datumwedstrijdnummerverenigingploegmutatie
zo 17:44HE 4x ASO Asopos crew has withdrawn after draw 
zo 16:48DB 8+ AMS Amstel-combi cox Lucca-Lie Prins has been replaced by Olga Mommersteeg 
zo 15:21DB 8+ AMS Amstel-combi rower Lola Dersjant has been replaced by Anne Kooijenga 
zo 14:33M18 4- WIL Willem III/Beatrix/Tromp rower Lola Dersjant has been replaced by Adinda Frisart 
zo 12:56LDG 2x NER Nereus crew has withdrawn after draw 
zo 12:18LDE 1x TRI Triton 3 crew has withdrawn after draw 
zo 12:09M14 1x HOO Hoop crew has withdrawn after draw 
zo 11:22HG 4+ PRO Proteus 1 cox Stephanie van der Lugt has been replaced by Iris van Kan 
zo 10:04LHB 8+ AEG Aegir crew has withdrawn after draw 
zo 09:51LDE 4x OKE Okeanos/Triton * rower Femke Hooijberg has been replaced by Agnès Lanooij 
zo 09:39J16 8+ HUN Hunze-combi cox Eva Griep has been replaced by Hanne Gietema 
zo 09:36LDE 1x LAG Laga 2 crew has withdrawn after draw 
zo 09:33HE 8+ SKA Skadi 1 crew has withdrawn after draw 
zo 09:17HB 4+ SKA Skadi/Vidar crew has withdrawn after draw 
zo 09:04LHB 8+ ORC Orca rower Maxim Landweer has been replaced by Bastiaan IJsselstein 
zo 08:51LHB 8+ ORC Orca rower Bastiaan IJsselstein has been replaced by Maxim Landweer 
zo 08:33HB 4+ LAG Laga/Proteus rower Haig Eyskens has been replaced by Daan Bolkestein
rower Daan Bolkestein has been replaced by Haig Eyskens 
zo 08:03LDE 1x LAG Laga 3 crew has withdrawn after draw 
zo 07:32J16 2x JAS Jason/Spaarne crew has withdrawn after draw 
zo 07:29LHGb 4- NER Nereus failed to make weight restrictions 
zo 05:00M18 1x AMS Amstel 1 crew has withdrawn after draw 
za 21:43J18 2x LEY Leythe 1 crew has withdrawn after draw 
za 21:06LHB 8+ LAG Laga/Njord/Thêta rower Tom Prevaes has been replaced by Daan Walder
rower Daan Walder has been replaced by Tim Henssen 
za 20:30M16 4x HEM Hemus/Viking/Wetterwille rower Aleksandra Vasilieva has been replaced by Eva Daanen 
za 20:30HGb 4- ARG Argo rower Reinder Droppers has been replaced by Pieter Teeuw 
za 19:24LDB 4* SKO Skøll rower Saskia Spruit has been replaced by Vera Brouwer
rower Tine Tabak has been replaced by Saskia Spruit 
za 18:59HG 4+ TRI Triton/Leythe crew has withdrawn after draw 
za 17:27LDE 2x ORC Orca crew has withdrawn after draw 
za 17:01M16 1x VIK Viking 3 crew has withdrawn after draw 
za 16:38M18 8+ RIC RIC-combi rower Kiene Remijn has been replaced by Anne du Croo de Jongh
rower Lola Dersjant has been replaced by Vera Sneijders 
za 16:30HE 1x SKO Skøll 4 crew has withdrawn after draw 
za 16:30HE 1x SKO Skøll 3 crew has withdrawn after draw 
za 16:03HE 1x THE Thêta crew has withdrawn after draw 
za 15:33DE 4- NER Nereus rower Eva Simkens has been replaced by Iris Klok 
za 13:32LHEj 4+ TRI Triton/Thêta rower Bart Braam has been replaced by Tim Henssen 
za 13:13LHG 2- LAG Laga 3 failed to make weight restrictions 
za 13:09LHEj 8+ SKA Skadi (2) rower Wouter van Heusden has been replaced by Bart Braam
rower Arthur Lale-Demoz has been replaced by Jochem Stoop
rower Jochem Stoop has been replaced by Wouter van Heusden
rower Nils de Haan has been replaced by Arthur Lale-Demoz 
za 13:06M16 4x NAA Naarden/RIC rower Lisa Mos has been replaced by Lucia Folkers 
za 13:02J18 2x LEY Leythe 1 rower Douwe Ruttenberg has been replaced by Martijn Oortwijn 
za 13:02J18 4x LEY Leythe rower Douwe Ruttenberg has been replaced by Jaap Noordman 
za 12:41J18 4- RIC RIC/Spaarne/Willem III crew has withdrawn after draw 
za 12:33HE 8+ LAG Laga 2 rower Daan Bolkestein has been replaced by Dylan Besten 
za 12:03LDE 2x ORC Orca rower Willemijn Winters has been replaced by Joan Lintmeijer 
za 11:55LHB 2x PHO Phocas crew has withdrawn after draw 
