Water events map
To view the Water event submissions on a map, visit https://rowingtracker.com/hocr/2020

[060] M Youth (Participatory Water) 4702 meter

Show race on map

pos.codecrew
stroke
numberRiversideWeld
interval
CBC
interval
4702m
interval
difference
1.TSSGabriel Obholzer03:02.8(2)07:13.4(1)10:45.3(1)12:54.8(1)
 Tideway Scullers School04:10.603:31.902:09.5
2.TSSNico Delaney02:57.0(1)07:31.0(2)11:15.5(2)13:35.9(2)
 Tideway Scullers School04:34.003:44.502:20.4+41.1
3.StGeoEthan Fung03:22.0(5)07:58.5(3)11:47.7(3)14:03.1(3)
 St. George's School04:36.503:49.202:15.4+1:08.3
4.KCSEdward Townsend03:20.7(4)08:03.9(5)12:01.8(4)14:31.2(4)
 King's College School - Wimbledon04:43.203:57.902:29.4+1:36.4
5.SJPPatrick O'Connell03:13.8(3)07:59.5(4)12:06.8(5)14:35.5(5)
 St. Joseph's Preparatory School04:45.704:07.302:28.7+1:40.7
6.PANGWesley Castelain03:25.1(7)08:05.7(6)12:20.7(6)14:52.7(6)
 Pangbourne College Boat Club04:40.604:15.002:32.0+1:57.9
7.SJPJoseph Sigmund03:27.4(8)08:24.0(7)12:36.4(7)15:08.8(7)
 St. Joseph's Preparatory School04:56.604:12.402:32.4+2:14.0
8.HawkRCSantiago Ortiz-Landazabal03:24.3(6)08:24.0(7)12:37.3(8)15:09.6(8)
 Hawk Rowing Club04:59.704:13.302:32.3+2:14.8
9.KCHBa Easter03:28.7(9)08:31.4(9)12:57.4(9)15:39.1(9)
 King's School Rowing Club05:02.704:26.002:41.7+2:44.3
10.NMHSNick Newbold03:34.5(11)08:39.1(10)13:02.1(10)15:44.9(10)
 Northfield Mount Hermon School05:04.604:23.002:42.8+2:50.1
11.SJPKevin Greed03:40.2(12)08:56.4(12)13:26.0(11)16:09.4(11)
 St. Joseph's Preparatory School05:16.204:29.602:43.4+3:14.6
12.Unaff.Isaiah Harrison03:31.9(10)08:42.3(11)13:26.3(12)16:22.7(12)
 Unaffiliated (USA)05:10.404:44.002:56.4+3:27.9
13.GippsldAlex Coleman03:44.3(15)09:02.5(13)13:38.9(13)16:24.9(13)
 Gippsland Grammar05:18.204:36.402:46.0+3:30.1
14.SSYRPAnthony Calandra03:55.5(19)09:21.5(19)13:48.6(16)16:27.1(14)
 Sarasota Scullers05:26.004:27.102:38.5+3:32.3
15.PCRWilliam Warren-Hall03:40.8(14)09:06.2(14)13:40.4(14)16:33.5(15)
 Power Ten aka Lake Phalen Community Rowing05:25.404:34.202:53.1+3:38.7
16.NMHSJieYeon Moon03:51.2(17)09:11.2(16)13:48.9(17)16:40.2(16)
 Northfield Mount Hermon School05:20.004:37.702:51.3+3:45.4
17.STMBlake Hudspeth03:40.5(13)09:06.4(15)13:44.8(15)16:42.7(17)
 St. Mark's School of Texas05:25.904:38.402:57.9+3:47.9
18.NMHSRosey Young03:52.3(18)09:17.4(17)13:53.9(18)16:43.3(18)
 Northfield Mount Hermon School05:25.104:36.502:49.4+3:48.5
19.SHENMaxwell Paulsen03:56.5(20)09:27.0(20)14:06.9(19)16:56.9(19)
 Friends of Shenendehowa Crew, Inc.05:30.504:39.902:50.0+4:02.1
