Sat., 1:30 p.m. - Race 117 - [003] M 500 meter

pos.codecrew
stroke
finishdifference
1.CANChris Glasgow01:17.9(1)
GARAGEATHLETE 01:17.952.0 spm
2.USANicholas Thomas01:18.7(2)+0.8
Unaffiliated (USA) 01:18.747.0 spm
3.USAMatthew Stankiewitch01:19.3(3)+1.4
Unaffiliated (USA) 01:19.351.0 spm
4.CANJason Chivers-Wilson01:20.0(4)+2.1
Unaffiliated (CAN) 01:20.043.0 spm
5.Jean Sebastien Bienias01:20.6(5)+2.7
CAP Marara Tahiti 01:20.641.0 spm
6.USAPeder Thorstenson01:21.0(6)+3.1
Unaffiliated (USA) 01:21.043.0 spm
7.CANGreg Theriault01:22.5(7)+4.6
Brock Rowing Club 01:22.547.0 spm
8.CANLawrence Ross01:22.6(8)+4.7
Edmonton Rowing Club 01:22.655.0 spm
9.CANAubrey Oldham01:24.0(9)+6.1
Leander Boat Club 01:24.043.0 spm
10.IRLTommy Griffin01:24.7(10)+6.8
ST PATS ROWING CLUB 01:24.744.0 spm
10.USASean Walsh01:24.7(10)+6.8
Unaffiliated (USA) 01:24.740.0 spm
12.CANTravis King01:24.8(12)+6.9
Brock Rowing Club 01:24.843.0 spm
13.CANDavid Miege01:25.7(13)+7.8
Shuswap Association for Rowing and Paddling 01:25.741.0 spm
14.IRLEamonn Hickson01:26.6(14)+8.7
Unaffiliated (IRL) 01:26.643.0 spm
15.GBRKevin Williams01:26.7(15)+8.8
Unaffiliated (GBR) 01:26.742.0 spm
16.CANTrevor Hunter01:26.9(16)+9.0
Unaffiliated (CAN) 01:26.939.0 spm
17.CANDavid Fisman01:27.1(17)+9.2
Hanlan Boat Club 01:27.143.0 spm
18.CANBernie Touchette01:27.5(18)+9.6
Unaffiliated (CAN) 01:27.547.0 spm
18.USAPatrick Rufo01:27.5(18)+9.6
Fairmount Rowing Association 01:27.538.0 spm
20.AUSHarry Narroway01:27.6(20)+9.7
Unaffiliated (AUS) 01:27.636.0 spm
21.CANJoshua Gross01:28.0(21)+10.1
Unaffiliated (CAN) 01:28.038.0 spm
22.CANAlan Oldham01:28.4(22)+10.5
Leander Boat Club 01:28.436.0 spm
23.ITAAlessandro Andreolli01:28.8(23)+10.9
Prosport Trento Italy 01:28.838.0 spm
24.Kevin Scott01:29.4(24)+11.5
CAP Marara Tahiti 01:29.441.0 spm
25.CANMatt Kingswood01:30.4(25)+12.5
Unaffiliated (CAN) 01:30.447.0 spm
26.USAFred Luminoso01:30.8(26)+12.9
Unaffiliated (USA) 01:30.836.0 spm
27.USAChavdar Pavlov01:31.0(27)+13.1
Unaffiliated (USA) 01:31.033.0 spm
28.BRARicardo Arikawa Moreira01:32.2(28)+14.3
Unaffiliated (BRA) 01:32.246.0 spm
29.Carlos Balana01:33.2(29)+15.3
CAP Marara Tahiti 01:33.239.0 spm
30.GBRTim Armstrong01:34.9(30)+17.0
Unaffiliated (GBR) 01:34.942.0 spm
31.CANAdam Ueltzhoffer01:35.1(31)+17.2
Unaffiliated (CAN) 01:35.133.0 spm
32.USAAdam Bielanski01:35.7(32)+17.8
Unaffiliated (USA) 01:35.741.0 spm
33.FRAPatrick Villenave01:36.5(33)+18.6
Aviron Arcachonnais 01:36.542.0 spm
34.Christophe Laise01:42.2(34)+24.3
CAP Marara Tahiti 01:42.234.0 spm
35.USAPaul McDonald02:04.0(35)+46.1
CRUfit 02:04.029.0 spm
GBRDarren Roberts--
League of Rowers 
USAJarred Elmardid not start
Unaffiliated (USA) 
USAErnesto Acebodid not start
Unaffiliated (USA) 
IRLBrian Hannondid not start
Crew Class 
USAChristian Fauriadid not start
Unaffiliated (USA) 
GBRCameron Wharramdid not start
Team Oarsome IRC 
CANMichael Woolhousedid not start
SCULLHOUSE Rowing 
USAChristopher del Reydid not start
Unaffiliated (USA) 
IRLDavid Duggandid not start
Unaffiliated (IRL) 
USAKevin Finkdid not start
Unaffiliated (USA)