Water events map
To view the Water event submissions on a map, visit https://rowingtracker.com/hocr/2020

[058] M U17 4702 meter

Show race on map

pos.codecrew
stroke
numberRiversideWeld
interval
CBC
interval
4702m
interval
difference
1.KCSMonaghan Tom03:27.7(1)08:12.3(1)12:16.4(1)14:48.2(1)
 King's College School - Wimbledon04:44.604:04.102:31.8
2.KCSKevin Gugelmann03:38.7(5)08:31.9(2)12:39.2(2)15:50.4(2)
 King's College School - Wimbledon04:53.204:07.303:11.2+1:02.2
3.PCRMatthew Duerr03:39.0(6)08:51.0(6)13:14.2(5)15:55.3(3)
 Power Ten aka Lake Phalen Community Rowing05:12.004:23.202:41.1+1:07.1
3.PCRSoren Gardner03:39.0(6)08:51.0(6)13:14.2(5)15:55.3(3)
 Power Ten aka Lake Phalen Community Rowing05:12.004:23.202:41.1+1:07.1
5.PCRDavid Steinberger03:32.6(2)08:41.1(3)13:09.4(3)15:59.6(5)
 Power Ten aka Lake Phalen Community Rowing05:08.504:28.302:50.2+1:11.4
5.PCRGrant Steinberger03:32.6(2)08:41.1(3)13:09.4(3)15:59.6(5)
 Power Ten aka Lake Phalen Community Rowing05:08.504:28.302:50.2+1:11.4
7.TSSSam Arcichowski03:47.2(9)09:07.8(8)13:35.5(8)16:20.9(7)
 Tideway Scullers School05:20.604:27.702:45.4+1:32.7
8.PANGGeorge Symington03:37.0(4)08:49.8(5)13:26.8(7)16:23.3(8)
 Pangbourne College Boat Club05:12.804:37.002:56.5+1:35.1
9.PANGHarrison Green03:52.6(11)09:15.1(10)13:57.4(10)16:42.2(9)
 Pangbourne College Boat Club05:22.504:42.302:44.8+1:54.0
10.PANGEdward Butterworth03:44.7(8)09:09.5(9)13:52.1(9)16:42.6(10)
 Pangbourne College Boat Club05:24.804:42.602:50.5+1:54.4
11.SHENWilliam Adams Jr.03:53.9(16)09:25.4(16)14:06.0(15)16:52.9(11)
 Friends of Shenendehowa Crew, Inc.05:31.504:40.602:46.9+2:04.7
11.SHENJacob Desbiens03:53.9(16)09:25.4(16)14:06.0(15)16:52.9(11)
 Friends of Shenendehowa Crew, Inc.05:31.504:40.602:46.9+2:04.7
11.SHENAustin Grattan03:53.9(16)09:25.4(16)14:06.0(15)16:52.9(11)
 Friends of Shenendehowa Crew, Inc.05:31.504:40.602:46.9+2:04.7
11.SHENDuncan Brown03:53.9(16)09:25.4(16)14:06.0(15)16:52.9(11)
 Friends of Shenendehowa Crew, Inc.05:31.504:40.602:46.9+2:04.7
15.MBRCMauricio Alanis03:53.7(12)09:19.5(11)14:02.2(11)16:57.0(15)
 Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club05:25.804:42.702:54.8+2:08.8
15.MBRCAlexander Miroli-Aubery03:53.7(12)09:19.5(11)14:02.2(11)16:57.0(15)
 Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club05:25.804:42.702:54.8+2:08.8
15.MBRCIlan Feldman03:53.7(12)09:19.5(11)14:02.2(11)16:57.0(15)
 Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club05:25.804:42.702:54.8+2:08.8
15.MBRCGiorgio Schepis03:53.7(12)09:19.5(11)14:02.2(11)16:57.0(15)
