[008] BJM (1500m) 1500 meter

pos.codecrew
stroke
500m1000m
interval
finish
interval
difference
1.Florian Deléglise01:35,5(5)03:13,2(3)04:45,3(1)
Union Nautique Yverdon 01:35,501:37,701:32,135.3 spm
2.Emilien Studer01:34,1(2)03:11,4(2)04:47,1(2)+1,8
Lausanne Sports Section Aviron 01:34,101:37,301:35,735.0 spm
3.Noe Hombre01:33,1(1)03:09,4(1)04:49,8(3)+4,5
Seeclub Zürich 01:33,101:36,301:40,438.2 spm
4.Sebastiano Wicki01:36,5(8)03:15,0(4)04:51,8(4)+6,5
Club Canottieri Lugano 01:36,501:38,501:36,734.7 spm
5.Moritz Petry01:36,6(9)03:15,2(5)04:54,6(5)+9,3
Basler Ruder-Club 01:36,601:38,601:39,437.7 spm
6.Henrik Quast01:38,0(14)03:18,3(11)04:56,8(6)+11,5
Seeclub Stäfa 01:38,001:40,301:38,535.0 spm
7.Matteo Müller01:37,9(13)03:18,1(10)04:57,1(7)+11,8
Seeclub Sursee 01:37,901:40,201:39,036.0 spm
8.Constantin Feuerstein01:35,6(6)03:16,5(6)04:57,6(8)+12,3
Seeclub Richterswil 01:35,601:40,901:41,034.6 spm
9.Emil Schoch01:36,9(10)03:16,8(7)04:59,8(9)+14,5
Seeclub Biel 01:36,901:39,901:43,036.3 spm
10.Lucas Jordil01:35,8(7)03:17,2(8)05:00,6(10)+15,3
Seeclub Richterswil 01:35,801:41,401:43,437.0 spm
11.Alexander Bodmer01:37,2(11)03:17,7(9)05:00,7(11)+15,4
Grasshopper Club Zürich 01:37,201:40,501:42,931.3 spm
12.Gabriel Hars01:39,2(17)03:21,0(14)05:01,2(12)+15,9
Club Aviron Vésenaz 01:39,201:41,801:40,235.0 spm
13.David Bisang01:38,9(15)03:20,1(12)05:02,8(13)+17,5
See-Club Zug 01:38,901:41,201:42,732.0 spm
14.Mathieu Beck01:39,4(19)03:22,0(17)05:03,2(14)+17,9
Rowing Club Lausanne 01:39,401:42,601:41,231.6 spm
15.Levi Lechner01:39,8(22)03:21,7(16)05:04,4(15)+19,1
Grasshopper Club Zürich 01:39,801:41,901:42,837.0 spm
16.Tiago Fritschi01:40,2(27)03:23,5(20)05:04,6(16)+19,3
Ruderclub Reuss Luzern 01:40,201:43,301:41,233.7 spm
17.Andrin Biberstein01:39,2(17)03:21,6(15)05:04,9(17)+19,6
Ruderclub Thalwil 01:39,201:42,401:43,335.7 spm
18.Tim Van der Ende01:39,5(20)03:22,4(18)05:05,4(18)+20,1
See-Club Zug 01:39,501:42,901:43,032.0 spm
19.Joël Antonietti01:37,8(12)03:20,6(13)05:05,8(19)+20,5
Scuola di Canottaggio Caslano e Malcantone 01:37,801:42,801:45,131.7 spm
20.Noel Ahnesorg01:41,1(32)03:24,4(22)05:06,3(20)+21,0
Basler Ruder-Club 01:41,101:43,301:41,937.0 spm
21.Tino Herrmann01:39,8(22)03:23,7(21)05:06,4(21)+21,1
Ruderclub Blauweiss Basel 01:39,801:43,901:42,732.3 spm
22.Samuel Kahane01:40,3(28)03:24,4(22)05:07,4(22)+22,1
Grasshopper Club Zürich 01:40,301:44,101:43,137.0 spm
23.Jöel Odinga01:41,9(41)03:25,2(28)05:08,1(23)+22,8
Ruderclub Zürich 01:41,901:43,301:42,931.0 spm
24.David Hechler01:41,0(30)03:25,0(27)05:09,2(24)+23,9
See-Club Zug 01:41,001:44,001:44,230.3 spm
25.Michele Muschietti01:39,9(26)03:26,0(31)05:10,0(25)+24,7
Societa Canottieri Locarno 01:39,901:46,101:44,032.3 spm
26.Ivar Reinacher01:40,8(29)03:25,2(28)05:10,1(26)+24,8
