Sat, 11:10 - Race 111 - M55 2000m Heat 1

1st, 2nd, 3rd, remaining 14 fastest => FA, other => FB

pos.codecrew
stroke
500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
qualification
1.USAThe Eight Oarsemen of The Apocalypse01:39.8(2)03:21.7(2)05:05.0(2)06:50.1(1)FA
Kristin Ellis 
2.GBRWarwick Boat Club01:43.8(3)03:28.0(3)05:11.7(3)06:55.4(2)FA
Malcolm Griffin 
3.GBRMAD Team (Broxbourne)01:32.7(1)03:15.7(1)05:02.2(1)06:56.3(3)FA
Stephen Turner 
4.GBRHollingworth Lake Rowing Club------07:13.3(4)FA
Craig Diver 
5.IRLDalkey Rowing Club, Dublin01:48.9(7)03:38.4(5)05:27.5(4)07:14.4(5)FA
Barry Martin 
6.GBRGreat Britain01:47.0(6)03:42.6(6)05:38.4(6)07:29.6(6)FA
Jerome Abelman 
7.GBRThornton Dale Squash Club01:53.2(12)03:47.2(7)05:40.4(7)07:32.5(7)FA
Mike Rooney 
8.ITAItaliana Fitness01:45.6(5)03:37.2(4)05:33.8(5)07:34.9(8)FA
Massimo Galletti 
9.GBRGreat Britain01:52.3(10)03:47.5(8)05:43.0(8)07:38.1(9)FA
Rom Micklem 
10.GBRStratford upon Avon Boat Club01:50.5(8)03:48.4(9)05:47.8(9)07:45.7(10)FA
Trevor Tiller 
11.BRAPassauna Rowing Club01:53.0(11)03:51.5(10)05:51.8(10)07:46.8(11)FA
Denis Norton Raby 
GBRGreat Britain01:44.5(4)----did not finish
Martin Graham 
BRAFederação Paranaense de Remo01:51.9(9)03:57.0(11)06:06.9(11)did not finish
Edson Pereira Ache Júnior 
USAUnited States   did not start
Bob More 

Sat, 11:20 - Race 112 - M55 2000m Heat 2

1st, 2nd, 3rd, remaining 14 fastest => FA, other => FB

pos.codecrew
stroke
500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
qualification
1.GBRCity of Bristol Rowing Club01:39.0(2)03:18.2(1)04:57.8(1)06:38.4(1)FA
Gareth Evans 01:39.001:39.201:39.601:40.530.2 spm
2.GBRLakeland Rowing Club01:42.9(3)03:26.1(2)05:10.5(2)06:52.7(2)FA
David Pratt 01:42.901:43.201:44.401:42.230.7 spm
3.GBRSteepholme Pirates01:47.0(5)03:31.3(3)05:14.4(3)06:58.6(3)FA
Shaun Callaghan 01:47.001:44.301:43.101:44.232.7 spm
4.GBRSub 7 Indoor Rowing Club01:48.1(6)03:37.6(4)05:29.3(4)07:18.5(4)FA
Hal Appleyard 01:48.101:49.501:51.701:49.331.2 spm
5.GBRMinerva Bath Rowing Club01:46.6(4)03:38.1(5)05:29.8(5)07:20.8(5)FA
Francis Haysom 01:46.601:51.501:51.701:50.935.2 spm
6.USAUnited States01:52.6(7)03:45.8(6)05:36.3(6)07:28.9(6)FA
Cesar Maiorino 01:52.601:53.201:50.501:52.732.5 spm
7.GBRGreat Britain01:53.7(8)03:48.8(7)05:46.2(7)07:42.6(7)FA
Chris Taylor Reed 01:53.701:55.101:57.401:56.531.0 spm
8.GBRGreat Britain01:58.6(9)04:03.3(8)06:09.0(8)08:14.4(8)FA
Nick Websdell 01:58.602:04.702:05.702:05.330.2 spm
9.GBRGreat Britain02:02.3(10)04:07.9(9)06:15.2(9)08:19.5(9)FA
Philip Mundie 02:02.302:05.602:07.302:04.428.0 spm
10.GBRMAD Team Indoor Rowing Club01:38.6(1)----08:20.0(10)FB
Andrew Sangster 
NZLNew Zealand   did not start
Richard Shaw 
GBRGreat Britain   did not start
Greg Andrews 
USAYMCA   did not start
David Whitehurst 

