8 naar 6 banen en verboden banen
Vanwege de weersomstandigheden is besloten om waar mogelijk races over 6 banen te varen in banen 3 t/m 8. Races for lanes over 7 of 8 banen worden 2 voorwedstrijden. Directe finales over 7 of 8 banen blijven directe finales. Banen 1 en 2 zijn - indien er de betreffende race niet in gestart wordt - verboden. Dit heeft effect op promotiecodes en starttijden. Kijk op de website en Time-Team voor meer informatie.
Finales M18 2x
M18 2x finale volgend op halve finale van gisteren: 2 laatst geplaatste ploegen A-finale schuiven door naar B-finale, laatst geplaatste ploegen B-finale schuiven door naar de C-finale.
datumwedstrijdnummerverenigingploegmutatie
zo 15:53LHE 8+ GYA Gyas/Proteus/Triton  
zo 15:46HG 4+ OKE Okeanos rower Bart Spangenberg has been replaced by Ruben Weijers 
zo 15:39LHB 8+ AEG Aegir/Argo rower Tjalling Jan Veldhuis has been replaced by Wout Gerdes 
zo 15:37LHB 2x ORC Orca  
zo 15:29LDB 4* SKO Skøll rower Saskia Spruit has been replaced by Vera Brouwer
rower Vera Brouwer has been replaced by Saskia Spruit 
zo 15:22LDB 4* SKO Skøll  
zo 14:50J16 2x VIK Viking 2  
zo 14:36HE 8+ NER Nereus-combi cox Eva Hijlkema has been replaced by Mees van Nierop 
zo 13:50LHG 2x LAG Laga  
zo 13:25HE 8+ LAG Laga 1 rower Floris Klein Obbink has been replaced by Nathan van der Sluijs 
zo 13:18LHB 1x LAG Laga 1  
zo 13:18LHE 8+ ORC Orca rower Bento Noldus has been replaced by Bastiaan IJsselstein
rower Bastiaan IJsselstein has been replaced by Thijs Rijnders
rower Thijs Rijnders has been replaced by Bento Noldus 
zo 13:09LHG 4- SKO Skøll/Willem III ploeg uitgewogen 
zo 12:45J16 8+ HEM Hemus/Spaarne  
zo 12:14J16 4* SPA Spaarne/Hemus cox Janna van Geest has been replaced by Marit van Geest 
zo 11:18M16 1x LEY Leythe crew has withdrawn after draw 
zo 10:58HE 8+ LAG Laga 2 rower Sietse de Vilder has been replaced by Dennis Kuijk 
zo 10:18M18 2x MWC Maastrichtsche/Maas  
zo 10:17M18 1x MWC Maastrichtsche 2  
zo 10:14M18 1x BEA Beatrix 2  
zo 09:58HG 4+ NER Nereus 2 rower Thomas Vollebergh has been replaced by Ids Lemmink 
zo 09:58LHE 8+ LAG Laga rower Bart de Vries has been replaced by Mark Hofwegen
rower Tiis van der Werf has been replaced by Bart de Vries
rower Willem Ooink has been replaced by Tiis van der Werf 
zo 09:57LHB 4+ LAG Laga rower Tiis van der Werf has been replaced by Thijs Elfferich
rower Willem Ooink has been replaced by Tiis van der Werf 
zo 09:55HE 8+ NER Nereus-combi rower Ies Wiersma has been replaced by Lodewijk Tilanus
cox Judith de Wilde has been replaced by Eva Hijlkema 
zo 09:44LDGb 2x SKA Skadi 1 crew has withdrawn after draw 
zo 09:44LDGb 2x SKA Skadi 2 crew has withdrawn after draw 
zo 09:22LHGb 4- SKA Skadi 2 crew has withdrawn after draw 
zo 09:22LHGb 4- NJO Njord 2 crew has withdrawn after draw 
zo 09:21LHGb 4- SKA Skadi 2  
zo 08:47LHB 1x SKO Skøll  
zo 08:14LHB 1x EUR Euros  
zo 07:52HE 8+ NJO Njord crew has withdrawn after draw 
zo 07:51HE 2- NER Nereus crew has withdrawn after draw 