Seeclub Richterswil 01:40,801:44,401:45,031.3 spm
27.Tommaso Sebastiano Frei01:43,1(51)03:28,1(36)05:10,6(27)+25,3
Club Canottieri Lugano 01:43,101:45,001:42,535.3 spm
27.Bill Alvin Dalheimer01:41,1(32)03:24,8(26)05:10,6(27)+25,3
Ruderclub Thalwil 01:41,101:43,701:45,828.6 spm
29.Leonard Fauteck01:41,1(32)03:26,6(32)05:11,1(29)+25,8
Ruderclub Reuss Luzern 01:41,101:45,501:44,631.3 spm
30.Mark Studhalter01:39,8(22)03:24,4(22)05:11,7(30)+26,4
Seeclub Luzern 01:39,801:44,601:47,334.0 spm
31.Maximilian Gasch01:39,8(22)03:25,4(30)05:12,6(31)+27,3
Basler Ruder-Club 01:39,801:45,601:47,336.3 spm
32.Yves Chuffart01:43,4(53)03:28,4(38)05:13,0(32)+27,7
Grasshopper Club Zürich 01:43,401:45,001:44,634.0 spm
33.Natan Pacchin01:41,1(32)03:27,7(34)05:13,3(33)+28,0
Societa Canottieri Ceresio 01:41,101:46,601:45,634.7 spm
34.Andrea Bergamin01:45,3(73)03:31,4(55)05:13,4(34)+28,1
Club Canottieri Lugano 01:45,301:46,101:42,040.0 spm
35.Henrik Maximilian Bolten01:39,0(16)03:23,0(19)05:14,2(35)+28,9
Ruderclub Zürich 01:39,001:44,001:51,230.6 spm
35.Raffael Schaller01:44,3(65)03:29,1(42)05:14,2(35)+28,9
Seeclub Biel 01:44,301:44,801:45,031.3 spm
37.Nicolas Favre01:42,9(48)03:29,2(43)05:14,5(37)+29,2
Basler Ruder-Club 01:42,901:46,301:45,335.0 spm
37.Leon Klass01:43,7(55)03:29,4(45)05:14,5(37)+29,2
See-Club Zug 01:43,701:45,701:45,235.0 spm
39.Emil Fassone01:44,3(65)03:30,3(48)05:15,1(39)+29,8
Seeclub Biel 01:44,301:46,001:44,933.3 spm
40.Eliah Mani01:41,0(30)03:28,8(39)05:15,4(40)+30,1
Club Aviron Vevey 01:41,001:47,801:46,632.3 spm
41.Daniel D'Amore01:41,7(38)03:28,0(35)05:15,8(41)+30,5
Seeclub Zürich 01:41,701:46,301:47,934.3 spm
42.Baptiste Kreis01:43,9(58)03:30,6(51)05:16,0(42)+30,7
Rowing Club Lausanne 01:43,901:46,701:45,434.0 spm
43.Simone Luca Gliozzi01:41,7(38)03:29,4(45)05:16,1(43)+30,8
Societa Canottieri Locarno 01:41,701:47,701:46,733.3 spm
43.Timeo Tayeh01:42,9(48)03:29,6(47)05:16,1(43)+30,8
Rowing Club Lausanne 01:42,901:46,701:46,629.3 spm
45.Jonas Fröhndrich01:43,7(55)03:30,8(52)05:16,3(45)+31,0
Ruderclub Thalwil 01:43,701:47,101:45,534.3 spm
46.David Roy01:41,9(41)03:28,9(40)05:16,6(46)+31,3
Club Canottieri Lugano 01:41,901:47,001:47,727.6 spm
47.Mauro Bucher01:42,0(43)03:29,2(43)05:17,1(47)+31,8
Seeclub Sursee 01:42,001:47,201:47,932.3 spm
47.Rémy Christ01:44,6(69)03:31,2(54)05:17,1(47)+31,8
Seeclub Biel 01:44,601:46,601:45,931.0 spm
47.Kai Critchley01:44,5(67)03:31,4(55)05:17,1(47)+31,8
Club Aviron Vevey 01:44,501:46,901:45,732.0 spm
50.Adam Skandera01:42,2(45)03:28,9(40)05:17,2(50)+31,9
Ruderclub Reuss Luzern 01:42,201:46,701:48,329.9 spm
51.Silas Gwerder01:35,4(4)03:24,6(25)05:17,8(51)+32,5
Seeclub Luzern 01:35,401:49,201:53,336.5 spm
52.Leo Günthardt01:44,8(71)03:32,0(58)05:18,6(52)+33,3
Grasshopper Club Zürich 01:44,801:47,201:46,537.7 spm