19.SHENAiden Carlson03:56.5(20)09:27.0(20)14:06.9(19)16:56.9(19)
 Friends of Shenendehowa Crew, Inc.05:30.504:39.902:50.0+4:02.1
19.SHENAllen Zhao03:56.5(20)09:27.0(20)14:06.9(19)16:56.9(19)
 Friends of Shenendehowa Crew, Inc.05:30.504:39.902:50.0+4:02.1
19.SHENBenjamin Wilson03:56.5(20)09:27.0(20)14:06.9(19)16:56.9(19)
 Friends of Shenendehowa Crew, Inc.05:30.504:39.902:50.0+4:02.1
23.KCHJa Heritage03:49.9(16)09:19.7(18)14:08.3(23)17:01.7(23)
 King's School Rowing Club05:29.804:48.602:53.4+4:06.9
24.GLRMichael Lesofsky04:03.2(27)09:47.1(26)14:35.0(25)17:24.7(24)
 Greater Lawrence Rowing05:43.904:47.902:49.7+4:29.9
25.KCHLu Dillon04:07.2(34)09:43.5(25)14:32.4(24)17:30.8(25)
 King's School Rowing Club05:36.304:48.902:58.4+4:36.0
26.MBRCKobi Feldman04:05.5(31)09:47.7(27)14:36.7(26)17:32.8(26)
 Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club05:42.204:49.002:56.1+4:38.0
26.MBRCSamuel Merenfeld04:05.5(31)09:47.7(27)14:36.7(26)17:32.8(26)
 Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club05:42.204:49.002:56.1+4:38.0
28.RedlndAlex Holtheuer04:03.8(28)09:51.6(30)14:41.8(29)17:35.0(28)
 Redlands05:47.804:50.202:53.2+4:40.2
28.GLRRyan Croteau04:05.3(30)09:51.0(29)14:40.9(28)17:35.0(28)
 Greater Lawrence Rowing05:45.704:49.902:54.1+4:40.2
30.RSKyle Howe03:58.9(25)09:37.1(24)14:42.3(30)17:47.5(30)
 Redwood Scullers/PACJC05:38.205:05.203:05.2+4:52.7
31.ERAOwen Moody04:11.6(39)10:03.1(34)15:02.5(33)17:58.9(31)
 Everett Rowing Association05:51.504:59.402:56.4+5:04.1
32.CRRCMartijn den Boon04:11.9(41)10:14.9(41)15:03.9(34)17:59.1(32)
 Camp Randall Rowing Club, Inc06:03.004:49.002:55.2+5:04.3
33.SSYRPGavin Pufahl04:09.9(38)10:13.8(39)15:10.1(36)18:05.6(33)
 Sarasota Scullers06:03.904:56.302:55.5+5:10.8
34.STMSoham Verma04:07.8(35)10:02.7(33)15:01.3(31)18:05.7(34)
 St. Mark's School of Texas05:54.904:58.603:04.4+5:10.9
35.UtahBruno Stehlik03:56.6(24)09:55.9(31)15:10.3(37)18:07.5(35)
 Utah Crew05:59.305:14.402:57.2+5:12.7
36.CRRCDylan Barrett04:02.9(26)10:02.6(32)15:05.5(35)18:08.0(36)
 Camp Randall Rowing Club, Inc05:59.705:02.903:02.5+5:13.2
37.TEXRCWilliam Ansdell04:04.1(29)10:07.1(35)15:02.3(32)18:11.3(37)
 Texas Rowing Center06:03.004:55.203:09.0+5:16.5
38.CRRCEric Jiang04:06.3(33)10:10.3(38)15:14.9(40)18:14.7(38)
 Camp Randall Rowing Club, Inc06:04.005:04.602:59.8+5:19.9
39.SHENDuncan Brown04:09.0(36)10:08.9(36)15:12.7(38)18:22.6(39)
 Friends of Shenendehowa Crew, Inc.05:59.905:03.803:09.9+5:27.8
39.SHENWilliam Adams Jr.04:09.0(36)10:08.9(36)15:12.7(38)18:22.6(39)
 Friends of Shenendehowa Crew, Inc.05:59.905:03.803:09.9+5:27.8
