Sat, 12:25 - Race 20 - Tier 2 4+ Time Trial

7 fastest => FA, 8 - 14 => FB, other => FC

pos.codecrew
stroke
number400m900m
interval
1400m
interval
finish
interval
qualification
1.ZCAMU.S. Naval Academy, USA30201:20.45(2)----06:30.86(1)FA
 Benjamin Skinner
2.QBCQuintin Boat Club29601:19.33(1)----06:39.95(2)FA
 Sachin Turakhia+9.09
3.WARWarwick Boat Club30801:21.80(3)----06:40.86(3)FA
 Andrew Whitbread+10.00
4.NRCNottingham Rowing Club29801:26.03(13)----06:44.00(4)FA
 Stephen Bennett+13.14
5.TWKTwickenham Rowing Club A31501:24.53(8)----06:44.19(5)FA
 Archie Drummond+13.33
6.ABUAberdeen University Boat Club31101:26.35(14)----06:44.28(6)FA
 Adam Wilson+13.42
7.ZAPSSt Paul's School (USA) A31001:24.87(10)----06:45.89(7)FA
 Angus Gruner+15.03
8.WRCWallingford Rowing Club30301:24.19(6)----06:46.59(8)FB
 Jonathan Mentor+15.73
9.UYOYork, University of, Boat Club30701:24.73(9)----06:47.85(9)FB
 Thomas Thorpe+16.99
10.MINMinerva Bath Rowing Club A30501:24.34(7)----06:51.64(10)FB
 Joseph Donnelly+20.78
11.DUBDurham University Boat Club30401:23.37(5)----06:52.19(11)FB
 Harvey Dinkele+21.33
12.ZAQIThe Lawrenceville School, NJ, USA A30601:23.18(4)----06:54.18(12)FB
 Gardner Howe+23.32
13.BRCBrasenose College Boat Club A30901:24.97(11)----06:55.74(13)FB
 Agamemnon Crumpton+24.88
14.TRCThames Rowing Club B31401:25.12(12)----06:56.24(14)FB
 Joel Evans+25.38
15.LEALea Rowing Club C297------06:58.09(15)FC
 Joshua Slocombe+27.23
16.CHBChrist Church Boat Club A31301:27.17(15)----07:00.58(16)FC
 Adam Lewis-Douglas+29.72
17.HATHatfield College Boat Club30101:27.92(16)----07:04.95(17)FC
 William Monaghan+34.09
18.CHRChristchurch Rowing Club A30001:32.19(18)----07:11.31(18)FC
 Samuel Erwin+40.45
19.ZCASAustralian Defence Force, Australia29901:28.97(17)----07:13.09(19)FC
 Carl Bleimschein+42.23
20.CHBChrist Church Boat Club B31601:33.87(19)----07:30.90(20)FC
 Alexander Strunk+1:00.04

Sat, 18:20 - Race 76L - Tier 2 4+ Final C

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.LEALea Rowing Club C[1]01:47.55(1)03:42.06(1)05:36.78(1)07:32.19(1)
 Joshua Slocombe01:54.5101:54.7201:55.41
2.HATHatfield College Boat Club[3]01:52.99(3)03:49.04(3)05:44.29(3)07:37.80(2)
 William Monaghan01:56.0501:55.2501:53.51+5.61
3.CHBChrist Church Boat Club A[2]01:50.16(2)03:47.11(2)05:43.96(2)07:39.91(3)
 Adam Lewis-Douglas01:56.9501:56.8501:55.95+7.72
4.CHRChristchurch Rowing Club A[4]01:55.19(4)03:56.22(4)05:56.22(4)07:54.02(4)
 Samuel Erwin02:01.0302:00.0001:57.80+21.83
5.CHBChrist Church Boat Club B[6]01:59.58(5)04:08.82(5)06:18.33(5)08:23.35(5)
 Alexander Strunk02:09.2402:09.5102:05.02+51.16
ZCASAustralian Defence Force, Australia   did not start
 Carl Bleimschein

Sat, 18:25 - Race 77M - Tier 2 4+ Final B

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.WRCWallingford Rowing Club[1]01:48.61(2)03:39.96(1)05:34.34(1)07:27.25(1)
 Jonathan Mentor01:51.3501:54.3801:52.91
2.UYOYork, University of, Boat Club[2]01:47.23(1)03:41.78(2)05:40.26(2)07:31.46(2)
 Thomas Thorpe01:54.5501:58.4801:51.20+4.21
3.MINMinerva Bath Rowing Club A[3]01:51.16(4)03:47.13(3)05:45.94(3)07:40.62(3)
 Joseph Donnelly01:55.9701:58.8101:54.68+13.37
4.BRCBrasenose College Boat Club A[6]01:51.43(5)03:47.80(5)05:46.55(4)07:41.88(4)
 Agamemnon Crumpton01:56.3701:58.7501:55.33+14.63
5.DUBDurham University Boat Club[4]--(7)03:49.70(7)05:49.79(6)07:44.06(5)
 Harvey Dinkele02:00.0901:54.27+16.81
6.TRCThames Rowing Club B[7]01:50.76(3)03:47.45(4)05:47.53(5)07:44.92(6)
 Joel Evans01:56.6902:00.0801:57.39+17.67
7.ZAQIThe Lawrenceville School, NJ, USA A[5]01:51.71(6)03:49.01(6)05:51.61(7)07:50.66(7)
 Gardner Howe01:57.3002:02.6001:59.05+23.41

Sat, 18:30 - Race 78A - Tier 2 4+ Final A

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.ZCAMU.S. Naval Academy, USA[1]01:44.50(1)03:34.35(1)05:23.04(1)07:09.75(1)
 Benjamin Skinner01:49.8501:48.6901:46.71
2.NRCNottingham Rowing Club[4]01:48.61(4)03:42.42(3)05:34.30(2)07:23.61(2)
 Stephen Bennett01:53.8101:51.8801:49.31+13.86
3.QBCQuintin Boat Club[2]01:47.15(3)03:41.42(2)05:34.73(3)07:24.52(3)
 Sachin Turakhia01:54.2701:53.3101:49.79+14.77
4.WARWarwick Boat Club[3]01:46.69(2)03:42.63(4)05:37.29(4)07:29.44(4)
 Andrew Whitbread01:55.9401:54.6601:52.15+19.69
5.ZAPSSt Paul's School (USA) A[7]01:50.83(5)03:44.71(5)05:38.28(5)07:30.36(5)
 Angus Gruner01:53.8801:53.5701:52.08+20.61
6.TWKTwickenham Rowing Club A[5]01:52.46(6)03:48.30(6)05:46.85(6)07:35.20(6)
 Archie Drummond01:55.8401:58.5501:48.35+25.45
7.ABUAberdeen University Boat Club[6]01:54.27(7)03:51.53(7)05:47.23(7)07:39.73(7)
 Adam Wilson01:57.2601:55.7001:52.50+29.98