 Miami Beach Watersports Center/Miami Beach Rowing Club05:25.804:42.702:54.8+2:08.8
19.CYRHenry LePage03:51.8(10)09:23.2(15)14:15.3(19)17:13.7(19)
 Charlotte Youth Rowing05:31.404:52.102:58.4+2:25.5
20.SJPHenry Brickner04:06.3(22)09:53.0(22)14:37.2(21)17:33.6(20)
 St. Joseph's Preparatory School05:46.704:44.202:56.4+2:45.4
21.GLRCameron Strong04:02.4(20)09:43.6(20)14:31.6(20)17:36.1(21)
 Greater Lawrence Rowing05:41.204:48.003:04.5+2:47.9
22.FRKErik Odfjell04:02.7(21)09:51.4(21)14:40.3(22)17:38.5(22)
 Fana Roklubb05:48.704:48.902:58.2+2:50.3
23.GLRJohn Downing04:19.4(23)10:22.7(25)15:22.2(24)18:20.1(23)
 Greater Lawrence Rowing06:03.304:59.502:57.9+3:31.9
24.StGeoJacob Choi04:21.9(27)10:17.1(23)15:16.9(23)18:22.0(24)
 St. George's School05:55.204:59.803:05.1+3:33.8
25.ERASergei Avetisyan04:20.4(26)10:22.5(24)15:25.9(25)18:27.8(25)
 Everett Rowing Association06:02.105:03.403:01.9+3:39.6
26.RedlndFinn Woodward04:29.9(32)10:36.9(29)15:42.8(28)18:42.6(26)
 Redlands06:07.005:05.902:59.8+3:54.4
27.SHENRyan Joy04:19.4(23)10:29.1(26)15:41.9(26)18:52.9(27)
 Friends of Shenendehowa Crew, Inc.06:09.705:12.803:11.0+4:04.7
27.SHENTrevor Marsh04:19.4(23)10:29.1(26)15:41.9(26)18:52.9(27)
 Friends of Shenendehowa Crew, Inc.06:09.705:12.803:11.0+4:04.7
29.BBRDavis Kelly04:27.4(30)10:33.7(28)15:43.3(29)18:54.1(29)
 Burton Beach Rowing Club06:06.305:09.603:10.8+4:05.9
30.StGeoWilliam Borritt04:28.0(31)10:46.9(30)15:58.1(30)19:11.3(30)
 St. George's School06:18.905:11.203:13.2+4:23.1
31.CRRCKol Goldman04:36.4(34)11:12.5(39)16:25.6(32)19:28.6(31)
 Camp Randall Rowing Club, Inc06:36.105:13.103:03.0+4:40.4
32.RSCampbell Howe04:35.0(33)10:55.0(32)16:20.8(31)19:39.3(32)
 Redwood Scullers/PACJC06:20.005:25.803:18.5+4:51.1
33.GLRAdam Jac04:24.2(28)10:56.4(33)16:28.2(34)19:50.6(33)
 Greater Lawrence Rowing06:32.205:31.803:22.4+5:02.4
34.RedlndAngus McLachlan04:38.4(35)11:12.4(38)16:36.5(35)19:51.9(34)
 Redlands06:34.005:24.103:15.4+5:03.7
35.VCRCOwen Marcovitz04:24.3(29)10:47.3(31)16:26.8(33)19:59.9(35)
 Victoria City Rowing Club06:23.005:39.503:33.1+5:11.7
36.MIRHKeith Leight04:48.6(44)11:02.6(35)16:40.5(36)20:00.7(36)
 Miami International RowHouse06:14.005:37.903:20.2+5:12.5
37.SDRCIan Cosgrove04:38.7(37)11:07.9(36)16:43.8(38)20:07.9(37)
 San Diego Rowing Club06:29.205:35.903:24.1+5:19.7
38.CPTLRCAndre Sander04:42.7(39)11:11.1(37)16:41.1(37)20:08.5(38)
 Capital Rowing Club06:28.405:30.003:27.4+5:20.3
39.AAHBrayden MacBride04:38.4(35)11:01.5(34)16:52.9(39)20:17.2(39)