41.GLRBrayden Pinkham04:29.3(55)10:25.9(48)15:23.7(42)18:26.6(41)
 Greater Lawrence Rowing05:56.604:57.803:02.9+5:31.8
42.OARSDylan Kunkel04:13.3(43)10:23.3(45)15:21.2(41)18:28.1(42)
 Orlando Area Rowing Society, Inc.06:10.004:57.903:06.9+5:33.3
43.ERAIvan Bury04:23.3(53)10:24.4(46)15:30.6(45)18:32.4(43)
 Everett Rowing Association06:01.105:06.203:01.8+5:37.6
44.KCHGe Munday04:12.0(42)10:14.7(40)15:28.0(43)18:34.5(44)
 King's School Rowing Club06:02.705:13.303:06.5+5:39.7
45.DERRYAndrew LeBlanc04:18.2(47)10:21.3(44)15:29.8(44)18:39.3(45)
 The Derryfield School Crew06:03.105:08.503:09.5+5:44.5
46.SHENTrevor Marsh04:16.5(44)10:19.6(42)15:34.9(46)18:49.6(46)
 Friends of Shenendehowa Crew, Inc.06:03.105:15.303:14.7+5:54.8
46.SHENAustin Grattan04:16.5(44)10:19.6(42)15:34.9(46)18:49.6(46)
 Friends of Shenendehowa Crew, Inc.06:03.105:15.303:14.7+5:54.8
48.StGeoAlexander Franke04:31.8(59)10:43.9(57)15:52.9(48)19:03.8(48)
 St. George's School06:12.105:09.003:10.9+6:09.0
49.RedlndAaron Drake04:32.2(62)10:40.0(53)15:53.4(49)19:04.7(49)
 Redlands06:07.805:13.403:11.3+6:09.9
50.BRNTOlin Dahlstrom04:34.5(70)10:46.1(58)16:14.7(64)19:09.4(50)
 Brentwood College School06:11.605:28.602:54.7+6:14.6
51.AJRAIPascal Evans04:22.9(52)10:37.7(50)15:56.5(50)19:11.8(51)
 Annapolis Junior Rowing Association, Inc.06:14.805:18.803:15.3+6:17.0
52.GLRMikeJ Lesofsky04:34.2(68)10:52.7(67)16:04.2(53)19:13.4(52)
 Greater Lawrence Rowing06:18.505:11.503:09.2+6:18.6
53.TJCITanner Hamilton04:21.4(50)10:47.1(59)16:04.8(54)19:17.7(53)
 Tempe Junior Crew, Inc.06:25.705:17.703:12.9+6:22.9
54.KCHIf Thomas04:23.8(54)10:37.4(49)16:02.9(52)19:23.3(54)
 King's School Rowing Club06:13.605:25.503:20.4+6:28.5
55.ACRABrendan Heenan04:33.9(66)10:49.4(63)16:07.0(57)19:26.7(55)
 Advanced Community Rowing Association INC.06:15.505:17.603:19.7+6:31.9
55.ACRATarik Ahmed04:33.9(66)10:49.4(63)16:07.0(57)19:26.7(55)
 Advanced Community Rowing Association INC.06:15.505:17.603:19.7+6:31.9
57.CYRHarrison Kaplan04:30.5(57)10:47.3(60)16:11.0(61)19:26.9(57)
 Charlotte Youth Rowing06:16.805:23.703:15.9+6:32.1
58.PCIan Doctor04:30.4(56)10:47.3(60)16:09.7(60)19:27.4(58)
 Pittsford Crew06:16.905:22.403:17.7+6:32.6
59.CBCBenjamin Bejoian04:33.6(64)10:48.1(62)16:07.7(59)19:27.5(59)
 Cambridge Boat Club06:14.505:19.603:19.8+6:32.7
60.OARSColin Kirby04:22.6(51)10:40.9(54)16:06.6(56)19:28.8(60)
 Orlando Area Rowing Society, Inc.06:18.305:25.703:22.2+6:34.0
61.VCRCAlexander Gonin04:11.6(39)10:25.7(47)16:06.1(55)19:30.2(61)
 Victoria City Rowing Club06:14.105:40.403:24.1+6:35.4
