fitness Training 01:31.439.0 spm
5.GBRCornelis Van Der Wiele01:31.7(5)+3.4
Great Britain 01:31.744.0 spm
6.GBRJon Cole01:31.9(6)+3.6
Curlew Rowing Club 01:31.935.0 spm
7.GBRJeremy Webb01:34.4(7)+6.1
Langstone Pilot Gig Club 01:34.436.0 spm
8.GBRMike Houston01:34.5(8)+6.2
Great Britain 01:34.537.0 spm
9.GBRSean Smith01:34.6(9)+6.3
Newhaven Coastal Rowing Club, Edinburgh 01:34.634.0 spm
10.GBRKostas Didaskalou01:35.1(10)+6.8
Great Britain 
11.ITAValerio Salomoni01:38.3(11)+10.0
IDART Mantova 01:38.337.0 spm
GBRDavid Seamandid not start
Great Britain 
GBRAndy Graydid not start
Northwich Rowing Club 
GBRDavid Brackindid not start
Yelo Studio Marlow 
GBRLiam Hogandid not start
Great Britain 
GBRGareth Daviesdid not start
Great Britain 
GBRKevin Astondid not start
Great Britain 

M40 500m Final A

pos.codecrew
stroke
finishdifference
1.GBRFyn Corcoran01:20.1(1)
Project HOP 01:20.141.0 spm
2.GBRMatthew West01:20.6(2)+0.5
Sub 7 Indoor Rowing Club 
3.GBRIan Wilde01:21.6(3)+1.5
Sub 7 Indoor Rowing Club 00:00.0
4.GBRScott Exley01:22.3(4)+2.2
Primitive Gym 01:22.346.0 spm
5.GBRRobert Mayes01:24.1(5)+4.0
Broxbourne rowing club / Proathlon 01:24.141.0 spm
6.GBRRichard Sanders01:25.5(6)+5.4
Great Britain 01:25.548.0 spm
7.GBRCameron Saylor01:25.8(7)+5.7
League of Rowers 01:25.836.0 spm
8.GBRBen Morris01:26.0(8)+5.9
Trafford Rowing Club 01:26.050.0 spm
9.GBRJames Wild01:26.1(9)+6.0
HG3 01:26.138.0 spm
10.GBRDean Keeber01:26.8(10)+6.7
Unit Fitness Rushden 01:26.839.0 spm
11.GBRJon Goodall01:27.8(11)+7.7
MAD Team Indoor Rowing Club 01:27.836.0 spm
12.GBRGuy Blackburn01:28.9(12)+8.8
Free Spirits Indoor Rowing Club 01:28.943.0 spm
13.GBRMartin Goldring01:29.2(13)+9.1
Great Britain 01:29.236.0 spm
14.IRLMartin Dowd01:29.8(14)+9.7
St Michaels Rowing Club, Dun Laoghaire 01:29.845.0 spm
15.USACameron Brown01:30.2(15)+10.1
United States 01:30.238.0 spm
16.GBRMark Veal01:30.4(16)+10.3
Bristol Ariel Rowing Club 01:30.439.0 spm
16.GBRRichard Flaxman01:30.4(16)+10.3
Great Britain 01:30.439.0 spm
18.GBRNick Brewer01:32.9(18)+12.8
Great Britain 01:32.934.0 spm
19.IRLBrian Hannon01:47.6(19)+27.5
Ireland 01:47.638.0 spm
GBRAndrew Currydid not start
Great Britain