M55 2000m Final B

pos.codecrew
stroke
500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference

M55 2000m Final A

pos.codecrew
stroke
500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.GBRMAD Team (Broxbourne)01:34.9(1)03:11.7(1)04:50.3(1)06:28.6(1)
Stephen Turner 01:34.901:36.801:38.601:38.429.2 spm
2.GBRCity of Bristol Rowing Club01:39.0(4)03:18.1(4)04:58.0(3)06:36.9(2)+8.3
Gareth Evans 01:39.001:39.101:39.901:38.831.0 spm
3.GBRMAD Team Indoor Rowing Club01:38.6(3)03:17.3(2)04:56.7(2)06:37.9(3)+9.3
Andrew Sangster 01:38.601:38.701:39.401:41.230.0 spm
4.ITAItaliana Fitness01:36.4(2)03:17.6(3)05:00.7(4)06:45.3(4)+16.7
Massimo Galletti 01:36.401:41.201:43.101:44.629.8 spm
5.GBRSteepholme Pirates01:43.6(8)03:26.9(8)05:10.1(8)06:50.4(5)+21.8
Shaun Callaghan 01:43.601:43.301:43.201:40.432.7 spm
6.USAThe Eight Oarsemen of The Apocalypse01:41.9(6)03:24.7(6)05:07.9(5)06:50.5(6)+21.9
Kristin Ellis 01:41.901:42.801:43.201:42.629.0 spm
7.GBRWarwick Boat Club01:42.9(7)03:26.3(7)05:09.5(7)06:51.9(7)+23.3
Malcolm Griffin 01:42.901:43.401:43.201:42.429.0 spm
8.GBRLakeland Rowing Club01:41.0(5)03:24.6(5)05:09.4(6)06:55.6(8)+27.0
David Pratt 01:41.001:43.601:44.801:46.231.3 spm
9.IRLDalkey Rowing Club, Dublin01:48.3(11)03:37.0(9)05:25.6(9)07:12.4(9)+43.8
Barry Martin 01:48.301:48.701:48.601:46.829.0 spm
10.GBRHollingworth Lake Rowing Club------07:17.1(10)+48.5
Craig Diver 
11.GBRMinerva Bath Rowing Club01:47.1(9)03:39.1(10)05:31.5(10)07:22.5(11)+53.9
Francis Haysom 01:47.101:52.001:52.401:51.131.5 spm
12.USAUnited States01:51.9(13)03:46.9(13)05:41.8(12)07:27.5(12)+58.9
Cesar Maiorino 01:51.901:55.001:54.901:45.732.3 spm
13.GBRGreat Britain01:47.8(10)03:41.9(11)05:37.5(11)07:27.8(13)+59.2
Jerome Abelman 
14.GBRGreat Britain01:53.2(14)03:47.5(14)05:42.5(14)07:38.2(14)+1:09.6
Rom Micklem 01:53.201:54.301:55.001:55.831.5 spm
15.GBRStratford upon Avon Boat Club01:48.4(12)03:44.7(12)05:42.1(13)07:40.2(15)+1:11.6
Trevor Tiller 01:48.401:56.301:57.401:58.132.2 spm
16.BRAPassauna Rowing Club01:54.0(15)03:51.0(15)05:48.4(15)07:41.6(16)+1:13.0
Denis Norton Raby 01:54.001:57.001:57.401:53.227.0 spm
17.GBRGreat Britain01:56.6(16)03:53.0(16)05:49.5(16)07:44.8(17)+1:16.2
Chris Taylor Reed 01:56.601:56.401:56.501:55.328.7 spm
18.GBRGreat Britain02:02.3(17)04:07.5(17)06:13.5(17)08:15.3(18)+1:46.7
Nick Websdell 02:02.302:05.202:06.002:01.729.7 spm
GBRSub 7 Indoor Rowing Club   did not start
Hal Appleyard 
GBRThornton Dale Squash Club   did not start
Mike Rooney 
GBRGreat Britain   did not start
Philip Mundie