Sun., 8:45 a.m. - Race 2 - M50, LM55, M55, LM60, M60, M70, M75, LM80+ 2000 meter

pos.codecrew
stroke
event500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.Unaff.Unaffiliated (CAN)M5001:33.8(1)03:09.3(1)04:46.0(1)06:24.5(1)
Andriy Stogornyuk 01:33.801:35.501:36.701:38.433.2 spm
2.Unaff.Unaffiliated (CAN)M5501:38.4(3)03:16.0(2)04:53.2(2)06:28.5(2)+4.0
Frans Bouwmans 01:38.401:37.601:37.201:35.329.2 spm
3.WSTRNWestern Rowing ClubM5501:38.0(2)03:16.7(3)04:55.4(3)06:36.8(3)+12.3
Andrew Smith 01:38.001:38.701:38.701:41.329.0 spm
4.SCLSCULLHOUSE RowingM5001:41.3(4)03:24.4(4)05:08.4(4)06:52.3(4)+27.8
David Fisman 01:41.301:43.101:44.001:44.032.5 spm
5.DONDon Rowing ClubM5501:41.4(5)03:27.0(5)05:12.9(5)06:57.2(5)+32.7
David Whitford 01:41.401:45.601:45.901:44.332.0 spm
6.SCRCSt. Catharines Rowing ClubM5001:45.7(9)03:32.9(8)05:18.9(7)06:57.6(6)+33.1
Brian Van Helvert 01:45.701:47.201:46.001:38.726.9 spm
7.Unaff.Unaffiliated (CAN)M6001:45.7(9)03:30.5(6)05:15.6(6)07:00.6(7)+36.1
Alex Pond 01:45.701:44.801:45.101:45.033.5 spm
8.THUNThunder Bay Rowing ClubLM6001:47.5(11)03:35.9(10)05:25.2(9)07:12.5(8)+48.0
Carl Goodwin 01:47.501:48.401:49.301:47.429.7 spm
9.WSTRNWestern Rowing ClubM5001:44.4(8)03:33.0(9)05:22.6(8)07:13.2(9)+48.7
Peter Stiles 01:44.401:48.601:49.601:50.629.5 spm
10.ERCEdmonton Rowing ClubM6001:48.3(13)03:36.8(11)05:25.3(10)07:14.7(10)+50.2
Charles Rannells 01:48.301:48.501:48.501:49.428.5 spm
11.Unaff.Unaffiliated (CAN)M5001:50.8(17)03:42.2(15)05:31.9(14)07:17.4(11)+52.9
Stephen Breen 01:50.801:51.401:49.701:45.429.7 spm
12.SCLSCULLHOUSE RowingLM5501:49.4(14)03:39.3(13)05:29.6(11)07:18.7(12)+54.2
Scott Patterson 01:49.401:49.901:50.301:49.130.2 spm
13.DONDon Rowing ClubM5001:43.8(7)03:37.6(12)05:31.4(13)07:18.9(13)+54.4
Christoph Richter 01:43.801:53.801:53.801:47.631.2 spm
14.Unaff.Unaffiliated (CAN)M6001:52.1(19)03:45.6(18)05:38.5(17)07:23.8(14)+59.3
Jim Cole 01:52.101:53.501:52.901:45.331.2 spm
15.SBACSunnyside Beach Athletic ClubM6001:48.0(12)03:39.6(14)05:33.1(15)07:26.4(15)+1:01.9
Bryan Davies 01:48.001:51.601:53.501:53.241.5 spm
16.TRINBlessed Trinity High SchoolM5501:50.2(16)03:43.0(16)05:36.8(16)07:27.5(16)+1:03.0
Kurt Whitnell 01:50.201:52.801:53.801:50.832.0 spm
17.Unaff.Unaffiliated (CAN)M5001:42.8(6)03:32.3(7)05:30.6(12)07:28.1(17)+1:03.6
Andre Gordon 01:42.801:49.501:58.301:57.628.9 spm
18.Unaff.Unaffiliated (CAN)M7001:49.7(15)03:44.6(17)05:40.2(18)07:32.1(18)+1:07.6
Terry Chappell 01:49.701:54.901:55.601:51.929.2 spm
19.SCLSCULLHOUSE RowingM5501:52.7(20)03:47.5(19)05:44.5(19)07:37.7(19)+1:13.2
Chris Job 01:52.701:54.801:57.001:53.132.5 spm
20.MRCMarkham Rowing ClubM6001:51.3(18)03:48.7(20)05:46.6(20)07:41.2(20)+1:16.7
Hugh Atkin 01:51.301:57.401:57.901:54.629.5 spm
21.SCLSCULLHOUSE RowingM5501:54.0(21)03:51.5(21)05:48.0(21)07:42.7(21)+1:18.2
Robert Windrum 01:54.001:57.501:56.501:54.728.7 spm
22.Lifetime AthleticsLM6001:55.3(23)03:51.5(21)05:49.7(22)07:44.3(22)+1:19.8
Richard Kilanski 01:55.301:56.201:58.201:54.732.5 spm
23.SCRCSt. Catharines Rowing ClubM5501:56.5(24)03:55.7(24)05:54.0(24)07:50.4(23)+1:25.9
Craig Kozun-Young 01:56.501:59.201:58.301:56.429.5 spm
24.Unaff.Unaffiliated (AFG)M7001:54.8(22)03:54.1(23)05:53.5(23)07:54.0(24)+1:29.5
Brian Passmore 01:54.801:59.301:59.402:00.533.5 spm
25.LSHSLaSalle Rowing ClubM5001:58.7(26)03:59.6(26)06:01.2(26)07:57.4(25)+1:32.9
Doug Diet 01:58.702:00.902:01.601:56.233.5 spm
26.DONDon Rowing ClubLM5501:57.4(25)03:57.1(25)05:58.9(25)08:01.3(26)+1:36.8
Alex Motzek 01:57.401:59.702:01.802:02.429.2 spm
27.SLRCSt. Lawrence Rowing ClubM7502:03.0(27)04:09.0(27)06:14.7(27)08:18.4(27)+1:53.9
Arthur Pearse 02:03.002:06.002:05.702:03.831.0 spm
28.Unaff.Unaffiliated (CAN)LM80+02:17.2(28)04:35.8(28)06:54.5(28)09:15.5(28)+2:51.0
Bob Hawkins 02:17.202:18.602:18.702:21.032.0 spm
Unaff.Unaffiliated (CAN)M50   did not start
Michael Mandel 
SUB7SUB 7 Indoor Rowing ClubM50   did not start
Matthew Eades 
Unaff.Unaffiliated (CAN)M55   did not start
David Rose 
Unaff.Unaffiliated (CAN)LM60   did not start
Dale Evickson