Sat, 10:22 - Race 10 - Tier 2 4- Time Trial

6 fastest => FA, 7 - 12 => FB, 13 - 18 => FC, other => FD

pos.codecrew
stroke
number400m900m
interval
1400m
interval
finish
interval
qualification
1.ISIIsis Boat Club A16501:20.13(2)03:05.35(1)04:52.30(1)06:39.09(1)FA
 Joshua Bowesman-Jones01:45.2201:46.9501:46.79
2.MBCMolesey Boat Club16401:22.61(7)03:11.47(5)05:00.54(3)06:49.28(2)FA
 Jonathan Broadest01:48.8601:49.0701:48.74+10.19
3.TRCThames Rowing Club A15901:21.00(4)03:10.15(3)05:00.13(2)06:51.09(3)FA
 Thomas Symons01:49.1501:49.9801:50.96+12.00
4.MARMarlow Rowing Club B16301:22.86(9)03:12.08(8)05:01.13(4)06:52.33(4)FA
 Graham Farr01:49.2201:49.0501:51.20+13.24
5.NORNorwich Rowing Club A17601:19.81(1)03:09.97(2)05:03.91(7)06:53.18(5)FA
 Oliver Negus01:50.1601:53.9401:49.27+14.09
6.SUAStratford-upon-Avon Boat Club16601:22.26(6)03:11.60(6)05:02.91(6)06:53.28(6)FA
 Michael Hourigan01:49.3401:51.3101:50.37+14.19
7.PTRPutney Town Rowing Club A15701:23.97(11)03:16.70(12)05:08.18(13)06:55.87(7)FB
 Alex Duncomb01:52.7301:51.4801:47.69+16.78
8.HSBHSBC Rowing Club16901:22.66(8)03:10.21(4)05:02.26(5)06:55.93(8)FB
 Richard Byrne-Smith01:47.5501:52.0501:53.67+16.84
9.RCHRoyal Chester Rowing Club16001:26.38(18)03:18.04(14)05:07.97(12)06:57.13(9)FB
 Thomas Rushton01:51.6601:49.9301:49.16+18.04
10.MONMonmouth Rowing Club A17001:24.71(13)03:12.37(9)05:05.15(8)06:58.43(10)FB
 Alexander Butler01:47.6601:52.7801:53.28+19.34
11.CFCCardiff City Rowing Club A17701:21.96(5)03:18.07(16)05:07.03(9)06:59.03(11)FB
 Adam Tucker01:56.1101:48.9601:52.00+19.94
12.BRXBroxbourne Rowing Club A16801:24.97(14)03:14.25(10)05:07.33(10)07:00.39(12)FB
 Russell Theobald01:49.2801:53.0801:53.06+21.30
13.LTULatymer Upper School Boat Club A16201:25.14(15)03:17.67(13)05:07.47(11)07:00.79(13)FC
 Oliver McChesney01:52.5301:49.8001:53.32+21.70
14.CSHSheffield, City Of, Rowing Club A17401:20.75(3)03:11.92(7)05:08.64(14)07:02.99(14)FC
 Michael Luckham01:51.1701:56.7201:54.35+23.90
15.LERLeicester Rowing Club A17501:24.00(12)03:16.44(11)05:10.88(15)07:03.66(15)FC
 Thomas Harding01:52.4401:54.4401:52.78+24.57
16.MINMinerva Bath Rowing Club17301:23.59(10)03:18.05(15)05:14.65(16)07:09.66(16)FC
 Emanuele Farinini01:54.4601:56.6001:55.01+30.57
17.RDGReading Rowing Club A17101:25.57(16)03:19.69(17)05:19.30(17)07:16.42(17)FC
 James Batchelor01:54.1201:59.6101:57.12+37.33
18.TES1863 Club18001:25.84(17)04:08.13(22)05:27.00(18)07:20.84(18)FC
 Joshua Rodgers02:42.2901:18.8701:53.84+41.75
19.PTRPutney Town Rowing Club B17201:28.97(19)03:25.15(18)05:27.51(19)07:28.58(19)FD
 Thomas Fox01:56.1802:02.3602:01.07+49.49
20.VRCVesta Rowing Club16701:29.67(20)03:27.87(19)05:29.67(20)07:30.14(20)FD
 Rory Baggott01:58.2002:01.8002:00.47+51.05
21.CFCCardiff City Rowing Club B17901:30.72(21)03:49.41(21)05:36.02(21)07:37.79(21)FD
 Harry Perry02:18.6901:46.6102:01.77+58.70
22.ZCASAustralian Defence Force, Australia15801:39.90(22)03:47.68(20)05:49.87(22)07:50.75(22)FD
 Carl Bleimschein02:07.7802:02.1902:00.88+1:11.66