 Huron Rowing Association - Ann Arbor Huron H.S.06:23.105:51.403:24.3+5:29.0
40.STAHenry Bedell04:43.0(40)11:21.5(41)16:59.7(40)20:19.4(40)
 CCCRC06:38.505:38.203:19.7+5:31.2
41.BOSCOMalcolm Norden04:56.0(56)11:39.0(51)17:03.9(41)20:21.3(41)
 Don Bosco Preparatory High School06:43.005:24.903:17.4+5:33.1
41.BOSCOEdward DeBruyn04:56.0(56)11:39.0(51)17:03.9(41)20:21.3(41)
 Don Bosco Preparatory High School06:43.005:24.903:17.4+5:33.1
43.ACRAAntony Klar04:55.2(53)11:31.8(46)17:06.1(43)20:28.1(43)
 Advanced Community Rowing Association INC.06:36.605:34.303:22.0+5:39.9
44.BABRClark Hanlon05:20.7(75)11:58.7(61)17:18.0(46)20:35.0(44)
 Bromfield Acton Boxborough Rowing06:38.005:19.303:17.0+5:46.8
45.RCRCJoshua Li04:56.2(58)11:48.6(57)17:21.6(47)20:42.6(45)
 Rose City Rowing Club06:52.405:33.003:21.0+5:54.4
46.GLRIan Warner04:51.6(47)11:38.3(50)17:17.0(45)20:48.1(46)
 Greater Lawrence Rowing06:46.705:38.703:31.1+5:59.9
47.SHENSimon Gorby04:53.6(52)11:43.3(53)17:25.2(49)20:51.6(47)
 Friends of Shenendehowa Crew, Inc.06:49.705:41.903:26.4+6:03.4
48.StGeoJasper Liu04:55.8(54)11:47.2(56)17:28.0(50)20:56.5(48)
 St. George's School06:51.405:40.803:28.5+6:08.3
49.RCRCGavin Lisonbee04:51.9(49)11:56.2(59)17:33.3(52)21:00.5(49)
 Rose City Rowing Club07:04.305:37.103:27.2+6:12.3
50.CYRMatthew Isaacson04:58.6(61)11:37.3(49)17:32.2(51)21:01.7(50)
 Charlotte Youth Rowing06:38.705:54.903:29.5+6:13.5
51.BELHILHoward Huang04:50.4(46)11:32.9(48)17:14.8(44)21:05.6(51)
 Belmont Hill School06:42.505:41.903:50.8+6:17.4
52.BABRRyan Crowley05:22.6(76)12:20.8(75)17:52.2(56)21:22.7(52)
 Bromfield Acton Boxborough Rowing06:58.205:31.403:30.5+6:34.5
53.GLRYash Kalwani05:10.2(67)11:59.7(62)17:55.2(57)21:22.9(53)
 Greater Lawrence Rowing06:49.505:55.503:27.7+6:34.7
54.PCRFinn Zeruhn04:51.6(47)11:58.3(60)17:43.7(54)21:25.2(54)
 Power Ten aka Lake Phalen Community Rowing07:06.705:45.403:41.5+6:37.0
55.BABRCharles Maxwell05:15.9(73)12:08.5(65)18:02.2(60)21:29.0(55)
 Bromfield Acton Boxborough Rowing06:52.605:53.703:26.8+6:40.8
56.BABRNikhil Suri04:57.3(59)11:55.6(58)17:49.0(55)21:29.4(56)
 Bromfield Acton Boxborough Rowing06:58.305:53.403:40.4+6:41.2
57.ACRATyler Hupart05:25.4(77)12:19.3(74)18:10.5(61)21:39.2(57)
 Advanced Community Rowing Association INC.06:53.905:51.203:28.7+6:51.0
58.ERADunham Sackett04:43.1(41)11:12.8(40)17:25.0(48)21:39.8(58)
 Everett Rowing Association06:29.706:12.204:14.8+6:51.6
59.CRRCWilly Bishop05:04.6(64)12:30.7(80)18:20.9(66)21:44.1(59)
 Camp Randall Rowing Club, Inc07:26.105:50.203:23.2+6:55.9
60.NARRBenjamin Kerns04:41.3(38)11:32.3(47)17:40.0(53)21:46.7(60)