zo 07:10J18 8+ LEY Leythe-combi rower Douwe Ruttenberg has been replaced by Ruben Kouwenhoven 
zo 07:10DE 8+ NER Nereus-combi cox Amihan de Boer has been replaced by Baukje Hooghiemstra 
za 21:19M18 2x MWC Maastrichtsche/Maas  
za 21:07LHGb 4- SKO Skøll 2 crew has withdrawn after draw 
za 21:07LHGb 4- SKO Skøll 1 rower Laurens Beck has been replaced by Lucas Jonk 
za 20:54HGb 4- ARG Argo rower Jordi Wevers has been replaced by Reinder Droppers 
za 20:38LHG 2x VID Vidar crew has withdrawn after draw 
za 20:36LDE 4x SKO Skøll/Proteus teruggetrokken met verklaring 
za 20:24LDB 1x AEG Aegir 2 crew has withdrawn after draw 
za 20:14J16 4* SPA Spaarne/Hemus rower Maarten Leegstra has been replaced by Boris van Geest
rower Rombout Jansen has been replaced by Jonathan Kernkamp 
za 20:09M18 4x SPA Spaarne/Ossa crew has withdrawn after draw 
za 20:07LHB 4+ TRI Triton/Thêta crew has withdrawn after draw 
za 20:05LHE 8+ THE Thêta crew has withdrawn after draw 
za 19:59M18 2x AMS Amstel/Willem III crew has withdrawn after draw 
za 19:58M16 4x LEY Leythe rower Lieve Metzlar has been replaced by Bente Wassenaar 
za 19:58J18 8+ LEY Leythe-combi cox Bente Wassenaar has been replaced by Max Waterreus 
za 19:58LHG 4- GYA Gyas/Njord rower Luc Tilman has been replaced by Casper Reinders 
za 18:01HE 8+ LAG Laga 2 rower Jochem van der Ham has been replaced by Wytze de Vries 
za 16:30M16 4x ALK Alkmaarsche/RIC Rower Lieve Marees is replaced by Liesbeth Udo 
za 16:29J16 4* GOU Gouda/Alkmaarsche Cox Demi Straathof is replaced by Lotte Messer 
za 15:18LHEj 8+ SKO Skøll rower Laurens Beck has been replaced by Jochem Zonneveld 
za 14:32LHG 2- NJO Njord 3 crew has withdrawn after draw 
za 13:51HEj 8+ PRO Proteus crew has withdrawn after draw 
za 13:40LHG 2- NJO Njord 3 rower Timon Veldhuizen has been replaced by Lucas Heijnen 
za 12:33DE 8+ OKE Okeanos/Willem III/SilVia cox Marita Kipperman has been replaced by Marita Kipperman 
za 10:55LHDev 4- GYA Gyas crew has withdrawn after draw 
za 10:41DDev 4- PHO Phocas/Triton crew has withdrawn after draw 
za 10:20LHE 8+ VID Vidar/Orca/Triton rower Kai Mos has been replaced by Patrick van Dam
rower Patrick van Dam has been replaced by Kai Mos
cox Olof Huiberts has been replaced by Sander Quast 
za 10:19HE 8+ ORC Orca rower Vincent de Vries has been replaced by Luuk Hein Schoenmakers 
za 10:19HEj 8+ NJO Njord rower Lars Minnes has been replaced by Floris Gerritsen 
za 10:05J16 4x HEM Hemus/Spaarne Maxim Meijerink (Ossa) is replaced by Maxim Meijerink (Spaarne) 
za 09:22LDE 2x KNR KNRB/Nereus/Skadi  
za 08:52M18 4x MWC Maastrichtsche/Willem III/AMS crew has withdrawn after draw 
14-06-2019HE 1x SKA Skadi crew has withdrawn after draw 
14-06-2019J16 4x TRO Tromp rower Jonas Mulder has been replaced by Tim Jordan
rower Tijmen van der Schaar has been replaced by Jonas Mulder
rower Daan Gudde has been replaced by Tijmen van der Schaar 
14-06-2019HG 4+ LAG Laga crew has withdrawn after draw 
14-06-2019J18 1x LEY Leythe 1 crew has withdrawn after draw 
14-06-2019LHG 1x VID Vidar 2 crew has withdrawn after draw 
