Sun, 10:00 AM - Race 3 - W50-75, M70-85 2000 meter

pos.codecrew
stroke
event500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.UnaffiliatedM7001:54.5(3)03:48.6(3)05:41.5(1)07:31.3(1)
Dick HENRY 01:54.501:54.101:52.901:49.829.2 spm
2.Vesper Boat ClubW5501:53.4(1)03:48.0(1)05:44.2(2)07:40.0(2)+8.7
Ellen Saint CLAIR 01:53.401:54.601:56.201:55.830.8 spm
3.UnaffiliatedW5501:53.8(2)03:48.4(2)05:44.3(3)07:41.4(3)+10.1
Carla DROPO 01:53.801:54.601:55.901:57.134.2 spm
4.Upper Valley Rowing FoundationW5501:55.6(5)03:52.0(4)05:48.1(4)07:44.0(4)+12.7
Linda MURI 01:55.601:56.401:56.101:56.031.7 spm
5.Taff Attack/Fletcher Sport ScienceW5501:58.2(9)03:58.1(10)05:55.1(8)07:44.4(5)+13.1
Carla STEIN 01:58.201:59.901:57.001:49.430.7 spm
6.Boulder Community Rowing, Inc.W5501:57.7(8)03:55.4(6)05:52.1(6)07:47.0(6)+15.7
Veronika PLATZER 01:57.701:57.701:56.701:54.927.2 spm
7.Riverside Boat ClubW5001:55.3(4)03:53.5(5)05:50.7(5)07:47.2(7)+15.9
Kerstin UNOLD 01:55.301:58.201:57.201:56.629.0 spm
8.Gentle Giant Rowing ClubW6001:58.2(9)03:57.2(9)05:54.7(7)07:52.2(8)+20.9
Tricia HIGGINS 01:58.201:59.001:57.501:57.529.0 spm
9.Cooper Rowing ClubM7001:58.3(11)03:58.8(11)05:58.1(10)07:55.9(9)+24.6
John MASTER 01:58.302:00.501:59.301:57.831.0 spm
10.Swan Creek Rowing ClubW5001:57.1(7)03:56.2(7)05:55.8(9)07:56.4(10)+25.1
Patricia RILEY 01:57.101:59.101:59.602:00.630.5 spm
11.Quinsigamond Rowing ClubW5001:58.4(12)03:59.7(12)06:02.6(12)08:06.8(11)+35.5
Ann MALONEY 01:58.402:01.302:02.902:04.329.8 spm
12.Annapolis Rowing ClubW5501:56.6(6)03:56.9(8)06:00.5(11)08:07.7(12)+36.4
Carolyn VOORHEES 01:56.602:00.302:03.602:07.127.2 spm
13.Community Rowing, Inc.M7002:00.2(14)04:03.4(15)06:07.3(15)08:09.6(13)+38.3
Clifford SCOTT 02:00.202:03.202:03.902:02.229.5 spm
14.Community Rowing, Inc.W5002:00.2(14)04:02.0(13)06:06.4(14)08:11.8(14)+40.5
Betsy LIPSON 02:00.202:01.802:04.402:05.431.3 spm
15.Riverside Boat ClubW5502:00.4(16)04:02.4(14)06:05.5(13)08:12.7(15)+41.4
Janice HAYES-CHA 02:00.402:02.002:03.102:07.130.8 spm
16.UnaffiliatedM7502:07.7(29)04:12.9(26)06:17.2(20)08:14.7(16)+43.4
Robert KRAMER 02:07.702:05.202:04.301:57.533.4 spm
17.Nereid Boat Club, Inc.W6002:02.8(21)04:09.2(20)06:14.3(17)08:17.6(17)+46.3
Maureen KOZIOL 02:02.802:06.402:05.102:03.328.7 spm
18.UnaffiliatedW6002:03.5(22)04:08.2(18)06:14.0(16)08:19.8(18)+48.5
Sarah FITTS-ROMIG 02:03.502:04.702:05.802:05.926.5 spm
19.UnaffiliatedW5002:02.5(19)04:07.1(17)06:15.2(18)08:23.5(19)+52.2
Gwen MANNING 02:02.502:04.602:08.102:08.446.0 spm
20.Riverfront Recapture, Inc.W5502:03.5(22)04:10.1(22)06:18.1(22)08:26.4(20)+55.1
Constance CARPENTER 02:03.502:06.602:08.002:08.329.2 spm
21.Community Rowing, Inc.M7002:04.8(25)04:11.8(24)06:21.4(24)08:27.9(21)+56.6
Hugh SCOTT 02:04.802:07.002:09.602:06.531.7 spm
22.UnaffiliatedM7002:01.9(17)04:11.6(23)06:23.3(26)08:28.3(22)+57.0
Marc WINER 02:01.902:09.602:11.702:05.027.5 spm
23.Prosport Trento ItalyW5001:59.0(13)04:06.4(16)06:16.8(19)08:29.0(23)+57.7
Antonietta TOMASULO 01:59.002:07.402:10.402:12.228.9 spm
24.East Bay RowingW5002:02.5(19)04:08.7(19)06:18.0(21)08:29.8(24)+58.5
Linda BEANE 02:02.502:06.202:09.302:11.731.3 spm
25.Massachusetts Institute of TechnologyM7502:06.6(26)04:16.3(27)06:26.3(28)08:32.7(25)+1:01.4
Peter STAECKER 02:06.602:09.602:10.002:06.524.7 spm
26.UnaffiliatedW6002:09.0(32)04:16.9(28)06:24.7(27)08:33.0(26)+1:01.7
Tracy LEA 02:09.002:07.902:07.802:08.429.5 spm