62.OARSCaden Koster04:30.8(58)10:43.7(56)15:59.0(51)19:30.6(62)
 Orlando Area Rowing Society, Inc.06:12.905:15.303:31.6+6:35.8
63.CBCGeorge Lakis04:31.9(60)10:51.9(66)16:13.6(62)19:32.5(63)
 Cambridge Boat Club06:20.005:21.703:18.9+6:37.7
64.CBCLarsson Wing04:20.5(48)10:39.7(51)16:14.9(65)19:33.9(64)
 Cascadilla Boat Club, Ltd.06:19.205:35.203:19.0+6:39.1
64.CBCWiley Anderson04:20.5(48)10:39.7(51)16:14.9(65)19:33.9(64)
 Cascadilla Boat Club, Ltd.06:19.205:35.203:19.0+6:39.1
66.CBCOwen Keating04:35.0(72)10:55.4(68)16:14.2(63)19:34.7(66)
 Cambridge Boat Club06:20.405:18.803:20.5+6:39.9
67.GLREvan Barletta04:17.9(46)10:50.6(65)16:25.3(68)19:47.5(67)
 Greater Lawrence Rowing06:32.705:34.703:22.2+6:52.7
68.NJerseyEmerson Shatouhy04:32.1(61)10:42.4(55)16:15.1(67)19:49.5(68)
 North Jersey Rowing06:10.305:32.703:34.4+6:54.7
69.StGeoIan Mak04:37.2(76)11:12.4(71)16:30.2(70)19:53.3(69)
 St. George's School06:35.205:17.803:23.1+6:58.5
70.NoblesYaroslav Mikhaylov04:33.6(64)10:56.4(69)16:28.8(69)19:59.8(70)
 Noble & Greenough School06:22.805:32.403:31.0+7:05.0
71.OARSLleyton Elliott04:34.4(69)11:15.1(73)16:44.1(71)20:03.3(71)
 Orlando Area Rowing Society, Inc.06:40.705:29.003:19.2+7:08.5
72.OARSMatheus Costa04:37.1(75)11:28.0(83)17:06.4(78)20:25.9(72)
 Orlando Area Rowing Society, Inc.06:50.905:38.403:19.5+7:31.1
73.CBCAndrew Steinert04:46.7(83)11:19.3(76)16:53.6(72)20:29.4(73)
 Cambridge Boat Club06:32.605:34.303:35.8+7:34.6
74.BABRMatthew Atwell05:12.9(109)11:38.3(87)17:09.0(79)20:32.0(74)
 Bromfield Acton Boxborough Rowing06:25.405:30.703:23.0+7:37.2
74.AJRAIAustin Schaeffer04:41.8(81)11:14.7(72)16:54.7(73)20:32.0(74)
 Annapolis Junior Rowing Association, Inc.06:32.905:40.003:37.3+7:37.2
76.AJRAIJames MacDonald04:43.5(82)11:20.5(78)17:04.1(77)20:35.2(76)
 Annapolis Junior Rowing Association, Inc.06:37.005:43.603:31.1+7:40.4
77.BRNTKarl Draper04:50.6(88)11:27.6(82)17:04.0(76)20:35.6(77)
 Brentwood College School06:37.005:36.403:31.6+7:40.8
78.CBCMassimo Koffler04:51.7(89)11:31.2(84)17:16.2(82)20:36.8(78)
 Cambridge Boat Club06:39.505:45.003:20.6+7:42.0
79.NREthan Herrell04:38.6(79)11:17.4(75)17:02.5(75)20:38.2(79)
 Nashville Rowing06:38.805:45.103:35.7+7:43.4
80.OARSEvan Andrews04:38.4(78)11:17.1(74)16:57.5(74)20:38.5(80)
 Orlando Area Rowing Society, Inc.06:38.705:40.403:41.0+7:43.7
81.UtahJoseph Holtey04:32.8(63)11:26.6(81)17:21.1(85)20:41.9(81)
 Utah Crew06:53.805:54.503:20.8+7:47.1
82.VCRCOliver Howard04:35.9(73)11:19.5(77)17:12.1(81)20:47.1(82)
 Victoria City Rowing Club06:43.605:52.603:35.0+7:52.3