 Narragansett Boat Club06:51.006:07.704:06.7+6:58.5
61.ACRARobert Grin05:18.9(74)12:22.8(76)18:22.0(67)21:57.5(61)
 Advanced Community Rowing Association INC.07:03.905:59.203:35.5+7:09.3
62.BOSCOQuinn Siedlecki04:45.5(42)11:43.3(53)17:58.8(58)21:58.3(62)
 Don Bosco Preparatory High School06:57.806:15.503:59.5+7:10.1
62.BOSCOThomas Laquidara04:45.5(42)11:43.3(53)17:58.8(58)21:58.3(62)
 Don Bosco Preparatory High School06:57.806:15.503:59.5+7:10.1
64.SHANRobert Butler05:09.4(65)12:05.9(64)18:41.7(75)22:19.0(64)
 Shandon Boat Club06:56.506:35.803:37.3+7:30.8
65.BOSCOHarry Finnegan05:31.0(81)11:21.8(42)18:13.2(62)22:25.1(65)
 Don Bosco Preparatory High School05:50.806:51.404:11.9+7:36.9
65.BOSCOConnor Carroll05:31.0(81)11:21.8(42)18:13.2(62)22:25.1(65)
 Don Bosco Preparatory High School05:50.806:51.404:11.9+7:36.9
65.BOSCOPaul Theodoropoulos05:31.0(81)11:21.8(42)18:13.2(62)22:25.1(65)
 Don Bosco Preparatory High School05:50.806:51.404:11.9+7:36.9
65.BOSCOBrandon Anderson05:31.0(81)11:21.8(42)18:13.2(62)22:25.1(65)
 Don Bosco Preparatory High School05:50.806:51.404:11.9+7:36.9
69.GBCCJack Futerman05:03.1(62)12:15.6(71)18:32.4(68)22:25.3(69)
 Great Bridge Crew Club07:12.506:16.803:52.9+7:37.1
69.GBCCNethaniel Williams05:03.1(62)12:15.6(71)18:32.4(68)22:25.3(69)
 Great Bridge Crew Club07:12.506:16.803:52.9+7:37.1
71.BOSCODaniel Toth05:10.2(67)12:11.0(66)18:35.2(70)22:34.4(71)
 Don Bosco Preparatory High School07:00.806:24.203:59.2+7:46.2
71.BOSCONicholas Imbasciani05:10.2(67)12:11.0(66)18:35.2(70)22:34.4(71)
 Don Bosco Preparatory High School07:00.806:24.203:59.2+7:46.2
71.BOSCOJulien Motaharian05:10.2(67)12:11.0(66)18:35.2(70)22:34.4(71)
 Don Bosco Preparatory High School07:00.806:24.203:59.2+7:46.2
71.BOSCORyan McGovern05:10.2(67)12:11.0(66)18:35.2(70)22:34.4(71)
 Don Bosco Preparatory High School07:00.806:24.203:59.2+7:46.2
71.BOSCOMax Battaglia05:10.2(67)12:11.0(66)18:35.2(70)22:34.4(71)
 Don Bosco Preparatory High School07:00.806:24.203:59.2+7:46.2
76.AJRAISean Merriam05:09.9(66)12:28.3(79)18:50.5(77)22:35.4(76)
 Annapolis Junior Rowing Association, Inc.07:18.406:22.203:44.9+7:47.2
77.ACRAWarren Schindler05:29.2(80)12:46.0(82)18:49.5(76)22:36.6(77)
 Advanced Community Rowing Association INC.07:16.806:03.503:47.1+7:48.4
78.BABRMilo Whitbeck05:27.1(78)12:54.6(83)19:00.0(79)22:40.9(78)
 Bromfield Acton Boxborough Rowing07:27.506:05.403:40.9+7:52.7
79.OARSGeorge Sewell05:28.9(79)13:04.8(84)19:03.4(80)22:47.9(79)
 Orlando Area Rowing Society, Inc.07:35.905:58.603:44.5+7:59.7