27.UnaffiliatedM7502:04.6(24)04:12.4(25)06:23.2(25)08:33.5(27)+1:02.2
Rob LEA 02:04.602:07.802:10.802:10.332.0 spm
28.UnaffiliatedW5002:09.3(34)04:18.4(30)06:27.2(29)08:34.7(28)+1:03.4
Mary Beth GANGLOFF 02:09.302:09.102:08.802:07.528.0 spm
29.Swan Creek Rowing ClubW5002:02.2(18)04:09.5(21)06:21.3(23)08:35.4(29)+1:04.1
Karen Palestini FALK 02:02.202:07.302:11.802:14.130.3 spm
30.Community Rowing, Inc.W5502:08.2(31)04:19.6(32)06:31.7(31)08:36.4(30)+1:05.1
Katherine WATERS-CLARK 02:08.102:11.402:12.102:04.631.2 spm
31.CrossFitW5002:13.3(39)04:24.3(33)06:32.7(33)08:38.9(31)+1:07.6
Kimberley MOILLEUR 02:13.302:11.002:08.402:06.135.2 spm
32.Radcliffe Association of Rowing AlumnaeW6002:06.8(27)04:17.1(29)06:30.1(30)08:41.3(32)+1:10.0
Bekcy MOORE 02:06.802:10.302:13.002:11.229.0 spm
33.Albany Rowing CenterW6502:07.8(30)04:18.5(31)06:32.3(32)08:43.9(33)+1:12.6
Louise FARRELL 02:07.802:10.602:13.802:11.629.3 spm
34.UnaffiliatedM8002:12.2(37)04:26.3(36)06:40.6(35)08:53.3(34)+1:22.0
David FULLER 02:12.202:14.102:14.302:12.726.0 spm
35.Gentle Giant Rowing ClubW5002:11.3(36)04:24.5(34)06:40.1(34)08:54.4(35)+1:23.1
Irene NERDEN 02:11.302:13.202:15.602:14.329.0 spm
36.Union Boat ClubM7002:16.6(44)04:31.5(40)06:46.2(38)08:58.0(36)+1:26.7
Tristram DAMMIN 02:16.602:14.902:14.702:11.727.5 spm
37.Cambridge Boat ClubW6502:14.9(40)04:30.1(39)06:45.6(37)09:01.3(37)+1:30.0
Nancy HENDRICKSON 02:14.902:15.202:15.502:15.729.3 spm
38.UnaffiliatedW5002:07.4(28)04:24.8(35)06:43.6(36)09:02.4(38)+1:31.1
Laura GIAMBRONE 02:07.402:17.402:18.802:18.928.7 spm
39.UnaffiliatedW5502:12.6(38)04:28.9(38)06:46.4(39)09:03.2(39)+1:31.9
Alyson KATZMAN 02:12.602:16.302:17.502:16.830.0 spm
40.North Shore Jewish Community CenterW6002:15.1(41)04:31.5(40)06:50.7(40)09:12.9(40)+1:41.6
Laurie JACOBS 02:15.102:16.402:19.202:22.232.8 spm
41.Reebok CrossFit Back BayW6002:15.9(42)04:38.7(44)06:58.8(42)09:17.0(41)+1:45.7
Elizabeth PALLISTER 02:15.902:22.802:20.102:18.232.2 spm
42.UnaffiliatedW5502:09.2(33)04:28.6(37)06:54.1(41)09:18.4(42)+1:47.1
Kathleen GUINEE 02:09.102:19.402:25.502:24.328.8 spm
43.Jewish Community Center of the North ShoreW5502:16.5(43)04:35.5(42)06:59.4(43)09:22.3(43)+1:51.0
Shari CASHMAN 02:16.502:19.002:23.902:22.928.7 spm
44.Neponset Rowing ClubW6002:11.2(35)04:35.7(43)07:00.7(44)09:25.7(44)+1:54.4
Susan RILEY 02:11.202:24.502:25.002:25.028.2 spm
45.UnaffiliatedM8002:21.0(48)04:48.5(46)07:16.5(45)09:43.1(45)+2:11.8
George DEMERITT 02:21.002:27.502:28.002:26.627.3 spm
46.Riverfront Recapture, Inc.W6502:17.3(45)04:46.3(45)07:16.6(46)09:45.4(46)+2:14.1
Elaine DEFRANCESCO 02:17.302:29.002:30.302:28.829.5 spm
47.East Bay RowingW5002:20.7(46)04:48.6(47)07:18.7(47)09:48.7(47)+2:17.4
Carolyn OBEL-OMIA 02:20.702:27.902:30.102:30.030.0 spm
48.UnaffiliatedW7002:20.7(46)04:49.1(48)07:24.3(48)10:12.9(48)+2:41.6
Jane ZELLER 02:20.702:28.402:35.202:48.625.7 spm
49.Neponset Rowing ClubW6502:24.0(49)05:09.0(49)08:01.1(49)10:49.2(49)+3:17.9
Andrea DIETRICH 02:24.002:45.002:52.102:48.137.0 spm
Neponset Rowing ClubW60   did not start
Susan HARVEY 
Crossfit KirkwoodW55   did not start
Deborah KRAUSE 
Crossfit MarshfieldW55   did not start
Meb CUSUMANO 
Genesee Rowing Club, Inc.W50   did not start
Michelle KAUPP 
Riverfront Recapture, Inc.W50   did not start
Jennifer KLAU 
UnaffiliatedW50   did not start
Kathleen SEERO 
Swan Creek Rowing ClubM75   did not start
David BARRY