Sat, 09:03 - Race 4 - Championship 4+ Time Trial

6 fastest => FA, 7 - 12 => FB, other => FC

pos.codecrew
stroke
number400m900m
interval
1400m
interval
finish
interval
qualification
1.OXBOxford Brookes University Boat Club A5901:13.24(1)02:49.15(1)04:28.14(1)06:09.06(1)FA
 Dylan Mitchell01:35.9101:38.9901:40.92
2.MBCMolesey Boat Club6401:16.24(5)02:53.73(3)04:32.96(2)06:11.32(2)FA
 Kenneth Gray01:37.4901:39.2301:38.36+2.26
3.GOLGoldie Boat Club A6501:15.46(3)02:53.65(2)04:34.50(3)06:14.29(3)FA
 Jonty Page01:38.1901:40.8501:39.79+5.23
4.DUBDurham University Boat Club6701:16.10(4)02:55.06(5)04:35.08(4)06:14.35(4)FA
 Oscar Lindsay01:38.9601:40.0201:39.27+5.29
5.ULOLondon, University of, Boat Club6001:16.54(7)02:56.76(6)04:38.71(7)06:18.22(5)FA
 Thomas Worthington01:40.2201:41.9501:39.51+9.16
6.ZAOXMercantile Rowing Club, AUS6201:14.95(2)02:54.66(4)04:37.19(5)06:18.62(6)FA
 Joel Cain01:39.7101:42.5301:41.43+9.56
7.NGUNottingham University Boat Club7001:17.20(8)02:58.03(8)04:38.24(6)06:19.23(7)FB
 Joe Bright01:40.8301:40.2101:40.99+10.17
8.SAUSt Andrews University Boat Club A6601:16.26(6)02:57.38(7)04:39.17(8)06:20.51(8)FB
 Campbell Nelson01:41.1201:41.7901:41.34+11.45
9.BAUBath University Boat Club7401:18.35(14)02:59.57(10)04:42.06(10)06:21.59(9)FB
 William England01:41.2201:42.4901:39.53+12.53
10.RCHRoyal Chester Rowing Club7201:17.85(10)02:59.43(9)04:41.35(9)06:22.49(10)FB
 Henry William McGarva01:41.5801:41.9201:41.14+13.43
11.TRCThames Rowing Club A6301:17.54(9)02:59.98(11)04:42.55(11)06:23.86(11)FB
 Robert O'Callaghan01:42.4401:42.5701:41.31+14.80
12.TSSTideway Scullers School A6901:18.78(15)03:01.61(14)04:43.26(12)06:24.43(12)FB
 Gregor Maxwell01:42.8301:41.6501:41.17+15.37
13.NRCNottingham Rowing Club7501:18.02(13)03:00.77(12)04:43.81(13)06:25.83(13)FC
 Stephen Bennett01:42.7501:43.0401:42.02+16.77
14.VRCVesta Rowing Club6801:17.97(12)03:01.26(13)04:44.76(14)06:27.83(14)FC
 Adrian Turner01:43.2901:43.5001:43.07+18.77
15.CBRCity of Bristol Rowing Club A7101:19.50(16)03:05.23(17)04:50.11(15)06:33.04(15)FC
 Michael Smith01:45.7301:44.8801:42.93+23.98
16.WARWarwick Boat Club7601:17.93(11)03:03.70(15)04:50.50(16)06:34.87(16)FC
 Andrew Whitbread01:45.7701:46.8001:44.37+25.81
17.LEALea Rowing Club A6101:19.73(17)03:05.08(16)04:52.63(17)06:38.01(17)FC
 Alex Wildy01:45.3501:47.5501:45.38+28.95
LRCLondon Rowing Club73   did not start
 nicola catenelli

Sat, 14:35 - Race 35J - Championship 4+ Final C

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.CBRCity of Bristol Rowing Club A[3]01:42.47(1)03:29.11(1)05:19.34(1)07:04.75(1)
 Michael Smith01:46.6401:50.2301:45.41
2.VRCVesta Rowing Club[2]01:43.51(2)03:31.26(2)05:22.45(3)07:05.23(2)
 Adrian Turner01:47.7501:51.1901:42.78+0.48
3.NRCNottingham Rowing Club[1]01:43.77(3)03:32.94(3)05:21.49(2)07:07.31(3)
 Stephen Bennett01:49.1701:48.5501:45.82+2.56
4.WARWarwick Boat Club[4]01:44.37(4)03:33.81(4)05:25.89(4)07:14.12(4)
 Andrew Whitbread01:49.4401:52.0801:48.23+9.37
5.LEALea Rowing Club A[5]01:45.12(5)03:38.01(5)05:31.10(5)07:19.10(5)
 Alex Wildy01:52.8901:53.0901:48.00+14.35

Sat, 14:40 - Race 36K - Championship 4+ Final B

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.NGUNottingham University Boat Club[1]01:43.52(3)03:29.37(2)05:14.92(2)06:56.33(1)
 Joe Bright01:45.8501:45.5501:41.41
2.BAUBath University Boat Club[3]01:44.77(6)03:31.83(6)05:16.74(4)06:56.77(2)
 William England01:47.0601:44.9101:40.03+0.44
3.TSSTideway Scullers School A[6]01:44.41(5)03:30.57(4)05:16.28(3)06:58.52(3)
 Gregor Maxwell01:46.1601:45.7101:42.24+2.19
4.SAUSt Andrews University Boat Club A[2]01:44.16(4)03:30.85(5)05:17.36(6)07:00.42(4)
 Campbell Nelson01:46.6901:46.5101:43.06+4.09
5.RCHRoyal Chester Rowing Club[4]01:42.94(2)03:30.05(3)05:17.13(5)07:00.79(5)
 Henry William McGarva01:47.1101:47.0801:43.66+4.46
6.TRCThames Rowing Club A[5]01:39.09(1)03:26.75(1)05:14.03(1)07:01.11(6)
 Robert O'Callaghan01:47.6601:47.2801:47.08+4.78

Sat, 14:45 - Race 37L - Championship 4+ Final A

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.OXBOxford Brookes University Boat Club A[1]01:37.27(1)03:16.52(1)04:57.57(1)06:39.36(1)
 Dylan Mitchell01:39.2501:41.0501:41.79
2.MBCMolesey Boat Club[2]01:40.91(4)03:21.49(2)05:02.51(2)06:43.09(2)
 Kenneth Gray01:40.5801:41.0201:40.58+3.73
3.GOLGoldie Boat Club A[3]01:40.34(2)03:22.35(3)05:04.64(3)06:43.89(3)
 Jonty Page01:42.0101:42.2901:39.25+4.53
4.DUBDurham University Boat Club[4]01:42.04(6)03:24.14(5)05:05.35(4)06:44.79(4)
 Oscar Lindsay01:42.1001:41.2101:39.44+5.43
5.ZAOXMercantile Rowing Club, AUS[6]01:40.62(3)03:23.35(4)05:07.47(5)06:49.49(5)
 Joel Cain01:42.7301:44.1201:42.02+10.13
6.ULOLondon, University of, Boat Club[5]01:41.45(5)03:24.14(5)05:08.33(6)06:50.18(6)
 Thomas Worthington01:42.6901:44.1901:41.85+10.82