53.Jounayd Duran01:44,0(60)03:30,5(50)05:19,4(53)+34,1
Rowing Club Lausanne 01:44,001:46,501:48,931.0 spm
54.Myles Willeke01:44,5(67)03:32,3(59)05:19,5(54)+34,2
Ruderclub Baden 01:44,501:47,801:47,132.0 spm
55.Nino Murer01:42,6(47)03:30,3(48)05:20,2(55)+34,9
Seeclub Sempach 01:42,601:47,701:49,932.3 spm
56.Nikola Nestic01:35,3(3)03:26,9(33)05:20,3(56)+35,0
Ruderclub Wohlensee 01:35,301:51,601:53,533.2 spm
57.Quentin Bräm01:47,2(91)03:34,7(65)05:20,5(57)+35,2
Seeclub Zürich 01:47,201:47,501:45,833.0 spm
58.Marc Neeracher01:39,5(20)03:28,3(37)05:20,6(58)+35,3
Ruderclub Erlenbach 01:39,501:48,801:52,333.0 spm
59.Emanuele Filippo Zafettieri01:45,6(76)03:33,5(61)05:21,0(59)+35,7
Club Canottieri Lugano 01:45,601:47,901:47,532.7 spm
60.Vincent Gregor Süssli01:46,0(80)03:34,2(63)05:22,2(60)+36,9
Ruderclub Thalwil 01:46,001:48,201:48,033.0 spm
61.Riccardo De Matteo01:46,0(80)03:34,7(65)05:23,3(61)+38,0
Club Canottieri Lugano 01:46,001:48,701:48,628.7 spm
62.Theodor von Wenckstern01:46,1(82)03:36,4(77)05:24,3(62)+39,0
privat 01:46,101:50,301:48,032.0 spm
63.Ian Strub01:42,2(45)03:31,1(53)05:24,4(63)+39,1
Ruderclub Aarburg 01:42,201:48,901:53,334.9 spm
64.Justin Wagner01:44,2(63)03:35,2(68)05:25,3(64)+40,0
Ruderclub Schaffhausen 01:44,201:51,001:50,133.0 spm
65.Michael Weilenmann01:46,5(86)03:35,8(71)05:25,8(65)+40,5
Seeclub Richterswil 01:46,501:49,301:49,930.7 spm
66.Aleksi Grognuz01:44,0(60)03:33,2(60)05:26,1(66)+40,8
Rowing Club Lausanne 01:44,001:49,201:53,031.2 spm
67.Rafael Studer01:43,9(58)03:37,9(84)05:26,2(67)+40,9
Seeclub Luzern 01:43,901:54,001:48,434.3 spm
68.Joshua Meister01:45,8(79)03:34,2(63)05:26,7(68)+41,4
Ruderclub Erlenbach 01:45,801:48,401:52,532.3 spm
69.Dario Schuler01:44,0(60)03:33,8(62)05:26,9(69)+41,6
Ruderclub Cham 01:44,001:49,801:53,131.3 spm
70.Aaron Galatoire01:45,7(78)03:36,2(75)05:27,0(70)+41,7
Grasshopper Club Zürich 01:45,701:50,501:50,837.0 spm
71.Benoit Castellazzi01:45,5(75)03:36,2(75)05:27,1(71)+41,8
Club Canottieri Lugano 01:45,501:50,701:50,834.7 spm
72.Simon Elie Steiner01:44,9(72)03:34,9(67)05:27,4(72)+42,1
Societe Nautique Etoile Bienne 01:44,901:50,001:52,630.3 spm
73.Aaron Marques01:47,7(94)03:38,0(85)05:28,3(73)+43,0
Grasshopper Club Zürich 01:47,701:50,301:50,334.7 spm
74.David Wagner01:45,3(73)03:35,8(71)05:28,5(74)+43,2
Seeclub Luzern 01:45,301:50,501:52,734.0 spm
75.Demian Bruhin01:44,2(63)03:36,0(73)05:28,8(75)+43,5
privat 01:44,201:51,801:52,838.7 spm
76.Severin Rudis01:47,2(91)03:36,9(79)05:29,2(76)+43,9
Seeclub Richterswil 01:47,201:49,701:52,328.7 spm
77.Liam Bollag01:46,5(86)03:38,7(88)05:29,3(77)+44,0
Grasshopper Club Zürich 01:46,501:52,201:50,633.3 spm
78.David Siegrist01:45,6(76)03:38,3(87)05:29,5(78)+44,2
Ruderclub Thalwil 01:45,601:52,701:51,132.6 spm
