Sat, 11:55 - Race 17 - Championship 4x Time Trial

7 fastest => FA, other => FB

pos.codecrew
stroke
number400m900m
interval
1400m
interval
finish
interval
qualification
1.LDRLeander Club A25101:12.50(1)02:49.88(1)04:27.42(1)06:00.16(1)FA
 Samuel McKeown01:37.3801:37.5401:32.74
2.NRCNottingham RC/Elizabethan BC/Durham Univ BC/Edinburgh Univ BC A24901:13.39(2)02:51.01(2)04:28.94(2)06:04.87(2)FA
 Matthew Haywood01:37.6201:37.9301:35.93+4.71
3.ULOUniv of London BC/Edinburgh Univ BC/Molesey BC25001:14.44(3)02:54.45(3)04:34.04(3)06:10.43(3)FA
 Jonas Weller01:40.0101:39.5901:36.39+10.27
4.WNCWindsorian, The, Rowing Club A25201:18.87(8)03:02.60(9)04:40.78(4)06:18.59(4)FA
 Andrew Joel01:43.7301:38.1801:37.81+18.43
5.HENHenley Rowing Club A25301:16.98(4)02:59.53(5)04:41.45(5)06:21.56(5)FA
 Balthasar Issa01:42.5501:41.9201:40.11+21.40
6.GHPGloucester Hartpury26101:17.86(5)02:59.42(4)04:42.48(7)06:21.62(6)FA
 Ben Harris01:41.5601:43.0601:39.14+21.46
7.RDUReading University Boat Club A25501:18.19(6)03:00.53(6)04:41.76(6)06:23.34(7)FA
 George Lawton01:42.3401:41.2301:41.58+23.18
8.TYRUL Tyrian Club26001:19.08(10)03:00.81(7)04:45.76(9)06:26.47(8)FB
 Francis Highton01:41.7301:44.9501:40.71+26.31
9.LEALea Rowing Club25401:18.79(7)03:01.51(8)04:45.53(8)06:27.40(9)FB
 Jasper den Dulk01:42.7201:44.0201:41.87+27.24
10.TSSTideway Scullers School A25801:18.90(9)03:03.28(10)04:48.24(11)06:29.86(10)FB
 Eoghan Whittle01:44.3801:44.9601:41.62+29.70
11.RDUReading University Boat Club B25601:21.66(12)03:06.73(12)04:48.57(12)06:32.96(11)FB
 Alexander Badcott01:45.0701:41.8401:44.39+32.80
12.NEWNewcastle University Boat Club25701:19.57(11)03:03.65(11)04:47.98(10)06:35.00(12)FB
 Oliver Costley01:44.0801:44.3301:47.02+34.84
13.WLTWalton Rowing Club A25901:23.49(13)03:09.83(13)04:56.22(13)06:38.33(13)FB
 Jamie Pine01:46.3401:46.3901:42.11+38.17

Sat, 17:35 - Race 68D - Championship 4x Final B

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.TSSTideway Scullers School A[3]01:38.84(1)03:23.15(2)--06:44.39(1)
 Eoghan Whittle01:44.31
2.RDUReading University Boat Club B[4]01:42.00(5)03:23.41(3)--06:46.24(2)
 Alexander Badcott01:41.41+1.85
3.TYRUL Tyrian Club[1]01:39.98(3)03:24.00(4)--06:46.98(3)
 Francis Highton01:44.02+2.59
4.NEWNewcastle University Boat Club[5]01:39.11(2)03:21.83(1)--06:47.52(4)
 Oliver Costley01:42.72+3.13
5.LEALea Rowing Club[2]01:40.47(4)03:28.91(5)--06:56.43(5)
 Jasper den Dulk01:48.44+12.04
6.WLTWalton Rowing Club A[6]01:46.63(6)03:29.13(6)--07:12.98(6)
 Jamie Pine01:42.50+28.59

Sat, 17:40 - Race 69E - Championship 4x Final A

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.NRCNottingham RC/Elizabethan BC/Durham Univ BC/Edinburgh Univ BC A[2]01:38.65(2)03:05.33(2)04:39.08(1)06:12.95(1)
 Matthew Haywood01:26.6801:33.7501:33.87
2.LDRLeander Club A[1]01:38.25(1)03:04.93(1)04:40.05(2)06:16.37(2)
 Samuel McKeown01:26.6801:35.1201:36.32+3.42
3.RDUReading University Boat Club A[7]01:38.84(3)03:10.41(3)04:49.22(3)06:26.16(3)
 George Lawton01:31.5701:38.8101:36.94+13.21
4.ULOUniv of London BC/Edinburgh Univ BC/Molesey BC[3]01:39.05(4)03:12.27(4)04:51.12(4)06:29.42(4)
 Jonas Weller01:33.2201:38.8501:38.30+16.47
5.HENHenley Rowing Club A[5]01:39.29(5)03:16.26(5)04:55.81(5)06:34.21(5)
 Balthasar Issa01:36.9701:39.5501:38.40+21.26
6.GHPGloucester Hartpury[6]01:39.46(6)03:17.80(6)04:58.03(6)06:36.24(6)
 Ben Harris01:38.3401:40.2301:38.21+23.29
7.WNCWindsorian, The, Rowing Club A[4]01:39.80(7)03:21.15(7)05:00.66(7)06:41.12(7)
 Andrew Joel01:41.3501:39.5101:40.46+28.17