80.BHRAWilliam Pharo05:43.6(90)13:06.4(85)19:12.3(83)22:59.1(80)
 Bare Hill Rowing Association,Inc.07:22.806:05.903:46.8+8:10.9
81.MIRHMichael Mestre04:52.0(50)12:01.6(63)18:57.0(78)23:04.0(81)
 Miami International RowHouse07:09.606:55.404:07.0+8:15.8
82.CRRCOliver Ehrhardt04:50.1(45)12:33.4(81)19:05.3(81)23:04.2(82)
 Camp Randall Rowing Club, Inc07:43.306:31.903:58.9+8:16.0
83.MIRHPhillip Craft04:53.1(51)12:17.1(73)19:09.6(82)23:15.8(83)
 Miami International RowHouse07:24.006:52.504:06.2+8:27.6
84.MIRHAden Lazarus04:58.1(60)12:27.8(78)19:37.5(84)23:56.6(84)
 Miami International RowHouse07:29.707:09.704:19.1+9:08.4
85.BABRNoah Stein05:54.8(93)13:45.2(90)20:07.8(87)23:59.0(85)
 Bromfield Acton Boxborough Rowing07:50.406:22.603:51.2+9:10.8
86.CRRCJack Lucas05:33.8(87)13:37.9(87)20:04.7(86)23:59.8(86)
 Camp Randall Rowing Club, Inc08:04.106:26.803:55.1+9:11.6
87.BOSCOTroy Nash06:04.5(95)13:48.9(91)20:16.2(89)24:08.7(87)
 Don Bosco Preparatory High School07:44.406:27.303:52.5+9:20.5
87.BOSCOLiam Morley06:04.5(95)13:48.9(91)20:16.2(89)24:08.7(87)
 Don Bosco Preparatory High School07:44.406:27.303:52.5+9:20.5
87.BOSCOSamuel Chang06:04.5(95)13:48.9(91)20:16.2(89)24:08.7(87)
 Don Bosco Preparatory High School07:44.406:27.303:52.5+9:20.5
90.CRLSDylan Skenderian05:33.6(86)13:18.1(86)20:04.2(85)24:12.5(90)
 Cambridge Rindge & Latin School07:44.506:46.104:08.3+9:24.3
91.CRLSLuc Marinovich05:51.2(92)13:41.4(88)20:34.1(92)24:54.7(91)
 Cambridge Rindge & Latin School07:50.206:52.704:20.6+10:06.5
92.MIRHLuca Del Risco04:55.9(55)12:22.9(77)20:14.5(88)25:00.5(92)
 Miami International RowHouse07:27.007:51.604:46.0+10:12.3
93.AJRAILance Lauer05:38.0(88)14:05.4(95)21:09.8(94)25:08.0(93)
 Annapolis Junior Rowing Association, Inc.08:27.407:04.403:58.2+10:19.8
94.OARSCarter Alday05:38.8(89)13:43.4(89)20:41.6(93)25:09.6(94)
 Orlando Area Rowing Society, Inc.08:04.606:58.204:28.0+10:21.4
95.MIRHAnthony Mallafre05:46.1(91)14:10.5(96)21:49.7(95)26:03.1(95)
 Miami International RowHouse08:24.407:39.204:13.4+11:14.9
96.MIRHLucas Bellido05:31.0(81)13:49.8(94)21:50.5(96)26:36.5(96)
 Miami International RowHouse08:18.808:00.704:46.0+11:48.3
97.OARSGiovani Coelho05:58.8(94)14:23.8(97)22:08.7(97)27:56.1(97)
 Orlando Area Rowing Society, Inc.08:25.007:44.905:47.4+13:07.9
98.CRLSEli Kanner06:43.3(98)15:50.8(98)24:19.3(98)29:01.7(98)
 Cambridge Rindge & Latin School09:07.508:28.504:42.4+14:13.5
ERARaymond Johnson   did not start
 Everett Rowing Association
BOSCODominic Romero   did not start
 Don Bosco Preparatory High School