79.Sandro Grepper01:42,1(44)03:36,0(73)05:29,6(79)+44,3
See-Club Zug 01:42,101:53,901:53,633.7 spm
80.Nico Schenk01:47,1(89)03:37,8(83)05:30,1(80)+44,8
Seeclub Zürich 01:47,101:50,701:52,332.0 spm
81.Alexander Janes01:48,2(96)03:39,3(89)05:30,5(81)+45,2
Ruderclub Thalwil 01:48,201:51,101:51,131.0 spm
82.Alessandro David Vega Ruiz01:47,8(95)03:37,4(81)05:30,6(82)+45,3
See-Club Zug 01:47,801:49,601:53,232.0 spm
83.Federico Pipino01:47,2(91)03:39,4(90)05:31,1(83)+45,8
Grasshopper Club Zürich 01:47,201:52,201:51,734.0 spm
84.Aurel Frei01:48,2(96)03:40,5(92)05:32,3(84)+47,0
Ruderclub Thalwil 01:48,201:52,301:51,836.0 spm
85.Konrad Dutkowski01:46,2(85)03:40,1(91)05:32,6(85)+47,3
Ruderclub Baden 01:46,201:53,901:52,430.6 spm
86.Cyrill Weibel01:41,3(36)03:35,6(69)05:32,7(86)+47,4
Solothurner Ruderclub 01:41,301:54,301:57,131.9 spm
87.Harry Willeke01:43,0(50)03:31,4(55)05:33,8(87)+48,5
Ruderclub Baden 01:43,001:48,402:02,532.9 spm
88.Nino Forster01:43,7(55)03:36,5(78)05:34,1(88)+48,8
Ruderclub Schaffhausen 01:43,701:52,801:57,733.9 spm
88.Elija Soltermann01:41,5(37)03:35,7(70)05:34,1(88)+48,8
Solothurner Ruderclub 01:41,501:54,201:58,432.5 spm
90.Adam Pakielo01:48,8(98)03:42,5(95)05:34,5(90)+49,2
Rowing Club Lausanne 01:48,801:53,701:52,031.3 spm
91.Florin Frey01:43,1(51)03:37,7(82)05:34,8(91)+49,5
Grasshopper Club Zürich 01:43,101:54,601:57,131.2 spm
92.Clément Rault01:50,4(105)03:42,4(94)05:34,9(92)+49,6
Club Aviron Vésenaz 01:50,401:52,001:52,534.3 spm
93.Tristan Barnard01:41,7(38)03:37,1(80)05:35,3(93)+50,0
Seeclub Luzern 01:41,701:55,401:58,231.8 spm
94.Loris König01:44,6(69)03:38,1(86)05:35,9(94)+50,6
Seeclub Thun 01:44,601:53,501:57,832.6 spm
95.Markus Ruoss01:46,1(82)03:40,6(93)05:36,8(95)+51,5
Ruderclub Cham 01:46,101:54,501:56,330.9 spm
96.Loris Hofer01:47,1(89)03:43,0(97)05:36,9(96)+51,6
Solothurner Ruderclub 01:47,101:55,901:53,932.3 spm
97.Nils Bussmann01:49,2(99)03:42,5(95)05:37,1(97)+51,8
Ruderclub Thalwil 01:49,201:53,301:54,632.3 spm
98.Caius Grobbel01:51,0(109)03:45,3(101)05:38,5(98)+53,2
Seeclub Küsnacht 01:51,001:54,301:53,331.7 spm
99.Fedor Sarbashev01:47,0(88)03:43,5(98)05:38,8(99)+53,5
See-Club Zug 01:47,001:56,501:55,331.6 spm
100.Ryan Comiskey01:49,7(102)03:44,6(100)05:39,9(100)+54,6
Ruderclub Thalwil 01:49,701:54,901:55,330.0 spm
101.Maximilian Gleixner01:52,6(116)03:46,3(105)05:40,2(101)+54,9
Grasshopper Club Zürich 01:52,601:53,701:53,930.7 spm
102.Noah Michel01:50,6(106)03:45,4(103)05:40,3(102)+55,0
Rowing Club Bern 01:50,601:54,801:54,829.3 spm
103.Gregory Ruoss01:50,3(104)03:45,5(104)05:41,2(103)+55,9
Ruderclub Cham 01:50,301:55,201:55,733.6 spm
104.Manuel Bürki01:52,0(113)03:47,1(108)05:42,6(104)+57,3
Seeclub Küsnacht 01:52,001:55,101:55,532.7 spm
105.Miguel Rodriguez01:51,6(112)03:50,0(112)05:43,1(105)+57,8