14-06-2019LHB 4+ ARG Argo 2 cox Anne Walters has been replaced by Tjalling Tjalsma 
14-06-2019LHEj 4+ ARG Argo 2 cox Anne Walters has been replaced by Iris van Dongen 
14-06-2019DB 8+ PHO Phocas rower Lina van Geffen has been replaced by Dominique Vrouwenvelder
cox Anouk Go has been replaced by Lina van Geffen 
14-06-2019DG 4+ PRO Proteus/Vidar/Triton rower Anna Noteboom has been replaced by Mieke van der Mispel
rower Mieke van der Mispel has been replaced by Anna Noteboom 
14-06-2019HE 8+ GYA Gyas/Skøll rower Nick Kipling has been replaced by Leonard Vos
rower Leonard Vos has been replaced by Olav Molenaar 
14-06-2019DEj 4+ PRO Proteus/Vidar/Triton rower Anna Noteboom has been replaced by Mieke van der Mispel
rower Mieke van der Mispel has been replaced by Anna Noteboom 
14-06-2019J18 1x RIC RIC crew has withdrawn after draw 
14-06-2019DEj 8+ PHO Phocas cox Anouk Go has been replaced by Lina van Geffen 
14-06-2019HE 8+ LAG Laga 1 rower Olivier Meyers has been replaced by Daan Bolkestein 
14-06-2019HEj 4+ AEG Aegir 4 cox Lushanna Dijkstra has been replaced by Casper Terpoorten 
14-06-2019HB 4+ AEG Aegir 3 rower Gijs Bakker has been replaced by Sjoerd Dirkson
cox Lushanna Dijkstra has been replaced by Casper Terpoorten 
14-06-2019HEj 4+ LAG Laga/Proteus crew has withdrawn after draw 
14-06-2019HE 8+ TRI Triton rower Jeppe Komdeur has been replaced by Wessel Boosman
rower Willem Bruijn has been replaced by Eli Brouwer
rower Eli Brouwer has been replaced by Willem Bruijn
rower Pieter van Veen has been replaced by Jeppe Komdeur
rower Jakub Grabmuller has been replaced by Casper van der Steen
rower Wessel Boosman has been replaced by Bas Thijssen
rower Thomas van Olderen has been replaced by Pieter van Veen
rower Bas Thijssen has been replaced by Thomas van Olderen 
14-06-2019HE 8+ NJO Njord rower Tijs de Koningh has been replaced by Jelle Algie 
14-06-2019LHEj 4+ TRI Triton/Thêta rower Jordi de Graaf has been replaced by Jacco Broeren 
14-06-2019DG 4+ PRO Proteus/Vidar/Triton rower Femke de Koe has been replaced by Anouk De Smet
rower Anouk De Smet has been replaced by Femke de Koe 
14-06-2019M18 2x KNR KNRB/Gouda/Willem III  
14-06-2019DEj 4+ PRO Proteus/Vidar/Triton rower Femke de Koe has been replaced by Marjolein de Vries
rower Marjolein de Vries has been replaced by Femke de Koe 
14-06-2019Bedr 8+ DUD Dudok/Pantha Rei/Laga rower Emma Tros has been replaced by Paula Bras
rower Paula Bras has been replaced by Emma Tros 
14-06-2019HDev 4- SAU Saurus crew has withdrawn after draw 
14-06-2019DE 1x MAA Maas 2 crew has withdrawn after draw 
14-06-2019DE 4x MOL Molesey BC crew has withdrawn after draw 
14-06-2019M18 1x NAA Naarden 1 crew has withdrawn after draw 
14-06-2019HE 4- GYA Gyas 1 crew has withdrawn after draw 
14-06-2019HE 4- GYA Gyas 2 rower Nick Kipling has been replaced by Axel Boomgaard 
14-06-2019M18 2x NAA Naarden  
14-06-2019M18 2x NAA Naarden rower Roos Lindenhovius has been replaced by Emma Schippers 
14-06-2019DE 2- KNR KNRB/Skøll/Laga crew has withdrawn after draw