83.StGeoAidan Sinclair04:36.8(74)11:04.9(70)17:10.4(80)20:48.7(83)
 St. George's School06:28.106:05.503:38.3+7:53.9
84.NoblesAndrew Kasparyan05:00.2(96)11:41.1(88)17:22.7(86)20:48.9(84)
 Noble & Greenough School06:40.905:41.603:26.2+7:54.1
84.LLRCrewGavin Johnson04:49.5(87)11:42.6(89)17:16.2(82)20:48.9(84)
 Long Lake Rowing Crew06:53.105:33.603:32.7+7:54.1
86.BOSCOColin Frawley05:08.6(104)12:05.8(95)17:32.4(87)20:52.5(86)
 Don Bosco Preparatory High School06:57.205:26.603:20.1+7:57.7
86.BOSCOGarrett Van Blarcom-DeLuise05:08.6(104)12:05.8(95)17:32.4(87)20:52.5(86)
 Don Bosco Preparatory High School06:57.205:26.603:20.1+7:57.7
86.BOSCOMatthew Evans05:08.6(104)12:05.8(95)17:32.4(87)20:52.5(86)
 Don Bosco Preparatory High School06:57.205:26.603:20.1+7:57.7
86.BOSCORomeo Cifelli IV05:08.6(104)12:05.8(95)17:32.4(87)20:52.5(86)
 Don Bosco Preparatory High School06:57.205:26.603:20.1+7:57.7
90.AJRAIAlexander Quilliam04:48.2(86)11:23.3(79)17:17.2(84)20:54.2(90)
 Annapolis Junior Rowing Association, Inc.06:35.105:53.903:37.0+7:59.4
91.UtahWilson Bielaczyc04:46.7(83)11:42.7(90)17:42.2(91)21:00.9(91)
 Utah Crew06:56.005:59.503:18.7+8:06.1
92.CRRCGriffith Snellman05:02.8(98)12:20.6(105)17:56.7(98)21:18.3(92)
 Camp Randall Rowing Club, Inc07:17.805:36.103:21.6+8:23.5
93.CRRCSilas Leuthner04:54.9(91)12:07.0(99)17:48.8(93)21:18.5(93)
 Camp Randall Rowing Club, Inc07:12.105:41.803:29.7+8:23.7
94.AJRAIAlex Hall04:52.4(90)11:46.5(91)17:53.2(96)21:25.1(94)
 Annapolis Junior Rowing Association, Inc.06:54.106:06.703:31.9+8:30.3
95.RCRCDevin Peters05:05.7(100)12:18.7(104)18:09.2(100)21:39.7(95)
 Rose City Rowing Club07:13.005:50.503:30.5+8:44.9
96.GLPHLucas Conrad04:54.9(91)11:55.2(92)17:52.3(94)21:41.7(96)
 Guelph Rowing Club07:00.305:57.103:49.4+8:46.9
97.OARSDaniel McMullen04:41.3(80)11:23.6(80)17:52.9(95)21:45.4(97)
 Orlando Area Rowing Society, Inc.06:42.306:29.303:52.5+8:50.6
98.CPRAEthan Bell05:00.9(97)11:55.5(93)18:02.8(99)21:48.8(98)
 Central Pennsylvania Rowing Association06:54.606:07.303:46.0+8:54.0
99.TYRAJordan Hanson04:57.5(94)12:02.7(94)18:11.5(102)21:53.5(99)
 Tulsa Youth Rowing Association07:05.206:08.803:42.0+8:58.7
100.NARRAidan Flanagan04:38.3(77)11:33.4(86)17:46.6(92)21:55.5(100)
 Narragansett Boat Club06:55.106:13.204:08.9+9:00.7
101.STMMatthew Schopmeyer05:06.4(101)12:07.4(100)18:10.2(101)21:58.7(101)
 St. Mark's School of Texas07:01.006:02.803:48.5+9:03.9
102.NoblesMax Hall06:06.0(120)13:27.8(116)19:23.3(113)22:10.9(102)
 Noble and Greenough School Crew07:21.805:55.502:47.6+9:16.1