Rowing Club Lausanne 01:51,601:58,401:53,030.3 spm
106.Marc - Connor Stieger01:51,5(111)03:46,8(107)05:44,3(106)+59,0
See-Club Zug 01:51,501:55,301:57,631.3 spm
107.Nathaniel Walmsley01:53,0(118)03:48,4(110)05:44,4(107)+59,1
Ruderclub Reuss Luzern 01:53,001:55,401:56,030.3 spm
108.Noah Di Vizio01:43,4(53)03:44,2(99)05:45,7(108)+1:00,4
Ruderclub Wohlensee 01:43,402:00,802:01,533.1 spm
109.Jovan Supic01:50,7(107)03:46,3(105)05:46,3(109)+1:01,0
Basler Ruder-Club 01:50,701:55,602:00,030.3 spm
110.Manuel von Burg01:52,3(114)03:49,0(111)05:46,4(110)+1:01,1
Solothurner Ruderclub 01:52,301:56,701:57,334.6 spm
111.Justus Eckl01:50,0(103)03:47,6(109)05:47,0(111)+1:01,7
Seeclub Küsnacht 01:50,001:57,601:59,433.6 spm
112.Luca Hubschmid01:51,4(110)03:50,2(113)05:49,6(112)+1:04,3
Ruderclub Aarburg 01:51,401:58,801:59,432.9 spm
113.Jano Kalani Itel01:53,8(119)03:52,1(115)05:50,4(113)+1:05,1
Solothurner Ruderclub 01:53,801:58,301:58,433.0 spm
114.Kilian Krogstad01:46,1(82)03:45,3(101)05:52,1(114)+1:06,8
Solothurner Ruderclub 01:46,101:59,202:06,934.2 spm
114.Linus Hauser01:52,5(115)03:51,7(114)05:52,1(114)+1:06,8
Ruderclub Schaffhausen 01:52,501:59,202:00,431.3 spm
116.Marco Welti01:52,6(116)03:53,9(116)05:54,8(116)+1:09,5
Ruderclub Aarburg 01:52,602:01,302:00,929.3 spm
117.Dylan Weber01:54,8(120)03:55,8(118)05:57,5(117)+1:12,2
Seeclub Küsnacht 01:54,802:01,002:01,632.3 spm
118.Andri Schneider01:49,6(101)03:54,1(117)05:59,2(118)+1:13,9
Grasshopper Club Zürich 01:49,602:04,502:05,130.5 spm
119.Peter Ebel01:49,5(100)03:57,8(119)06:03,5(119)+1:18,2
See-Club Zug 01:49,502:08,302:05,832.5 spm
120.Justin Gilot01:50,7(107)03:59,3(120)06:07,3(120)+1:22,0
Ruderclub Uster 01:50,702:08,602:08,030.2 spm
121.Loris Keller01:55,0(121)04:02,9(121)06:09,6(121)+1:24,3
See-Club Zug 01:55,002:07,902:06,733.6 spm
122.Antonin Brique02:00,7(124)04:06,9(124)06:15,6(122)+1:30,3
Club Aviron Vevey 02:00,702:06,202:08,633.6 spm
123.Samuel Grütter01:57,0(122)04:06,8(123)06:16,0(123)+1:30,7
Ruderclub Wohlensee 01:57,002:09,802:09,138.6 spm
124.Rafael Eduardo Vega Ruiz02:00,0(123)04:06,7(122)06:16,4(124)+1:31,1
See-Club Zug 02:00,002:06,702:09,635.3 spm
125.Ole Wilhelm Faske02:03,9(126)04:11,5(125)06:17,9(125)+1:32,6
Seeclub Zürich 02:03,902:07,602:06,332.6 spm
126.Josua Niederberger02:01,6(125)04:12,4(126)06:21,6(126)+1:36,3
Seeclub Stansstad 02:01,602:10,802:09,131.6 spm
127.Ludwig Strauss02:05,4(127)04:22,4(127)06:36,6(127)+1:51,3
Club Aviron Vevey 02:05,402:17,002:14,231.9 spm
128.Paul Bader02:19,4(128)04:51,4(128)07:17,6(128)+2:32,3
Ruderclub Blauweiss Basel 02:19,402:32,002:26,230.6 spm
Finian Fuchs  did not start
Grasshopper Club Zürich 
Artur Deuss  did not start
Ruderclub Blauweiss Basel 
Luca Sommer  did not start
Solothurner Ruderclub 
Ruben Schneiter  did not start
Grasshopper Club Zürich