Sat, 16:10 - Race 52A - Tier 2 4- Final D

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.PTRPutney Town Rowing Club B[1]01:50.23(1)03:45.14(1)05:42.89(1)07:37.08(1)
 Thomas Fox01:54.9101:57.7501:54.19
2.VRCVesta Rowing Club[2]01:52.82(2)03:50.03(2)05:48.43(2)07:43.29(2)
 Rory Baggott01:57.2101:58.4001:54.86+6.21
3.CFCCardiff City Rowing Club B[3]01:54.61(3)03:50.41(3)--07:45.25(3)
 Harry Perry01:55.80+8.17
ZCASAustralian Defence Force, Australia   did not start
 Carl Bleimschein

Sat, 16:15 - Race 53B - Tier 2 4- Final C

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.CSHSheffield, City Of, Rowing Club A[1]01:45.35(1)03:35.29(1)--07:15.36(1)
 Michael Luckham01:49.94
2.LERLeicester Rowing Club A[2]01:48.25(3)03:40.25(3)--07:20.56(2)
 Thomas Harding01:52.00+5.20
3.MINMinerva Bath Rowing Club[3]01:47.21(2)03:38.41(2)--07:21.76(3)
 Emanuele Farinini01:51.20+6.40
4.RDGReading Rowing Club A[4]01:48.54(4)03:41.21(4)--07:25.98(4)
 James Batchelor01:52.67+10.62
5.TES1863 Club[5]01:49.92(5)03:42.56(5)--07:26.53(5)
 Joshua Rodgers01:52.64+11.17

Sat, 16:20 - Race 54C - Tier 2 4- Final B

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.RCHRoyal Chester Rowing Club[3]01:46.12(7)03:34.01(4)05:23.01(2)07:08.17(1)
 Thomas Rushton01:47.8901:49.0001:45.16
2.HSBHSBC Rowing Club[2]01:43.07(1)03:32.02(1)05:22.60(1)07:09.41(2)
 Richard Byrne-Smith01:48.9501:50.5801:46.81+1.24
3.CFCCardiff City Rowing Club A[5]01:43.56(2)03:33.12(2)05:23.46(3)07:12.10(3)
 Adam Tucker01:49.5601:50.3401:48.64+3.93
4.PTRPutney Town Rowing Club A[1]01:45.73(6)03:37.06(7)05:28.51(6)07:13.48(4)
 Alex Duncomb01:51.3301:51.4501:44.97+5.31
5.MONMonmouth Rowing Club A[4]01:43.77(3)03:33.55(3)05:25.21(4)07:14.52(5)
 Alexander Butler01:49.7801:51.6601:49.31+6.35
6.BRXBroxbourne Rowing Club A[6]01:45.42(5)03:35.51(5)05:26.37(5)07:14.99(6)
 Russell Theobald01:50.0901:50.8601:48.62+6.82
7.LTULatymer Upper School Boat Club A[7]01:44.50(4)03:35.88(6)05:30.41(7)07:19.51(7)
 Oliver McChesney01:51.3801:54.5301:49.10+11.34

Sat, 16:25 - Race 55D - Tier 2 4- Final A

pos.codecrew
stroke
lane500m1000m
interval
1500m
interval
finish
interval
difference
1.ISIIsis Boat Club A[1]01:42.06(1)03:27.01(1)05:13.04(1)06:57.85(1)
 Joshua Bowesman-Jones01:44.9501:46.0301:44.81
2.NORNorwich Rowing Club A[5]01:42.63(2)03:30.28(2)05:19.10(2)07:05.80(2)
 Oliver Negus01:47.6501:48.8201:46.70+7.95
3.TRCThames Rowing Club A[3]01:43.35(3)03:34.96(4)05:22.35(4)07:07.98(3)
 Thomas Symons01:51.6101:47.3901:45.63+10.13
4.MARMarlow Rowing Club B[4]01:45.04(4)03:32.27(3)05:21.87(3)07:08.47(4)
 Graham Farr01:47.2301:49.6001:46.60+10.62
5.MBCMolesey Boat Club[2]--03:37.27(6)05:25.84(6)07:09.61(5)
 Jonathan Broadest01:48.5701:43.77+11.76
6.SUAStratford-upon-Avon Boat Club[6]01:47.21(5)03:35.53(5)05:24.73(5)07:12.63(6)
 Michael Hourigan01:48.3201:49.2001:47.90+14.78