Sun, 4:15 p.m. - Race 27 - M, M U23, M U19, M40+ 500 meter

pos.codecrew
stroke
eventfinishdifference
1.USAMatthew StankiewitchM01:15.0(1)
Unaffiliated (USA) 01:15.042.0 spm
2.GBRMatthew WestM01:16.6(2)+1.6
SUB 7 Indoor Rowing Club 01:16.642.0 spm
3.USANicholas ThomasM01:17.3(3)+2.3
Unaffiliated (USA) 01:17.348.0 spm
4.GBRRob PhillipsM01:19.3(4)+4.3
SUB 7 Indoor Rowing Club 01:19.342.0 spm
5.USADavid HarrisM01:19.9(5)+4.9
Two Live Crew 01:19.942.0 spm
6.CANLawrence RossM01:21.1(6)+6.1
Edmonton Rowing Club 01:21.147.0 spm
7.DENMattias DurhuusM U1901:21.6(7)+6.6
Faroese Rowing Federation 01:21.643.0 spm
8.GBRLuke ChalcraftM01:22.7(8)+7.7
Unaffiliated (GBR) 01:22.739.0 spm
9.CANPaul OfrimM01:23.5(9)+8.5
Engine Room Canada 01:23.544.0 spm
10.CANJean-Hugues ThibaultM01:24.2(10)+9.2
Unaffiliated (CAN) 01:24.240.0 spm
11.DENSímun Tórur Joen-JacobsenM U2301:24.4(11)+9.4
Faroese Rowing Federation 01:24.448.0 spm
11.DENTorur PaulasonM U1901:24.4(11)+9.4
Faroese Rowing Federation 01:24.443.0 spm
13.RSAEdwin OlivierM U2301:26.3(13)+11.3
Stellenbosch University Rowing Club 01:26.340.0 spm
14.GERTobias SchneiderM01:27.0(14)+12.0
ErgoRudern Saarlouis 01:27.051.0 spm
15.CANKayne BoyallM U2301:29.9(15)+14.9
University of Guelph 01:29.947.0 spm
16.CANJustin RoseM U2301:30.3(16)+15.3
University of Guelph 01:30.341.0 spm
17.CANJames WhitehouseM01:30.4(17)+15.4
Elmwood School 01:30.439.0 spm
18.CANNoah SjoquistM U1901:36.6(18)+21.6
Victoria City Rowing Club 01:36.655.0 spm
19.CANLogan SedingM U1901:37.2(19)+22.2
Victoria City Rowing Club 01:37.237.0 spm
20.CANEmerson DuffM U1901:40.0(20)+25.0
Unaffiliated (CAN) 01:40.028.0 spm
21.CANJaxon CarlsonM U1901:40.4(21)+25.4
Victoria City Rowing Club 01:40.441.0 spm
22.CANSteve ShinderM01:40.6(22)+25.6
Aviron Lachine Rowing 01:40.639.0 spm
23.CANKaden CarlsonM U1901:41.4(23)+26.4
Victoria City Rowing Club 01:41.441.0 spm
24.CANTristan ChangM U1901:42.5(24)+27.5
Victoria City Rowing Club 01:42.538.0 spm
25.CANJack GreenwoodM U1901:46.3(25)+31.3
Notre Dame Rowing Club (Welland) 01:46.341.0 spm
26.CANCharles Tate-GoffM U1901:50.1(26)+35.1
Victoria City Rowing Club 01:50.137.0 spm
27.CANNathan WaiteM U1901:51.9(27)+36.9
Saskatoon Rowing Club 01:51.937.0 spm
CANJack WilsonM U19--
Victoria City Rowing Club 
AFGMarc-Antoine Laberge-GenestMdid not start
Unaffiliated (AFG) 
IRLEamonn HicksonMdid not start
Unaffiliated (IRL) 
USAChris CastaldoMdid not start
RADD CROSSFIT 
GBRCharles FakesMdid not start
Unaffiliated (GBR) 
CHNNan FengMdid not start
Deep Dive EXCITING Rowing Club 
GBRRhys DaviesM U23did not start
Aberporth Rowing Club 
CANLucas RiddleM U19did not start
Notre Dame Rowing Club (Welland)