102.NoblesMaxwell Hall06:06.0(120)13:27.8(116)19:23.3(113)22:10.9(102)
 Noble & Greenough School07:21.805:55.502:47.6+9:16.1
104.TTLRSebastien Pardo04:47.7(85)12:09.0(101)18:24.6(104)22:13.6(104)
 Tempe Town Lake Rowing07:21.306:15.603:49.0+9:18.8
105.NARRJodd Sheer04:34.8(71)11:33.3(85)17:54.5(97)22:13.9(105)
 Narragansett Boat Club06:58.506:21.204:19.4+9:19.1
106.AJRAIWesley Ingrao04:57.4(93)12:11.1(102)18:22.5(103)22:15.9(106)
 Annapolis Junior Rowing Association, Inc.07:13.706:11.403:53.4+9:21.1
107.LLRCrewJacob Vaughan05:23.8(111)12:46.5(110)18:46.8(106)22:20.2(107)
 Long Lake Rowing Crew07:22.706:00.303:33.4+9:25.4
108.GLRTyler Pelt05:24.3(112)12:45.8(109)18:42.6(105)22:24.8(108)
 Greater Lawrence Rowing07:21.505:56.803:42.2+9:30.0
109.AJRAINathan Porath05:06.7(102)12:27.4(107)18:59.2(109)22:37.9(109)
 Annapolis Junior Rowing Association, Inc.07:20.706:31.803:38.7+9:43.1
110.HRCMatthew Craig05:09.5(108)12:48.7(111)18:56.7(108)22:52.3(110)
 Halifax Rowing Club07:39.206:08.003:55.6+9:57.5
111.HRRAMack Carr05:03.5(99)12:32.3(108)19:09.7(110)22:58.7(111)
 Hudson River Rowing Association, Inc.07:28.806:37.403:49.0+10:03.9
112.GLRTimothy Roach05:35.7(117)13:09.4(115)19:18.9(111)23:00.4(112)
 Greater Lawrence Rowing07:33.706:09.503:41.5+10:05.6
113.TTLRCaelan Hawkes05:00.0(95)12:17.0(103)18:55.8(107)23:03.6(113)
 Tempe Town Lake Rowing07:17.006:38.804:07.8+10:08.8
114.CRRCHenry Rhodehamel05:15.5(110)13:05.6(113)19:22.3(112)23:12.3(114)
 Camp Randall Rowing Club, Inc07:50.106:16.703:50.0+10:17.5
115.CRLSJack Keane05:31.0(116)13:02.9(112)19:31.7(115)23:18.6(115)
 Cambridge Rindge & Latin School07:31.906:28.803:46.9+10:23.8
116.CRLSGabriel Herman05:29.2(115)13:05.9(114)19:37.3(116)23:36.4(116)
 Cambridge Rindge & Latin School07:36.706:31.403:59.1+10:41.6
117.TYRAWallace Tucker05:26.6(114)13:29.2(118)19:54.5(118)23:50.2(117)
 Tulsa Youth Rowing Association08:02.606:25.303:55.7+10:55.4
118.CRRCLiam Mueenuddin05:25.1(113)13:41.2(120)20:01.9(119)23:51.6(118)
 Camp Randall Rowing Club, Inc08:16.106:20.703:49.7+10:56.8
119.TTLRLuka Carpenter05:07.7(103)12:23.4(106)19:37.7(117)24:01.5(119)
 Tempe Town Lake Rowing07:15.707:14.304:23.8+11:06.7
120.CRLSImran Hussain05:41.9(118)13:38.5(119)20:29.2(120)24:36.9(120)
 Cambridge Rindge & Latin School07:56.606:50.704:07.7+11:42.1
121.CRLSJacob Carolan05:59.9(119)14:10.6(121)21:18.2(121)25:30.8(121)
 Cambridge Rindge & Latin School08:10.707:07.604:12.6+12:36.0
BOSCOAlex Shotmeyer   did not start
 Don Bosco Preparatory High School
NoblesDuncan Ayles   did not start
 Noble & Greenough School