za 11:55DG 2- NER Nereus crew has withdrawn after draw 
za 11:17LHEj 8+ AEG Aegir/ARC rower Jeroen Kelderman has been replaced by Pim Kloet 
za 11:13LHB 2x TRI Triton/Argo rower Olivier Deen has been replaced by Leander Gall 
za 09:37HEj 8+ PRO Proteus cox Meike Lafeber has been replaced by Stephanie van der Lugt 
za 09:27DDev 4- NJO Njord rower Emma Fox has been replaced by Brechtje Jansen van Rosendaal 
za 09:16DG 4- NJO Njord rower Emma Fox has been replaced by Doris Maat 
za 08:38M14 1x MWC Maastrichtsche rower Machteld Lejeune has been replaced by Ana Romero 
za 08:19LDEj 4* SKO Skøll crew has withdrawn after draw 
za 08:14HB 8+ ORC Orca/Triton rower Casper Bakker has been replaced by Job Davidse 
za 08:14HEj 8+ ORC Orca/Triton rower Casper Bakker has been replaced by Job Davidse 
za 08:08HDev 2x NER Nereus crew has withdrawn without notice 
za 08:07LHG 1x ORC Orca crew has withdrawn after draw 
za 07:41DEj 8+ ORC Orca cox Merel van der Meer has been replaced by Bernard BronMs 
za 06:32LDB 2x ASO Asopos crew has withdrawn after draw 
31-05-2019LDB 1x SKO Skøll crew has withdrawn after draw 
31-05-2019HE 8+ GYA Gyas 1 rower Lasse Vulto has been replaced by Kevin Schepers
rower Kevin Schepers has been replaced by Joost de Goede
rower Jan Heersmink has been replaced by Lasse Vulto
rower Jelte Koops has been replaced by Jan Heersmink 
31-05-2019HE 8+ NER Nereus 2 rower Benedikt Lahninger has been replaced by Naud Bol 
31-05-2019HEj 8+ NER Nereus (1) rower Benedikt Lahninger has been replaced by Naud Bol 
31-05-2019HEj 8+ GYA Gyas (4) rower Lasse Vulto has been replaced by Kevin Schepers
rower Kevin Schepers has been replaced by Maikel Korthout
rower Jan Heersmink has been replaced by Lasse Vulto
rower Jelte Koops has been replaced by Jan Heersmink 
31-05-2019HEj 4+ GYA Gyas/Aegir rower Maikel Korthout has been replaced by Jasper Hoiting
rower Finn Lobsien has been replaced by Koen Kakes
rower Alexander Kemmink has been replaced by Finn Lobsien
rower Jasper Hoiting has been replaced by Alexander Kemmink 
31-05-2019DG 2- ORC Orca rower Willemijn van der Pijl has been replaced by Myrna Brandt 
31-05-2019LHE 1x ORC Orca 1 crew has withdrawn after draw 
31-05-2019HGb 4- SKO Skøll 2 crew has withdrawn after draw 
31-05-2019HG 1x NJO Njord 1 crew has withdrawn after draw 
31-05-2019HG 2- SKO Skøll crew has withdrawn after draw 
31-05-2019DB 8+ SKO Skøll rower Mariska Hoogkamer has been replaced by Rosemarijn Streefkerk
rower Rosemarijn Streefkerk has been replaced by Mariska Hoogkamer 
31-05-2019DG 4+ TRI Triton/Orca rower Mieke van Heeringen has been replaced by Rianne Prins
rower Eline van Marle has been replaced by Mieke van Heeringen
rower Rianne Prins has been replaced by Eline van Marle 
31-05-2019DEj 8+ SKO Skøll rower Mariska Hoogkamer has been replaced by Rosemarijn Streefkerk
rower Rosemarijn Streefkerk has been replaced by Mariska Hoogkamer 
31-05-2019DEj 4+ PHO Phocas cox Chiara Rijlaarsdam has been replaced by Anouk Go 
31-05-2019DEj 4+ PHO Phocas/Okeanos 1 cox Anouk Go has been replaced by Chiara Rijlaarsdam 
31-05-2019LHEj 4+ TRI Triton/Thêta rower Daan Van Rijn has been replaced by Hein Schreuder
rower Alexander Serraris has been replaced by Daan Van Rijn
rower Hein Schreuder has been replaced by Bart Braam 
31-05-2019HDev 4- SKO Skøll/Okeanos rower Brecht van Kuijk has been replaced by Niek van Venrooij 
30-05-2019DE 2- ORC Orca crew has withdrawn after draw 
30-05-2019HE 1x ORC Orca crew has withdrawn after draw 
30-05-2019LDB 2x ORC Orca/Beatrix rower Isabel TimmerMs has been replaced by Tamara Oderkerk
rower Tamara Oderkerk has been replaced by Isabel TimmerMs